
Edzetten okosabb gyereket nemzhetünk
További Egészség cikkek
- Magyarországon egyelőre nem lesz legális az orvosi marihuána
- Hadat üzennek a spanyolok a homeopátiának
- Akár 20 évvel is képesek késleltetni az orvosok a menopauzát
- Csokoládét vagy kávét kell szagolni, ha le akar szokni a dohányzásról
- Sejtekkel és véredényekkel is rendelkező szívet nyomtattak izraeli tudósok
Azzal régóta tisztában vagyunk, hogy a testmozgás egészséges. Nem elég, hogy ennyit tudunk róla? Miért fontos kutatnunk ezt a területet?
A válaszhoz kicsit messziről kell közelítenem. Létezik egy evolúciós elmélet, amely azt állítja, hogy az állóképesség kulcsszerepet játszott a homo sapiens fejlődéstörténetében. Hívei abból indulnak ki, hogy hozzánk hasonlóan az előember is lassabban mozgott a legtöbb szárazföldi állatnál, ezért szüksége volt egy olyan stratégiára, amellyel fehérjedús táplálékhoz juthatott. Itt jön a képbe az állóképesség, amely egy hosszú alkalmazkodási folyamat végeredményeként alakult ki. A hipotézis szerint elődeink, akik még nemigen használtak fegyvert, ennek birtokában egyszerűen addig futottak a kiszemelt préda után, amíg az kifáradás vagy túlmelegedés miatt össze nem esett. Velünk ellentétben a legtöbb állat ugyanis futás közben nem képes hatékonyan hőt leadni, ami egy idő után teljes kimerültséghez vezethet. A jó állóképességgel rendelkező előemberek nyilván gyakrabban jutottak táplálékhoz, ezért az ő túlélési esélyük nagyobb volt.

Őseinket tehát erős fizikai aktivitás jellemezte, az ember genetikai állománya pedig ennek örökségét hordozza magában. Ezzel viszont szöges ellentétben áll mai életvitelünk, amely kényelmessé és lustává tesz bennünket. A kettő egyszerűen nem passzol egymáshoz. Mi azt állítjuk, hogy az életmódfüggő népbetegségek nagyrészt erre az ellentmondásra vezethetők vissza. Ha megismerjük azokat a biokémiai folyamatokat, amelyekre a testmozgás bonyolult hatásrendszere épül, forradalmian új lehetőségek nyílhatnak előttünk a gyógyítás területén.
Ha valóban génjeinkben hordozzuk elődeink fizikai aktivitásának örökségét, miért nem érzünk mindannyian leküzdhetetlen késztetést arra, hogy sokat mozogjunk?
Ez egy összetett jelenség. Egyrészt szinte minden élőlény törekszik az energiatakarékosságra, és az ember sem kivétel ez alól. Másrészt manapság nem vagyunk rákényszerítve a testmozgásra, mert modern életmódunk rengeteg kényelmi funkciót kínál. Ha tehetjük, mindenhová autóval megyünk, egy megállónyi távolságot sem gyalogolunk le, és a második emeletre is lifttel jutunk fel.
A felsoroltakhoz kapcsolódik, hogy a rendszertelen táplálkozás miatt elődeink nem csak a sok mozgáshoz, hanem a nehezen megszerzett tápanyag hatékony raktározásához is adaptálódtak. Ha végigtapogatjuk zsírpárnáinkat, tapasztalhatjuk, hogy szervezetünk mennyire jól működik ezen a téren. Csakhogy míg őseink a táplálékért keményen megdolgoztak, addig legtöbbünknek ez nem kerül túl sok erőfeszítésébe. Úgy becsülik, hogy a kőkori ember az élelemszerzés, vándorlás vagy menekülés során körülbelül napi 4000 kalóriából fedezte fizikai aktivitását. Mi erre ma átlagosan csak 400 kalóriát áldozunk. Az alapvető gondot tehát az jelenti, hogy bár mozgásra és energiaraktározásra specializálódott génekkel rendelkezünk, fizikailag inaktívak vagyunk, és viszonylag könnyen jutunk táplálékhoz.
Vagyis nincs mese, mozognunk kell, mert ez van belénk kódolva?
