Nem döntött a Tilosról az ORTT
További Belföld cikkek
- Viharos széllel tör be Magyarországra a hóesés
- Magyar Péter váratlanul megszólalt az „agyhalottakról”, ezzel magyarázza mondatait
- Botrányt kiáltott a Fidesz Erzsébetvárosban: önkormányzati lakást adott saját jegyzőjének a polgármester
- Nemi erőszak miatt elfogatóparancsot adtak ki a TV2 sztárjával szemben
- Emberölés miatt köröz a rendőrség egy 16 éves lányt
Előzmények
Az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) már korábban jelezte, az újév első ülésnapjaiban napirendre veszik a közösségi rádió ügyét. A Tilos Rádióban az egyik műsorvezető december 24-én azt mondta: "kiirtanám az összes keresztényt".
A műsor ellen a Jobbik Magyarországért Mozgalom közleményben tiltakozott, és az ORTT-hez fordult.
A Tilos Rádió kuratóriumának elnöke két nappal később elismerte, hogy hibáztak, a műsorvezetőt elbocsátották
Össztűz
Az ügy kirobbanását követően a pártok közül az MDF, az Fidesz és a Jobbik, civil szervezetek közül a Honfoglalás 2000 a rádió beszűntetését követelték, az MDF még büntetőfeljelentést is tett. Tiltakoztak továbbá a vallási szervezetek, és az MSZP is sürgette az ORTT fellépését.
Az ORTT nem szüntetné be rögtön
"A Tilos Rádióban elhangzott kijelentések súlyosan sértik a médiatörvény rendelkezéseit, és minden jóérzésű ember lelkét, azzal azonban nem lehet egyetérteni, hogy azonnali statáriális eljárás keretében az ORTT azonnal szüntesse meg a rádió műsorszolgáltatási szerződését" - közölte álláspontját Ladvánszky György, ORTT tagja még kedden.
A Jobbik a Fővárosi Bírosághoz fordul, ha a médiahatóság nem függeszti fel a rádió működését - tájékoztatta a szervezet az Országos Sajtóirodát. "Az ORTT baloldali pártok által delegált tagjainak utóbbi napokban tett nyilatkozataiból kitűnik, hogy a testület nagy valószínűséggel nem fogja felbontani a genocídiumot kívánatosnak, Jézust fattyúnak nevező (...) Tilos Rádió műsorszolgáltatási szerződését." - áll a közleményben.
A Jobbik ezért, ha a médiatörvény szerint az ORTT nem bontja fel a rádió szerződését azonnal, akkor a Fővárosi Bírósághoz fordul a médiahatóság döntésének felülbírálatáért.
Már rótták meg őket
A médiahatóság panaszbizottsága hasonló témában egy alkalommal már elmarasztalta Tilos Rádiót. A panaszbizottság 2003. május 30-án nyilvánosságra hozott közleménye szerint a rádió május 6-án sugárzott reggeli magazinműsorában a kereszténységgel kapcsolatosan elhangzottak sérthettek vallási érzületet.
Az ORTT a Tilos Rádióval kötött hét évre szóló műsorszórási szerződést azonnali hatállyal megszűntetheti, ha már egynél többször kapott a rádió írásbeli figyelmeztetést.
A Tilos kritikus, de nem ellenes
A Tilos Rádió szerdán közleményt adott ki, amelyben leszögezték, a rádió nem keresztényellenes. "A vallásról és az egyházakról hétköznapi módon s akár kritikusan beszélni nem jelent keresztényellenességet" - áll a közleményben.
A rádió tudatta, hogy bár továbbra is szégyenkezik a történtek miatt, nem gondolja úgy, hogy az évtized vétsége történt volna, s hogy a társadalomra ilyen mértékben lett volna veszélyes egy olyan mondat, amelynek szó szerinti tartalma ugyan valóban ijesztő, de amelyet élőszóban nem igazán vehetett senki komoly fenyegetésnek.
December 27-én, másnapi sajtótájékoztatóján Csabai Gábor, a kuratórium elnöke azt mondta: "hibáztunk, de erre példamutatóan reagáltunk".