Mérföldkőhöz érkezett a rákgyógyítás
További Brand and Content cikkek
- A tűzből kibújó feketekígyó születése – avagy látványos videó Márkó laboratóriumából
- Ön mennyire tudatosan tervezi a pénzügyi jövőjét?
- Vegán termékek, egzotikus fogások és lasagna is található a Tesco egyre bővülő kényelmi kínálatában
- Egyedülálló építőipari kereskedés nyílt, ami hosszabb, mint az Országház
- A pénzügyi takarékosság mióta előny?
A kutatások szerint a rákot 600-féle gén 4,5 millió lehetséges hibája okozhatja. 2008 óta egy technológiai áttörésnek, az újgenerációs szekvenálásnak köszönhetően lehetséges "molekuláris röntgent” készíteni a sejtről, amellyel megállapítható, mely gének hibásodtak meg ezek közül. Az eredmények - „a képek” - elemzéséhez speciális orvosi szoftverek szükségesek és részletes orvosbiológiai elemzés. Nagyon büszkék vagyunk az általunk kifejlesztett, nemzetközileg is egyedülálló speciális szoftverre, amely több mint 1000 hatóanyag közül segít kiválasztani a beteg számára leghatékonyabbat. De ennek birtokában is szükség van a szakértőink munkájára akik a beteg egyéni egyéb klinikai és személyes szempontjait is figyelembe veszik a lehetséges terápiás lehetőségek keresésében - tudtuk meg Dr. Peták Istvántól, az Oncompass Medicine tudományos igazgatójától.
A rákgyógyítás jelenlegi gyakorlatában az ún. 'evidence-based' metodikát használják, azaz összehasonlító klinikai vizsgálatokkal derítik ki, hogy az adott daganattípus esetében statisztikailag melyik kezelés hatékony a legnagyobb százalékban. Ez biztosítja, hogy minden beteg a legnagyobb eséllyel hatékony kezelést kapja akkor is, ha a gyógyszer hatékonyságát nem tudjuk előre jelezni az adott betegnél. A precíziós onkológiában azonban a molekuláris diagnosztikával kimutatott génhibák alapján választható ki a célzott terápia. A génhibák gátolhatók célzott gyógyszerekkel, az immunrendszer provokálásával és a daganatok immunrendszert blokkoló képességének "kikapcsolásával" is - ez utóbbiért járt 2018-ban az orvosi Nobel-díj.
És hogy mennyibe kerül mindez? Az alkalmazott gyógyszerek egy részét már finanszírozza a NEAK (Nemzeti Egészségügyi Alapkezelő), más részük támogatását egyedi méltányossági engedély alapján lehet kérelmezni. Az Oncompass segít megtalálni azokat a klinikai vizsgálatokat is, ahol térítésmentesen jut hozzá a beteg a gyógyszerekhez – ezek nem mindig Magyarországon zajlanak.
Az Oncompass Precíziós Onkológiai Program magukban foglalják a személyre szabott kezelési stratégia kialakításához szükséges minden szolgáltatást. Minden beteg mellé egy szakértőt és egy koordinátort rendelnek, akik végig kísérik a beteg útját a program során. Minden beteg esetét egy speciális molekuláris szakértői testület tárgyalja kétszer, a vizsgálatok előtt és után. A szakértői testületben részt vesz onkológus, genetikus, molekuláris biológus és infobionikus egyaránt. A program része természetesen a részletes molekuláris diagnosztikai vizsgálat és annak részletes elemzése speciális döntéstámogató szoftverrel is. A programok teljes költsége több százezer forinttól 1 millió forintig terjedhet.
Korábbi cikkünkben megírtuk egy sikeres eljárás és Bernáthné Katalin történetét. Neki három hónapot jósoltak, amikor kiderült áttétes tüdőrákja van. Akkor Oncompass Medicine beazonosította a Katalin daganatában lévő génhibát és megtalálta az arra kifejlesztett célzott hatóanyagot, amely akkor még csak klinikai vizsgálat keretében volt elérhető. Így sem a biztosítónak, sem neki nem kellett a kezelésért fizetnie.
A precíziós onkológiai eljárás nem a „hagyományos” kezelések alternatívája, hanem a modern ellátás része. Ma már nagyon sok célzott gyógyszer törzskönyvezett és finanszírozott is, és több ilyen kezelés közül választhatnak az orvosok.
„Sokszor csak akkor keresnek meg minket az orvosok és a betegek, amikor az egyéb lehetőségek már kimerültek.Érdemes ezzel szemben már akkor megkeresni minket, amikor a kezelések még nem indultak el vagy ha már elindultak is, minél korábban” - mondja Dr. Peták István.
Felmerül a kérdés, hogy a betegek hány százalékán lehet így segíteni. Egyelőre nincs minden génhibára hatóanyag, de a gyógyszerek száma folyamatosan nő.
Az Oncompass a diagnosztikában és a döntéstámogatásban nyújt segítséget, illetve abban is, hogy a betegek ne kapjanak feleslegesen hatástalan terápiás kezeléseket. Segít választani a törzskönyvezett gyógyszerek között is. Tehát ha idejében kerül egy beteg precíziós onkológiai programba, akkor mindenképpen lehet a személyre szabott terápiás lehetőségeket javasolni, amelyek lehetnek célzott kezelések, immunterápiák vagy éppen ezek hatástalanságának az előrejelzése esetén standard kezelések is.
„Az emberiség történetében hasonló folyamat zajlik, mint anno a fertőző betegségek esetében. Onnantól fogva, hogy megismertük az okokat, felgyorsul a fejlődés. Ebben az évtizedben várhatóan 100 új, a génhibákat célzó gyógyszer jelenik meg, 2-300 gyógyszerrel pedig a daganatos betegségek 70-80 százalékát le lehet fedni. Erre a következő egy-két évtizedben sor kerülhet” - mondja a szakember.