Így is lehet fogalmazni. Az elmúlt évtized kutatási eredményei azt mutatják, hogy a rendszeres testmozgás sokkal összetettebb hatást gyakorol testünkre, mint azt korábban feltételeztük, és ez az átfogó hatásrendszer valamennyi szervünket érinti. Az állóképességgel kapcsolatos evolúciós hipotézis nem csak az életmóddal összefüggő civilizációs betegségek megjelenésére ad elfogadható magyarázatot, hanem a fizikai aktivitás betegségmegelőző szerepére is.

Köztudott, hogy a rendszeres testedzés védelmet nyújt a szív-, a keringési és az anyagcsere betegségek ellen. Az viszont már kevéssé ismert, hogy bizonyos rákfajták előfordulását is jelentősen csökkenti, ennek mértéke pedig szoros összefüggésben van az edzettség szintjével. Ezen felül a fizikailag aktív életmód kondicionálja az agyműködést, védelmet nyújt az idegrendszert érintő betegségek, mint például az Alzheimer- vagy a Parkinson-kór kialakulásával szemben, és gátolja az öregedéssel járó szellemi leépülést. De ha a felsoroltak sem elég meggyőzőek ahhoz, hogy sportolásra bírjuk az embereket, megemlítem, hogy ha leendő gyermekünk fogantatásakor jó edzettségi szinten vagyunk, azzal az ő egészségi állapotára és szellemi képességeire is pozitív befolyással lehetünk. A vonatkozó kutatási eredmények legalábbis ezt bizonyítják.
Ez hogyan lehetséges?
A testedzéssel megszerzett izomzatot, állóképességet és megnövelt aerob kapacitást természetesen nem lehet átörökíteni gyermekeinkre, de bizonyos jelek arra utalnak, hogy sportos életmódunk bennük is befolyásolja azoknak a géneknek az aktivitását, amelyek a rendszeres mozgással vannak összefüggésben. A jelenség hátterében az úgynevezett epigenetikai változások állnak. Jelenleg ez az egyik legizgalmasabb kutatási terület, amellyel kapcsolatban a Sporttudományi Kutatóintézetben is zajlanak állatkísérletek. Ezek egyikében azt vizsgáltuk, hogy az edzett patkánypéldányok utódainak jobb-e az agyi kapacitása és tanulási képessége, mint a kontrollcsoport fizikailag inaktív egyedeinél. A válasz egyértelmű igen volt. Munkatársaimmal együtt most azon dolgozunk, hogy feltérképezzük azokat a biokémiai folyamatok, amelyek ezt a hatást kiváltják.

A szülők fizikai aktivitása nem csak gyermekük szellemi képességét növelheti, hanem élettani funkcióit is megváltoztathatja. Ezt az állítást igazolja egy másik állatkísérlet, melynek során megfigyelték, hogy a kevesebb mozgást végző egyedek utódainak magasabb lett a vérnyomása, merevebb az érfala, és az aerob kapacitáshoz köthető fehérjéik száma is alacsonyabb volt, mint a kontrollcsoport állatainál.
A testmozgás epigenetikai vonatkozásainak kutatása mellett mit emelne még ki az ön által vezetett intézet munkájából?
Szó esett már róla, hogy a rendszeres fizikai aktivitás számottevően csökkenti bizonyos rákfajták, konkrétan a mellrák, a vastagbélrák és a prosztatarák előfordulását. A testedzés azonban nem csak a megelőzésben játszik szerepet, hanem a betegség kialakulását követően a rákos folyamatokra is befolyással van. Az Országos Onkológiai Intézettel közösen évekkel ezelőtt mi is megvizsgáltuk ezt a jelenséget. Kísérleti egerekbe rákos sejteket injekcióztunk, és két csoportra osztottuk őket, majd az egyik csoport tagjait rendszeres testmozgásra késztettük. Azt tapasztaltuk, hogy ezeknél az állatoknál nagyjából 50 százalékkal csökkent a tumornövekedés üteme, ami egészen döbbenetes adat. Ezt a kísérletet a felsorolt rákfajták mindegyikével elvégeztük, és közel azonos eredményt kaptunk. Ennek azért van jelentősége, mert minél lassabb a tumornövekedés üteme, annál hatékonyabb lehet a kezelés. Azt nem állítom, hogy mozgással gyógyítható a rák, azt viszont igen, hogy a mozgás a terápia fontos része lehet.
