Látott már telepata férget legótraktort vezetni?
Hallott már az Open Worm projektről? Ne érezze magát feszélyezve, ha még nem. Tompa agyú fonalférgek mesterséges intelligenciájával irányítható legóautót építeni elég avantgárd hobbi, szóval a közérdeklődés hiánya természetes.
Egy kutatócsoportnak sikerült kapcsolatot teremteni egy közönséges fonalféreg agya és egy számítógépes szoftver között. Persze, a fonalféregnek nincs agya, de van 302 olyan idegsejtje, amik pont azokat a feladatokat látják el, amit az agynak kéne.
A fonalféreg idegsejtjeit a kutatók lefordították az informatika nyelvére, és olyan vezérlőszoftvert írtak, amik szimulálhatják a neuronok működését. Ez persze önmagában nem túl látványos, így a vezérlőrendszert beépítették egy legóból épült járműbe, feltöltötték a fonalféreg csekély értelmét modellező szoftvert, és megnézték, hogy vezetne.
Hát így. Mint látható, a vezetésben nem jelent akadályt az agy hiánya, bár ezt más járművezető élőlények viselkedése alapján még egyetemi diploma nélkül is sejteni lehetett. Hogy néha nekimegy a falnak? Az a Forma–1-ben is előfordul, és a virtuális fonalféreg magától rájön a tévedésre.
A viselkedése lenyűgöző, mivel nem tápláltak be a robotba előre megadott utasításokat. Csak egy kapcsolati hálózata van, ami egy féreg agyának működését modellezi.
– írta a Smithsonian magazin.
A kutatók végső célja az, hogy elkészítsék egy valódi féreg komplett virtuális mását. Az emberiség tehát egy lépéssel közelebb jutott a tudatfeltöltéshez, noha még nem világos, hogy mikorra sikerül áthidalni az ember és a féreg közötti különbséget.