A biciklizés kétségkívül az egyik legpraktikusabb közlekedési eszköz, nem erőlteti meg túlságosan a testet, gyors, fitten tart, a szívre, tüdőre, izmokra és ízületekre is jótékony hatást gyakorol, emellett pedig a környezetnek sem ártunk vele. Ne akasszuk szögre a kerékpárt a nyár végével, hiszen a biciklizés nemcsak kiváló programlehetőség, hanem az egyik legnagyszerűbb stresszcsökkentő módszer. A hideg ellen pedig ma már profi módon védekezhetünk a kétkerekűn: sportboltokban már számos, kifejezetten hűvösebb időben való biciklizésre alkalmas speciális ruhát is vásárolhatunk.
Annak érdekében, hogy kedvet hozzunk az őszi tájban való biciklizéshez, választásunk a csodaszép Dunakanyarra esett. A Nyugati pályaudvarról indultunk vonattal, így autózással sem szennyeztük a környezetet. Mindössze 40 perc alatt megérkeztünk Nagymarosra, ahonnan számos útvonalon el tudunk indulni kerékpárral. A Duna és a Visegrádi hegység látványa pedig már önmagában elég ahhoz, hogy feltöltekezzünk egy stresszes, rohanós hét után.
Nagymarostól a Duna-part mentén sík terepen juthatunk el észak felé Zebegénybe, dél felé pedig Vácra. Mind a két vonal kerékpárúton halad. Ha a túlpartot választaná – ahogy mi is tettük –, akkor kompra kell szállni. Aki könnyedebb (sík) túrát keres, innen egészen Szentendréig pedálozhat, ahonnan HÉV-vel visszatérhet a fővárosba. Útközben érdemes betérni a Szentendrei-szigetre és leheveredni a szigetcsúcson. Mi nem ezt választottuk, hanem egy sokkalta látványosabb, de még bőven teljesíthető szakaszt Visegrád irányába: kompozás után az Apát-kúti-patak mentén felkaptattunk a Pilistetőre. Fontos, hogy a környezetre is ügyeljünk, ezért ne autóval induljunk útnak: közösségi közlekedéssel is könnyen eljuthatunk a kiindulópontig. Magyarország, így Budapest és a környező vidék levegője is folyamatosan romlik, amelynek egyik fő oka a járművek által kibocsátott káros anyagok. Ma már sokat tehetünk azért, hogy a közvetlen környezetünkben, a városi terekben is csökkentsük az ártalmakat. Elsőre kis lépésekben is gondolkodhatunk: anélkül, hogy drasztikus változtatásokra szánnánk el magunkat, igyekezzünk fokozatosan elhagyni a káros szokásokat. Így nagyobb az esélye, hogy ezek az új szokások hosszútávon velünk maradnak és füstmenteseb városban élhetünk. Ha tudjuk, a hétköznapokban is válasszuk a tömegközlekedést, biciklit vagy rollert, ám ha mindenképpen autóval kell mennünk, lehetőleg ne egyedül üljünk benne és ügyeljünk rá, hogy várakozás közben ne járassuk a motort. Már így is sokat tehetünk a környezetünkért. (Fotó:
Ancsin Gábor / Képszerk.hu)
Visegrádon az aszfaltozott, jól járható Mátyás király utcán jutottunk fel a keskenyebb, erdészeti útig. Mielőtt a mérsékelt, de viszonylag hosszú emelkedőn kidőlne az ember, a következő szakasz előtt egy kis parkhotel teraszán lehetőség van kicsit elidőzni. A biciklis teljesítményünk miatt is fontos, hogy ne dohányozzunk. A dohányzás minden formája káros, nemcsak önmagunkra és a környezetünkre, hanem a természetre is. A cigarettafüstben az Amerikai Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerengedélyeztetési Hivatalának kimutatása szerint 7 ezer vegyület található, melyek között 93 káros vagy potenciálisan káros az egészségre. Ezek számos megbetegedést, köztük tüdő, szív- és érrendszeri-, valamint daganatos megbetegedéseket okozhatnak. Önmagunk és környezetünk megóvása érdekében az a legjobb megoldás, ha el sem kezdjük a dohányzást, vagy ha elkezdtük, akkor mielőbb leszokunk, hiszen csak így kerülhetők el teljes mértékben a dohányzás okozta ártalmak. Ráadásul