A legtöbb magyar vízimentő egyéb tevékenység mellett, mellékállásban vigyáz a fürdőzőkre. Nincs ennél jobb nyári munka egy egyetemistának, megtanulja az elsősegélynyújtást, jó csapatba kerül, a szabad levegőn van, edzésbe jön. A sok fiatal mellett családosok is visszajárnak vízimentőnek, sokan a szabadságuk alatt. Míg a többiek kikapcsolódnak, ők szolgálatba állnak.
Ha bajba kerülünk, a legjobb, amit tehetünk, ha kiabálunk: Segítség! -amíg észre nem veszi valaki. Akár nekünk támad gondunk, akár bajt észlelünk, jó, ha a telefonunkon van a BalatonHelp alkalmazás és megvan az idén húsz éves Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatának segélykérő száma: +36 30 383 8383.
Sokan kérdezősködnek a tevékenységükkel kapcsolatban, főleg a hajókon szolgálókat találják meg a nyaralók. Ezzel sem megyünk az agyukra, jó visszaigazolásnak tartják, a gyerekeken pedig látszik, hasznos, ha új információkat kapnak. Aki kicsiként tudatosabban figyel a veszélyekre, az már nagyobb biztonságban van.
Azt állítják, hogy a legtöbb bajt már azzal megelőzhetjük, ha a fürdőzést, vízisportot megtervezzük, tisztában vagyunk az időjárással, képességeinkkel, lehetőségeinkkel. A hamarosan elstartoló Balatonátúszáson a résztvevők számához mérten nem gyakori a vészhelyzet. Elsősorban a lassabban haladók között fordulnak elő rosszullétek, vagy az, hogy annyira kifárad valaki, hogy magától nem tud kijönni a vízből. Amikor nagyobb a szél, sok a hullám, akkor kerülhetnek többen bajba.
A víz mellett a nap is sok problémát okozhat a parton. Kevesen tudják, hogy az erős UV-sugárzás hatására a szemkörnyéki bőr és a látás is károsodhat. Az UV-kamerával készített portré láthatóvá teszi a napfény hatását.
Az UV-szűrős szemüveg és napszemüveg és általában a fényvédelem a vízimentő és a nyaraló számára egyaránt kötelező. Bőrünk és szemünk védelmére nemcsak szikrázó napsütésben kell odafigyelnünk a parton, hiszen a közvetlen napsugárzásnál több fény juthat ránk különböző felületekről, pl. a vízről visszaverődve.
Ha kíváncsi saját vizuális szokásaira, valamint arra, hogy ez alapján milyen támogatásra lenne szüksége szemeinek, ellenőrizze ezen a linken.
Kétféle vízimentővel találkozhatunk a Balatonon, a strandon parti szolgálatot ellátókkal és a hajón szolgálatot teljesítőkkel. Őket kérdeztük arról, hogy telnek a napjaik, milyen a munkájuk.
Reggel nyolckor olyan fix tennivalókkal indul a nap, mint a takarítás, naplóírás. Előszezonban hatig, főszezonban hétig dolgoznak a strandokon a vízimentők. Lehet, hogy van, akinek ez a világ legpihentetőbb munkájának tűnik, de az egész napos készenlét és koncentrált figyelem megterhelő. (Fotó:
Adrián Zoltán / Képszerkesztőség)
A parti vízimentő munkája nem csak a mentésről szól. A stégről ugrálóknak, a köveken mászkáló gyerekeknek, a lépcsőről úszógumiba ugráló besörözött felnőtteknek is szólnak, ha úgy ítélik meg, veszélyes, amit csinálnak. Persze van, aki kikéri magának, ha rászólnak, de az ilyen helyzetet is tudni kell kezelni. A legtöbb orvosi eset egyszerű, a leggyakoribb az, hogy a kagyló felvágja valakinek a lábát. (Fotó:
Adrián Zoltán / Képszerkesztőség)
A legtöbb valódi vészhelyzet abból adódik, ha valaki nem ismeri eléggé a Balatont, illetve túlbecsüli a képességeit, esetleg ittasan indul neki a víznek. Matraccal sem szabad túl messze kimenni, és felhevült testtel se menjünk a vízbe, csak fokozatosan, szép lassan. A férfiak többször kerülnek bajba, hajlamosabbak túlvállalni magukat, ahogy azok a gyerekek is veszélyeztetettek, akikre nem figyelnek eléggé a szüleik. Lehet, hogy a feszített medencében jól úszik a gyerek, de a hullámok között megijed. (Fotó:
Adrián Zoltán / Képszerkesztőség)
Jó példát jelent egy házaspár, minden reggel lejönnek úszni. Rikító színű úszósapkájuk van, és húzzák maguk után az úszódeszkát, hogy legyen mibe megkapaszkodni, ha gond lenne. Párhuzamosan úsznak a parttal, nem a semmibe indulnak, mint sokan. (Fotó:
Adrián Zoltán / Képszerkesztőség)
Jobb lenne több karúszót, mentőmellényt látni a fürdőzőknél és a strandokon is jó lenne, ha több mentőfelszerelés lenne. Főszezonban egy strandon tízezres tömeg fordul meg, mindenkire lehetetlen figyelni. (Fotó:
Adrián Zoltán / Képszerkesztőség)
„Civilben sem tudok háttal állni a víznek" (Fotó:
Adrián Zoltán / Képszerkesztőség)
„...mert annyira belém ivódott, hogy figyelnem kell.„ (Fotó:
Adrián Zoltán / Képszerkesztőség)
A hajós szolgálat minden esetben motorpróbával, takarítással, állapotfelméréssel, üzemanyagszint ellenőrzéssel kezdődik. Bármilyen helyzet vagy helyzetek sorozata is adódik, késznek kell arra lenni, hogy akár egész nap a vízen legyen a hajó és személyzete. (Fotó:
Adrián Zoltán / Képszerkesztőség)
A hajós vízimentőnek többféle feladata van. Amikor szolgálatban van, a központi riasztás alapján teszi a dolgát, de rendezvényeken is dolgozik, például a Balaton-átúszáson, fesztiválokon, vitorlásversenyeken. (Fotó:
Adrián Zoltán / Képszerkesztőség)
Egy perc a nappali szintidő (!), riasztás esetén ennyi idő alatt el kell tudni indulni, egyszerre négy- öt hajó van szolgálatban a tó különböző területein. A legtöbb eset a keleti medencében történik, az viszont változó, hogy az északi – vagy déli part közelében több-e a riasztás. (Fotó:
Adrián Zoltán / Képszerkesztőség)
Sok baleset történik vízibiciklizés közben, mert nem csak a jól úszó és nem csak a józan fürdőzők használják ezeket a járműveket. Mentőmellény, mentőgyűrű sincs rajtuk feltétlenül, pedig az áramlat távolabb viheti a parttól a vízibiciklit, olyan helyen is lehet mély víz a marásoknak köszönhetően, ahol nem számítanak rá. Az éjszakai ittas fürdőzés is sok problémát okoz, ahogy a vontafürdőzésből is könnyen lehet baleset. (Fotó:
Adrián Zoltán / Képszerkesztőség)
Ahhoz, hogy valaki vízimentő legyen, elméleti és gyakorlati részből álló tanfolyamot kell végeznie. A kártyáját rendszeresen meg kell újítania, illetve rendszeresen jár, járhat továbbképzésekre. A megfelelő pszichés és fizikai állapot mellett jó kommunikációs készségek is kellenek. Nem használhat a vízimentő például negatív kifejezéseket, és miközben teszi a dolgát, folyamatosan beszélnie kell a bajbajutotthoz. Hajóra csak parti gyakorlattal kerülhet az ember, akinek van vitorlás múltja, az nagy előnnyel indul. (Fotó:
Adrián Zoltán / Képszerkesztőség)
„A munka legjobb része számomra az, ami másnak nagyon rossz: az éles mentési szituációt szeretem, amikor segíthetek másoknak. A várakozás unalmasnak tűnhet, de azt is lehet hasznosan tölteni – gyakorolni, vagy egy jó könyvet olvasni. Az persze szerencsés, ha az együtt dolgozóknak hasonló az érdeklődési köre és az attitűdje. Az elhivatottság mindenkinél megvan, annak ellenére, hogy nagyon kevesen csinálják ezt főállásban. Annyira összetartó közösség ez, olyan, mint egy család.” (Fotó:
Adrián Zoltán / Képszerkesztőség)
A cikket a Brand & Content készítette a ZEISS megbízásából, nem az Index szerkesztősége. Arról, hogy mi is az a támogatói tartalom, itt olvashat részletesebben.
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!