Így strandoltunk 2020-ban
Strandolás nélkül nem múlhat el a nyár. Magyarország (attól eltekintve, hogy nincs tengerpartunk) szerencsés helyzetben van, hisz folyó- és tóparti fürdőhelyekből nincs hiány, évszázadok óta fürdenek nyaranta az emberek természetes vizeinkben. Az elvárások - és ezekkel párhuzamosan a szolgáltatások - természetesen rengeteget alakultak, változtak. Míg az 1800-as években kötelező volt a kesztyű viselése, addig 80-es években bejött az Ádám kosztümben strandolás divatja. Mára a wifi, az online fizetés hódít a strandokon, és vízálló telefontokot hordunk kesztyű helyett.
Egy dolog nem változott: az ember minél szebb és komfortosabb környezetben szeretne pihenni a szabadsága alatt. Így a strandok is folyamatosan fejlődnek, mind a környezetüket, mind a technológiai újításokat tekintve. Ahogy a vendégek kikapcsolódáshoz szánt eszközei is egyre nagyobb fejlődésen mennek át a hordozható rádiótól kezdve az e-könyvön át a mobiltelefonig.
Az extravagáns környezet mindig népszerű volt. A 19. század elejétől a Budai (Királyi) Várral szemben fából ácsolt dunai uszodákban lehetett strandolni. Ki törődött akkor még a vízminőséggel, vagy a levegőszennyezettséggel? Az ártalomcsökkentés iránti vágy az elmúlt pár évben erősödött fel igazán, amikor egyre szélesebb körben elérhetők lettek az elektromos autók, a napelemek, vagy az egészséggel kapcsolatos ártalomcsökkentő eszközök.
(Fotó: Adományozó: Zakó Géza / FORTEPAN)Bár a panoráma kifogástalan volt, a gyakran közlekedő gőzhajók füstfelhője megzavarta az idilli képet. Hasonló élmény lehetett, mint amikor a fövenyen egy csapat dohányos mellett teríti le az ember a törölközőjét és kénytelen maga is beszívni a füstöt. Ma már tudjuk, hogy a dohányzáshoz köthető megbetegedések fő oka ugyanis az égés során keletkező füst. Az Amerikai Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerengedélyeztetési Hivatala (FDA) kutatása szerint a cigaretta égése során közel hétezer vegyület szabadul fel, és ebből 93 káros vagy potenciálisan káros az egészségre. A legjobb tehát az, ha egyáltalán nem szokunk rá a dohányzásra, vagy ha ez megtörtént, akkor igyekszünk mihamarabb abbahagyni. Ezzel nem csak önmagunk, hanem környezetünk egészségének megóvásáért is teszünk.
(Fotó: Adományozó: Zainkó Géza / FORTEPAN)Ahogy a gőzhajók helyett is - a nosztalgiajáratok kivételével – modern, sok esetben már elektromos meghajtású hajók siklanak a Balatonon vagy nagy folyóinkon, úgy a dohányipart is elérte a fejlődés és számos füstmentes technológia létezik azok számára, akik az ismert káros hatások ellenére sem szoknak le valamilyen ok miatt.
(Fotó: Ancsin Gábor / Képszerkesztőség)Természetes vizeinken elég szigorúan szabályozzák a motoros eszközök használatát – így, ha ilyesmit nem is -, de kenut, csónakot, SUP-ot, vízibiciklit rengeteg helyen lehetett bérelni idén is. Szerencsére ma már számos környezetkímélő vízíjármű érhető el, így csökkenthetők a természeti ártalmak, akárcsak a dohányzás okozta ártalmak a füstmentes technológiák használatával. Persze a legjobb az, ha egyáltalán nem használunk belső égésű motorral hajtott vízíjárművet, hanem egy evezővel vagy széllel hajtott eszközzel közlekednünk a vízen, így nem károsítjuk sem magunkat sem, a környezetünket káros vegyi anyagokkal. Mint ahogy a dohányzás esetén is az a legjobb, ha tartózkodunk a dohány- és nikotintartalmú termékek fogyasztásától, ezáltal megóvjuk magunkat és szeretteinket a dohányzás okozta ártalmaktól.
(Fotó: Tuba Zoltán / Képszerkesztőség)A hazai szabadvízi strandok vízminősége 90%-ban kiváló és jó besorolást kapott 2020-ban.
Jellemzően a Balatonon, a Tisza-tónál vagy a Lupán kiváló minősítéssel, a Velencei-tó egy-egy szakaszán tűrhető, ugyanakkor a Tisza- és a Duna-ágakon kifogásolható vízminőséggel is lehetett találkozni a nyári fürdőzés során. Ha fontos számunkra, hogy a vízminőség valóban kiváló legyen, akkor legegyszerűbben az NNK oldalán található térképen tudunk tájékozódni erről. A megfelelő tájékozódás nem csak a vízminőség esetében, de számos területen segíthet életminőségünk javulásában; gondoljunk csak a strandoláskor használatos naptejekre – ha nem akarunk lemondani a napozásról - kellő utánajárás után ki tudjuk választani a bőrtípusunknak megfelelő faktorszámú védelmet, vagy amennyiben nem hagyunk fel káros szokásunkkal a dohányzással, informálódhatunk a kevésbé káros alternatívákról.