Hasonló módon izgatnak bennünket azok a folyamatok is, amelyek a DNS sérüléseinek a javításáért felelősek. Az elsők között vagyunk, akik ezen a területen a mozgás hatását vizsgálták. Kimutattuk, hogy a fizikai aktivitás serkenti a DNS-javító enzimek az aktivitását. Úgy sejtjük, hogy ez a jelenség állhat a mozgás rákmegelőző hatása mögött, hiszen minél több sérülés található egy DNS láncon, annál nagyobb a mutáció és a kóros sejtburjánzás esélye.
Említette, hogy a testedzés megelőzi az idegrendszeri betegségek kialakulását és az öregedéssel járó szellemi leépülést. Ez a sokakat érintő téma is szerepel az intézet kutatási programjában?
Meglehetősen régóta foglalkozunk ezzel a területtel. Ez azért érdekes, mert a mozgás több módon hat agyunk működésére. Az ugye nyilvánvaló, hogy a gyorsabb keringés javítja a vérellátást, emeli az oxigénszintet és fokozza az anyagcserét. Azt is bebizonyították, hogy a rendszeres testedzés növeli az agy egy bizonyos részének, a hippocampusnak a nagyságát, ami magyarázatot adhat arra, hogy a mozgás miként javítja a memóriát és a tanulási képességet. Ezen kívül a fizikai aktivitás hatására a DNS-javító enzimekhez hasonlóan olyan anyagok, úgynevezett neurotrofinok szabadulnak fel szervezetünkben, amelyek fontos élettani funkciókat töltenek be agyunk működése szempontjából, antidepresszáns hatásúak, és akár új idegsejtek keletkezését is indukálhatják.

Az ezredforduló környékén megállapítottuk, hogy ezek egyike egy olyan enzim, amely lebontja a szabadgyökök által módosított, sérült fehérjéket az agyban. Ha mindez nem történik meg, akkor a hibás sejtalkotók miatt erősen csökken az adott sejt funkciója, és szélsőséges esetben a működése is leállhat. Az öregedés csökkenti, a mozgás viszont serkenti a szóban forgó enzim termelődését. Később az is kiderült, a lebontó képességével magyarázható az a jelenség is, hogy a testedzés gátolhatja az Alzheimer-kór kialakulását. Ennek a betegségnek, amely sokmillió embert érint a világon, a genetikán kívül két fontos rizikófaktora van: a fizikai és a szellemi inaktivitás.
Az előbb elhangzott egy érdekes félmondat, miszerint a mozgás új idegsejtek keletkezését is indukálhatja. Ez hogyan mehet végbe?
A Nature magazinban 2000 környékén jelent meg egy nagyhatású cikk ezzel kapcsolatban. Egy kísérletről szólt, amelyben azt vizsgálták, milyen hatással van az állatok agyára az interaktív környezet. Az egyik kontrollcsoport egyedei mókuskereket is kaptak, így fizikailag jóval aktívabbak maradtak a többieknél. A kísérlet végén a kutatók legnagyobb megdöbbenésére kiderült, hogy a mókuskerekes csoport egyedeinek az agyában számos új idegsejt képződött. Ezt a jelenséget egyébként azóta többen reprodukálták, mi is elvégeztük a kísérletet, és ugyanazt az eredményt kaptuk.
A felfedezés azért volt forradalmi, mert egészen addig úgy gondoltuk, a vázizom sejtjeihez hasonlóan az idegsejtek sem képesek az osztódásra. Ma már tudjuk, hogy az agyunkban található őssejtek megfelelő behatásra osztódni kezdenek, és akár idegsejtté is alakulhatnak. Ilyen behatás lehet a mozgás. Ez a felismerés egészen új lehetőségekkel kecsegtet az idegsérülések és egyéb agyi traumák gyógyítása területén. Ahhoz persze, hogy mindez valósággá váljon, előbb részletesen meg kell ismerni a háttérben zajló biokémiai folyamatokat. A mozgás mindenesetre már most sok helyen része a terápiának.
Adja magát a kérdés: ha sokat mozgok, okosabb leszek?
Ezzel a diákok is gyakran megtalálnak. Természetesen nem, ez ennél sokkal bonyolultabb. Eddigi ismereteink alapján csak annyi bizonyos, hogy a testmozgás által jobb teljesítményre serkenthetjük agyunkat, karbantarthatjuk, és jelentősen lassíthatjuk élettani az öregedéssel járó leépülési folyamatokat.