mivel a dohányzás a cigarettafüst révén a nemdohányzókat is érinti, társadalmi problémakörnek tekinthető. A városi szmogfelhőhöz pedig ugyanúgy hozzájárul a cigarettafüst, mint az autók kipufogója. A korszerűtlen fűtőrendszerekről nem is beszélve: a füst, a korom- és finom részecskék, valamint a szén-dioxid mind-mind az idejétmúlt fűtési rendszerek által kerülnek a városok és falvak levegőjébe. Ahhoz, hogy csökkentsük környezeti ártalmainkat, ha lehetőségünk van, cseréltessük ki régi nyílászáróinkat hőszigetelt típusúra, és végezzük el otthonunkban az energetikai korszerűsítést. A fustmenteskalkulator.hu oldalon található teszt kitöltésével magunk is megtudhatjuk, mennyi a személyes károsanyag-kibocsátásunk, és tippeket is kaphatunk annak csökkentésére. (Fotó:
Ancsin Gábor / Képszerk.hu)
Az erdészeti úttól érdemes még feltekernünk a tóig, mert ott már a valódi természet fogad: fenyves, kavicsos tóparttal, vízesésekkel. Innen egyenesen visz majd az út az Ördögmalom-vízesés mellett a Bertényi Miklós füvészkert és a Pisztrángos-tavak felé. Aki rövidíteni szeretné a túrát, megállhat pecázni a tavaknál és pisztrángot enni az helyi étteremben, majd visszagördülhet Visegrádra. Mi azonban még jónéhány kilométert tettünk a lábunkba, hogy végül felérjünk a hegytetőre és megfürödjünk a naplementében. Járjunk a hétköznapokban is autó helyett kerékpárral munkába, ezzel is jelentősen csökkentve az autók okozta kipufogó füstöt, amely a légszennyezettség egyik forrása. De ha máskor nem, akkor legalább hétvégén pattanjunk bringára, hiszen ezzel a környezetet is védjük. (Fotó:
Tuba Zoltán/ Képszerk.hu)
Túránkon továbbindultunk Pap-rét felé, ami már Pilisszentlászlóhoz tartozik. Itt érjük el a körülbelül 500 méteres tengerszint feletti magasságot. Ez egy rendkívül látványos szakasz kis erdei házakkal, erdészházzal, legelésző lovakkal és a környező hegyvonulatokkal. A távolban egerészölyv vijjog, a szél megborzolja a fák sárguló faleveleit, kicsit megáll az idő, az egész táj nyugalmat áraszt. Őrizzük meg e táj szépségét! A hulladékot gyűjtsük szelektíven kirándulás közben is! Már a legtöbb kirándulóhely, étterem vagy pihenő környékén találhatunk papír- és műanyaggyűjtő tárolókat. Ha pedig már az erdőben járunk, ügyeljünk arra is, hogy ne dobjuk el a cigarettacsikket. Az eldobott csikk károsítja a talajt és a vizeinket: egyetlen darab képes akár ezer liter vizet is beszennyezni, nem beszélve az általa okozta erdőtüzekről. (Fotó:
Ancsin Gábor / Képszerk.hu)
Paprétről néhány perc alatt beértünk Pilisszentlászlóra. A buszmegállóban meguzsonnáztunk, miközben élveztük a csendet és a nyugalmat. Ezért is érdemes magunk mögött hagyni néha a városok zaját. A természet közelsége, a friss levegő, a háborítatlan nyugalom jó hatással van mind a fizikai, mind a mentális állapotunkra. Figyeljünk oda magunkra, hagyjunk fel az olyan káros szokásainkkal, mint például a cigarettázás, amely köztudottan számos megbetegedés kialakulásáért tehető felelőssé. A tudomány mai állása szerint nem elsősorban a nikotin, hanem az égés és az égés során felszabaduló füst és kátrány tehető felelőssé a dohányzással kapcsolatos megbetegedésekért, ezért is fontos, hogy mielőbb abbahagyjuk a dohányzást. Azok a felnőtt dohányosok, akik a káros hatások ismeretében is tovább folytatják a cigarettázást, ma már tájékozódhatnak az ártalomcsökkentés lehetőségeiről. Léteznek olyan égés és füst nélkül működő technológiák, amelyek a cigarettához képest akár 70-95%-kal kevesebb károsanyagot bocsátanak ki. A károsanyag kibocsátás csökkenés és az egészségkárosító hatás közötti összefüggés vizsgálatára azonban hosszútávú kutatások szükségesek. Ilyen technológia az e-cigaretta, amely nem tartalmaz dohányt, hanem nikotintartalmú folyadék felhasználásával állít elő nikotinpárát, a nikotinpárna, amelynek kémiai reakció során szabadul fel a nikotin, valamint a dohányhevítéses technológia, amely működése közben a dohányt olyan hőmérsékletre hevíti, ami elég ahhoz, hogy a dohány- és nikotinpára felszabaduljon, de még ne történjen égés. (Fotó:
Ancsin Gábor / Képszerk.hu)
Pilisszentlászói pihenőnk után elindultunk Pilisszentkereszt felé, ugyanis szerettük volna megnézni a település fölött a régi laktanyát, majd egészen a Pilistetőig tekertünk. Ha valaki esetleg megterhelőnek érzi a hosszabb távú kerékpártúrát, mégis szívesen élné át a biciklis kirándulás nyújtotta élményeket, akár egy elektromos biciklivel is nekivághat az útnak. Egy ilyen elektromos kerékpárral könnyedén vehetjük a domboldal okozta akadályokat, nem kell lemondanunk a vadregényesebb biciklis kirándulásokról sem, ráadásul a technológiai fejlődésnek köszönhetően, akárcsak dohányzásnál a füstmentes technológiák esetében, a károsanyag-kibocsátásunk is csökken az autózással összehasonlítva. Fontos tudnunk azonban, hogy a füstmentes technológiák sem kockázatmentesek, mivel tartalmaznak például nikotint, amely amellett, hogy megemeli a szívfrekvenciát és a vérnyomást, függőséget okoz. Ezért a legfontosabb, hogy ne is szokjunk rá a dohányzásra, vagy aki már rászokott, mielőbb tegye le a cigarettát. A leszokást követő első naptól jelentősen csökkennek az egészségügyi kockázatok és a környezeti terhelés is. (Fotó:
Ancsin Gábor / Képszerk.hu)
Túránk csúcspontja a körpanoráma a Pilistetőn álló Boldog Özséb-kilátóról, ahová negyed 7 körül érkeztünk meg. A hazautat többféle módon is megtervezhetjük, mi egy bevállalósabb, technikásabb szakaszt választottunk. (Fotó:
Tuba Zoltán/ Képszerk.hu)
A távolban Pilisszentkereszt faluképe látható, már kezdett sötétedni, mikor elértük. Innen Pilisszántó, Vörösvár és Solymár irányába indultunk tovább, majd beértünk Hűvösvölgybe. (Fotó:
Ancsin Gábor / Képszerk.hu)
Útközben még kiültünk egy kilátópont padkájára megnézni a naplementét. Csodálatos panoráma nyílt a környékbeli tájra. Jól esett csendben csak figyelni és elengedni a mozgalmas hétköznapokat. A közelgő téli időszak miatt kiemelten fontos, hogy figyeljünk magunkra. Sportoljunk, mozogjunk többet, élvezzük a friss levegőt. Annak érdekében, hogy ne csak az erdőben legyen jó levegő, figyeljünk oda a városi légszennyezésre is! A szeptemberben indult Füstmentes Városért kampány célja, hogy megmutassa, mit tehetünk, hogy csökkentsük a károsanyag-kibocsátásunkat. Már apró lépésekkel is sokat tehetünk, hogy a környezetünk, a város, amelyben élünk még inkább füstmentes legyen. Ha tehetjük, korszerűsítsük fűtési rendszereinket, szellőztessünk tudatosan a téli időszakban. Amennyiben dohányzunk, szokjunk le, vagy ha nem tesszük le a cigarettát, tájékozódjunk az az ártalomcsökkentésről. (Fotó:
Ancsin Gábor / Képszerk.hu)
Ha Ön is szívesen csatlakozna a kampányhoz, és megtudná, mennyi a személyes károsanyag-kibocsátása, megteheti a füstmentes.hu oldalára kattintva a füstmentes kalkulátor kitöltésével; ha pedig további tanácsokat olvasna, vagy bővítené ismereteit a témát illetően, akkor látogasson el a dobjle100at.hu weboldalra!
A cikk társadalmi felvilágosítás céljából létrejött, reklámcélokat nem szolgáló tájékoztatás, megrendelője a Philip Morris Magyarország Kft.
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!