(Fotó: Tuba Zoltán / Képszerkesztőség)A biztonság is egyre fontosabb lett a strandokon, így azon túl, hogy vannak értékmegőrzők, úszómesterek és elsősegély szolgálat vigyáznak ránk, már az érintkezésmentes belépővásárlás is adott a legtöbb helyen. Ez a járványhelyzetben különösen fontos, de egyébként is sokkal kényelmesebb és biztonságosabb fizetési mód. Az érintésmentes fizetéssel, vagy az online jegyvásárlással csökken a fertőzésveszély kockázata, mivel fizikai kontaktus hiányában kisebb az esélye annak, hogy bármilyen baktériumot vagy vírust átvegyünk vagy átadjunk. Hasonlóan járhatunk el a dohányzás esetén a füstmentes technológiák használatával, hisz ezek alkalmazásával – az égés és ezáltal a füst kiküszöbölésével – kevesebb káros anyagnak tesszük ki magunkat és környezetünket is. Fontos azzal tisztában lenni, hogy a füstmentes technológiák nem leszoktató eszközök, céljuk a dohányzás okozta ártalmak csökkentése. Ide soroljuk a nikotinsóval működő technológiát, a nikotintartalmú folyadék elektronikus hevítésén alapuló e-cigarettát, vagy a dohány-hevítéses technológiát.
(Fotó: Tuba Zoltán / Képszerkesztőség)Vannak, akik csak napozni szeretnek, ami szintén nem veszélytelen ”sport”. Bár mondhatnánk, hogy elég naptejjel kenegetni magunkat, és kerülni a napot délelőtt 11 és délután 3 óra között, de ennél több odafigyelésre, alaposabb tájékozódásra van szükség. A napozás jó példa, hogy egy természetes dolog is milyen ártalmas tud lenni, ezért érdemes minél körültekintőbben tájékozódni, hogy ne okozzunk magunknak a leégéshez hasonló vagy attól eredeztethető komolyabb egészségügyi károkat. A fürdőzés és a napozás mellett számos egyéb sportprogramot is beiktathattunk egy strandos napba. Ilyen a focizás, pingpong, a strandröplabda és a szabadtéri edzőtermekben való testépítés is. Egyre több olyan hely van ma már Magyarországon, ahol nem csak strand, de akár kalandpark, csúszdapark vagy éppen konditerem is van a fürdőzési lehetőségek mellett. Így egy egész napot sem nehéz eltölteni, hiszen szinte reggeltől estig lehet mit csinálni. A jobb strandokon szép, kiépített területek találhatók ezekhez a programokhoz is. A sportoláson túl mi magunk is tehetünk a saját és környezetünk egészségéért azzal, hogy nem dohányzunk, hiszen a cigaretta füstje és annak káros hatásai nem csak a dohányost, hanem a környezetét is érinti.
(Fotó: Tuba Zoltán / Képszerkesztőség)Kinek van kedve a büfé mellett ácsorogni, hogy elkészüljön az étel? Praktikus újítás az egyre több helyen feltűnő csipogó, aminek használatával kényelmesen leülhetünk, amíg várakozunk. A nyaralás, a strandolás a pihenésről szól, hogy egy kicsit elengedhetjük magunkat, de így is lehetünk tudatosak, ha táplálkozás terén jó minőségű alapanyagokból készült ételeket választunk, ha zöldséget is eszünk a nyáron előszeretettel fogyasztott füstön grillezett ételek mellé. A füst ugyan plusz ízt ad hozzá, de amikor a zsír, a szaft, esetleg az olaj elég a parázson, akkor policiklusos aromás szénhidrogének keletkeznek (PAH), amik a füsttel magasba emelkednek és lerakódnak az ételen. Az ilyen szénhidrogének nagy mennyiségű felvétele növeli a rákhoz vezető bélelváltozások és a légzőszervi megbetegedések kialakulásának kockázatát. Tehát a füst ilyen formában is ártalmas lehet.
(Fotó: Tuba Zoltán / Képszerkesztőség)Az online jegyelővétel már egyes strandokon is működött a 2020-as szezonban, így el lehetett kerülni a csobbanáshoz tartozó gumimatracos, hűtőtáskás sorban állás. Az érintés- és készpénzmentes fizetéssel időt takarítunk meg - főleg az időkorlátos jegyeknél -, ráadásul elkerüljük a tömeget, a sorban állást, ezzel is tartva az egymás között a távolságot, ami vírusveszélyes időszakban kiemelten fontos, plusz a felesleges papírhasználatot is megspóroljuk, hiszen a jegyet már okos eszközön is be tudjuk mutatni. Nő azoknak a helyeknek a száma is, ahol a büfékben és egyéb szolgáltatóknál is ki lehet váltani a készpénzt.
(Fotó: Ancsin Gábor / Képszerkesztőség)A legjobb strandok idén is igen zsúfoltak voltak, és néha szinte csak egy-egy törölközőnyi hely jutott egy embernek. A dohányzás már csak ezért sem volt kívánatos - sőt tilos -, hisz a füstöt így óhatatlanul más emberekre fújtuk volna. Ráadásul a dohányzás rengeteg szeméttel jár, és az elhajított csikk mérgezi a természetes vizeket. Még akkor is, ha ezt a legtöbb helyen már csak az arra kijelölt helyen lehet cigarettázni. A legjobb tehát az, ha tartózkodunk a dohány- és nikotin tartalmú termékek fogyasztásától, hiszen így óvhatjuk meg a legjobban a saját és a környezetünkben lévők egészségét és a természetet.
(Fotó: Ancsin Gábor / Képszerkesztőség)A cikk társadalmi felvilágosítás céljából létrejött tájékoztatás, megrendelője a Philip Morris Magyarország Kft.