Többször említette a háttérben zajló biokémiai folyamatokat. Elképzelhetőnek tartja, hogy miután teljes körűen megismertük ezeket, képesek leszünk gyógyszerekkel is előidézni a testmozgás jótékony hatásait?
Ebben biztos vagyok, hiszen már létezik is ilyen készítmény. Az erről szóló tanulmány nagy port kavart fel pár évvel ezelőtt. A kutatók arról számoltak be, hogy azoknál az állatoknál, amelyek kaptak a szerből, 40 százalékkal javult az állóképesség, emelkedett az oxigénfelvétel, nőtt az izomtömeg, és csökkent a testzsír. Mindezt úgy, hogy fizikailag inaktívak voltak a vizsgált időszakban. Rengeteg támadás érte a tanulmány szerzőit, mondván, hogy a mozgásnak sokkal bonyolultabb hatásmechanizmusa van, amely egész testünket érinti, ezért komoly veszélyeket rejt, ha ennek csak egy részét hozzuk működésbe. Még ha igazuk is van a kritikusoknak, ezek az apró eredmények akkor is fontosak, mert eszközt adhatnak bizonyos betegségek kezeléséhez.

Az ilyen készítményeken és gyógymódokon kívül mi lehet a gyakorlati haszna annak a tudásnak, amelynek megszerzésére a Sporttudományi Kutatóintézet is nagy erőfeszítéseket tesz?
Először is úgy vélem, az emberek sokkal jobban motiválhatók a sportolásra, ha pontosan tudják, hogy az milyen előnyökkel jár. Ezeknek az ismereteknek és tudományos bizonyítékoknak a birtokában talán könnyebb lesz meggyőzni őket arról, hogy a fizikai aktivitás természetes része az életünknek. Ha sikerülne elérni, hogy a mozgás szokássá váljon, mint a fogmosás, az nagyban javítaná az életminőséget, és gátat szabna az úgynevezett civilizációs népbetegségek terjedésének.
Ezt a nevelő jellegű munkát már gyermekkorban el kell kezdeni. Ebből a szempontból tartom örvendetes fejleménynek, hogy tavaly szeptembertől az iskolákban minden nap van testnevelés óra. Sokan támadják ezt az intézkedést, nekik mindenképpen figyelmükbe ajánlom a beszélgetés során felsorolt érveket.

Az oldalról ajánljuk
- Belföld
Hatalmas a káosz Rajkánál, több mint tíz kilométeres a torlódás
Egy olvasónk szerint a kamionosok verekednek, és egész éjjel hallatszott a „dudaszó”.
március 27., 08:52
- FOMO
Szekta rabja lett a Trónok harca színésznője, őrizetbe is vették miatta
2026-ban megjelenő memoárjában mesél a részletekről.
március 27., 08:20
- Gazdaság
Matolcsy Györgynek búcsút intettek, Varga Mihály és Nagy Márton fontos pozíciót kapott az IMF-nél
Változásokról döntöttek a Nemzetközi Valutaalap Magyarországot képviselő kormányzótanácsában.
március 27., 09:20
- Futball
Lionel Messi védtelen maradt, mi lesz így a nyolcszoros aranylabdással?
Kitiltották a személyi testőrét az MLS mérkőzéseiről.
3 perce
- FOMO
Hollywood apucija meghódíthatta Jennifer Aniston szívét
A rajongók oda meg vissza vannak a boldogságtól.
március 27., 08:37
- Gazdaság
Továbbra is a külföldi turisták a magyar turizmus tartópillérei
Kijöttek a friss adatok, tovább zakatol a turizmus. A kormány ismét rekordévre számít.
március 27., 08:55
- Belföld
Heves vita alakult ki a gyülekezési törvényről, a Pride betiltása vagy a jogok korlátozása a cél?
