![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
Óriás röntgenkezet fotózott a Chandra
A mintegy 150 fényév méretű köd gerjesztéséért és különös alakjáért egy fiatal objektum, a PSR B1509-58 katalógusjelű pulzár (erős mágneses térrel rendelkező neutroncsillag) a felelős. Korát 1700 évre becsülik, a Földtől körülbelül 17 ezer fényévre található a Körző csillagképben.
Neutroncsillag akkor keletkezik, amikor egy nagy tömegű csillag magja szupernóva-robbanás közben összeroskad. Nagy tömegükhöz igen kicsi, mindössze néhány kilométeres méret társul. Emiatt tengely körüli forgásuk nagyon gyors, a PSR B1509-58 például minden másodpercben 7 fordulatot tesz meg. Felszínükön a mágneses térerősség óriási, becslések szerint elérheti a földi térerősség 15 ezer milliárdszorosát is – írja a hirek.csillagaszat.hu.
![A Chandra felvétele a kozmikus röntgenkézről. A ködöt gerjesztő pulzár a kép közepén, a felénk mutató "hüvelykujj" mögött rejtőzik. A kép jobb felső részén az RCW 89 katalógusjelű közeli gázköd látható, melyet szintén a pulzár nagyenergiájú részecskeáramai gerjesztenek.[NASA/CXC/SAO/P. Slane és tsai]](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/50_51d92be1c60d1db1d2e5e7a07da55b26/456067_5c1ab6be20efa75be577617e11925fea_wm.jpg)
[NASA/CXC/SAO/P. Slane és tsai]
A gyors forgás és az erős mágneses tér miatt a PSR B1509-58 egyike a Tejútrendszer legnagyobb energiát felszabadító dinamóinak. A mágneses erővonalak mentén ugyanis nagy sebességre gyorsított elektronok és ionok mozognak kifele, melyek a környező, szintén erősen mágneses ködben elektromágneses sugárzás formájában elvesztik energiájuk nagy részét. A köd legbelső részén a pulzárt egy halvány kör övezi, ami egyben jelzi azt a helyet is, ahol az elektron- és ionszél hirtelen lelassul a táguló köddel történő kölcsönhatás következtében. Hasonló viselkedés figyelhető meg a Rák-köd esetében is, annak mérete azonban 15-ször kisebb, mint a PSR B1509-58 körüli gázködé. Az ujjakhoz hasonlító, északi irányba kinyúló struktúrák nagyenergiájú részecskéi az RCW 89 katalógusjelű szomszédos gázfelhő anyagcsomóit gerjesztik, és késztetik fénylésre a röntgentartományban (narancssárga és vörös foltok jobbra fent). Ezen a területen a hőmérséklet is változik az anyagcsomók alkotta gyűrű mentén, ami azt sugallja, hogy a pulzár forgástengelye precessziós mozgást végez, és ennek következtében a nagyenergiájú részecskék árama periodikusan végigsöpör a gyűrű mentén.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)