A Google Pagerank algoritmusának segítségével próbálják hatékonyabbá tenni a rákos sejtek kezelését német kutatók. Az algoritmus az internetes keresésnél a releváns találatokat választja ki, módosított változatával a drezdai Műszaki Egyetem kutatói 20 ezer fehérje közül szúrják ki azokat, amelyek segítségével nyomon követhető a hasnyálmirigyrák fejlődése. Tanulmányuk szerint hét olyan fehérjét találtak, amelyekkel megbecsülhető, hogy mennyire agresszív a beteg tumorja, és segíthetnek dönteni az orvosnak a lehetséges kezelések (például a kemoterápia) kiválasztásában – írja a sciencedaily.com.
A kutatók a saját, módosított Google-algoritmusukat használják a rák kimutatására alkalmas új biomarkerek felkutatásához, azonban ezeknek az indikátoroknak a felkutatása nehéz és időigényes feladat. További problémát jelent, hogy a különböző vizsgálatok során megfigyelt, ugyanabból a típusú tumorból származó markerek szinte sosem fedik le egymást. A Google ezt a problémát már áthidalta, hiszen a Pagerank figyeli a különböző weboldalak tartalma közötti hasonlóságokat és az egymásra való hivatkozásokat is.
Bár az új biomarkerek előrelépést jeleznek az eddig alkalmazott diagnosztikai eszközökhöz képest, távolról sem tökéletesek, és még nem alkalmazhatóak a klinikai gyakorlatban. A kutatók a drezdai RESprotect biotechnológiai céggel együttműködve fogják folytatni a kísérleteiket.