A felvonulás sorsa fogja megmutatni, hogyan alakul a gyülekezési jog jövője Magyarországon.
március 27., 08:18
- FOMO
Gálaesten ünnepelték a magyar tévések legjobbjait, RTL–TV2: 7–6
Majka majkásan beszólt a TV2-nek.
március 27., 09:12
- Belföld
Már 191 milliárd forintnál jár a Magyarországot sújtó bírság
Az összeg naponta egymillió euróval emelkedik.
március 27., 08:01
- Belföld
A következő évtizedben is a Volán-járatok végzik az autóbuszos közszolgáltatást
Ráadásul újdonsággal érkeznek áprilistól.
március 27., 07:19
- Kultúr
Meghosszabbították a Munkácsy-kiállítást a Szépművészeti Múzeumban
Húsvéti ajándék az érdeklődőknek.
március 27., 09:42
- Gazdaság
Donald Trump 25 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokon kívül gyártott autókra
Az elnök szerint a bevételt többek között adócsökkentésre is fordítják majd.
március 27., 07:02
- Külföld
Két belügyminiszter is terrorfenyegetés miatt mondta le damaszkuszi útját
A szóvivő szerint a biztonsági erőket fenyegető potenciális veszély nem volt vállalható.
március 27., 09:25
- Kultúr
Vidnyánszkyék kinézték Székesfehérvárt, de ebbe egy másik Vidnyánszky is beleszólhat
Heten indultak a Vörösmarty Színházért, országos erők csapnak össze.
március 27., 09:34
- Külföld
Volodimir Zelenszkij vészjósló kijelentés tett: Vlagyimir Putyin hamarosan meghal, és akkor mindennek vége
március 27., 06:00
- Brand and Content
Csak két és fél óra autóval Horvátország ismeretlen gyöngyszeme
Horvátország a magyarok egyik kedvenc úti célja, de van egy régió, amit talán kevéssé ismerünk. Holott tele van természeti szépségekkel és romantikus városokkal, ahol a Monarchia hangulatát is magunkba szippanthatjuk.
március 27., 00:07
- Belföld
Döntött az ügyészség Orbán Viktor március 15-i beszédének ügyében
A kormányfő kijelentette: jön a húsvéti nagytakarítás, „átteleltek a poloskák”.
március 27., 07:36
- Belföld
Megtilthatja-e a bérbeadó a bérlőnek a lakcímbejelentést? Milyen esetekben nem?
A lakcímbejelentés önmagában még nem ad használati jogot vagy vagyoni jogot a bérlőnek.
március 27., 06:05
- Külföld
Lefejezett döglött hallal hadonászott egy szenátor az ausztrál parlamentben
Egy törvénytervezet borzolta fel a kedélyeket.
március 27., 06:16
- Kultúr
Tízéves rekordot döntött meg a múzeum, őrzi vezető helyét
Ádáz verseny folyik a látogatókért.
március 27., 06:13
- Belföld
Siralmas képet festenek az iskolapszichológusok: borzalmas mentális állapotban vannak a gyerekek
Nagy részük diszkomfortos családi környezetben él és szorong, segítséget még mindig kevesen mernek kérni.
március 27., 06:07
- Belföld
Szaharai por érkezik, lecsap az országra a mediterrán ciklon
A hőmérséklet országszerte 15-20 fok körül alakul.
március 27., 06:13
- Kultúr
Nyáron kezdik forgatni Mel Gibson Passiójának folytatását
A régóta várt folytatásra 22 évet kellett várni.
március 27., 06:48
- FOMO
Az anyatej a fiatalság új széruma? Egyesek szerint olyan, mint a botox
Bizarr módon küzdenek a nők az öregedés ellen.
március 27., 06:48
- Gazdaság
Az adóhatóság nem kegyelmez azoknak, akik ezeket csinálják
A bírság ugyanakkor elkerülhető, van rá mód.
március 27., 06:12
- Cellanapló
Egy meggondolatlan koppintás, és lenullázhatják bankszámláját
Legitim szolgáltatásoknak álcázva csalnak ki banki és személyes adatokat hekkerek. Mutatjuk, mire figyeljen.
március 27., 06:14
- Külföld
Uniós törvényt sérthet, ha Magyarországon arcfelismerő rendszerekkel figyelik meg, kik vesznek részt a Pride-on
Az ilyen tevékenység a GDPR szerint is aggályos lehet.
március 27., 06:16
- Külföld
A gyerekek állították, hogy szörny van az ágy alatt, és tényleg volt ott valaki
A ház közelében sem tartózkodhatott volna az idegen.
március 27., 09:12
- Tech-Tudomány
Hekkertámadás érte az Oktatási Hivatal egyik oldalát
Nevek és e-mail-címek kerültek nyilvánosságra.
március 27., 09:30