![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
Az izlandi gleccserek visszahúzódása vulkánkitörésekhez vezethet
További Tudomány cikkek
-
A pamplonai bikafuttatáson derült ki, máshogy mozog a pánikoló tömeg, mint gondolták
- A WHO rákkeltő címkével látná el a szeszes italokat Európában
- A mamahotelért mindenki nagy árat fizet, pedig a spórolásra lett kitalálva
- Itt lehet a megoldás az alkoholizmusra
- Szivárványszínű felhőket észleltek a Mars egén
Izland három dologról nevezetes:
- Björk.
- Rohasztott cápahús.
- Kimondhatatlan nevű, pusztító vulkánok.
Björknek a héten jelenik meg az új lemeze, a hákarl szaga miatt csak annak kell aggódnia, akinek van tengerpartja, viszont ha a vulkánok kitörnek, azt itt is meg fogjuk érezni. És van okunk az aggodalomra, ugyanis egy friss tanulmány szerint a gleccserek visszahúzódása az izlandi vulkanikus aktivitás növekvéséhez vezethet.
A Leeds-i Egyetem kutatói szerint Izlandon enyhébb lehetett a vulkáni tevékenység, amikor még mindent gleccserek borítottak. Dr. Graeme Swindles, az egyetem geográfusa szerint
az emberek okozta klímaváltozás felgyorsítja a jégolvadást a vulkáni régiókban; Izlandon ez gyakoribb vulkánkitörésekhez vezethet.
A kutatás során megvizsgálták az izlandi tőzeglerakódásokat és a tóüledékeket, ahol tetemes mennyiségben maradt meg a vulkáni hamu. Megállapították, hogy 5500 és 4500 évvel ezelőtt a vulkánok aktivitása jóval alacsonyabb volt a mainál. Ez a periódus egy globális lehűlés után következett be, ami az izlandi gleccserek növekedéséhez vezetett. Csakhogy – írja a Geography legfrissebb számában megjelent tanulmány – volt egy 600 éves periódus a két időszak között, amikor a vulkánkitörések száma észrevehetően alacsonyabb volt.
A tanulmány szerint elképzelhető, hogy egy hasonló időeltolódás várható a mostani felmelegedés után is. Az emberi tevékenység miatt viszont nehéz megmondani, hogy milyen hosszú lesz ez az időeltolódás, de ha a múltbéli trendek alapján akarunk jövőbeli eseményekre következtetni,
Az izlandi vulkánok működését a kontinentális lemezhatárok, a földalatti gázok és a felhalmozódott magma egyaránt befolyásolja. Mindez kihat a szigetország felszínére is.
Dr. Ivan Savov, a tanulmány társszerzője szerint ha a gleccserek visszahúzódnak, csökken a nyomás a felszínen, és ez növelheti az olvadt köpenanyag mennyiségét, illetve a magma áramlását és kéreg alatti viselkedését is befolyásolhatják. És, mint mondja,
a legapróbb felszíni változások is megváltoztathatják a jéggel borított vulkánok kitörésének valószínűségét.
(Phys.org)
(Borítókép: Gleccser Izlandon - fotó: Elisa Vendramin / Getty Images Hungary)
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)