Norvégia negyven százalékkal csökkentené a szén-dioxid-kibocsátást
A kormány bejelentése szerint Norvégia kész 2020-ig harminc helyett negyven százalékkal csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátását az1990-es szinthez képest. A csökkentés szerepel a Jens Stoltenberg vezette baloldali koalíciós kormány új programjában. Az országban a szeptember 14-i választás eredményeként hatalmon maradt a bal-zöld koalíció. Stoltenberg már szeptemberben közölte egy lapinterjúban, hogy Norvégia kész szigorítani a szén-dioxid-kibocsátási célt.
A norvég kormány korábban harmincszázalékos csökkentést tervezett 2020-ig, 2030-ra pedig a tervek szerint gazdaság nettó nulla kibocsátó lenne. Ez azt jelenti, hogy a szén-dioxid-kibocsátást más országban ellensúlyozná szén-dioxid-csökkentési beruházások finanszírozásával. Norvégia a világ ötödik legnagyobb olajexportőreként jelenleg jócskán hozzájárul a felmelegedéshez, mert az olaj, a gáz és a szén elégetése okozza elsősorban az üvegházhatást.
Tavaly Norvégia szén-dioxid-termelése 2,2 százalékkal csökkent a 2007-es szinthez képest, a gazdasági válság következtében. De a kibocsátás még magasabb, mint amennyit a kiotói jegyzőkönyv 2012-re megenged Norvégiának. Klímaszakemberek szerint az iparilag fejlett országoknak 2020-ra 25-40 százalékkal kellene csökkenteniük a szén-dioxid-kibocsátást az 1990-es szinthez képest, ahhoz, hogy a globális felmelegedés két Celsius-fokon belül maradhasson a 19. század elejéhez képest.
Az Európai Unió húszszázalékos szén-dioxid-kibocsátáscsökkentést tervez 2020-ig, de ezt kész harminc százalékra emelni, ha más országok is csatlakoznak hozzá. A koppenhágai klímakonferencián december 7. és 18. között új megállapodást kell majd kötni az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának korlátozásáról, mert a kiotói jegyzőkönyv csak 2012-ig tartalmaz előírásokat.