NBH-sok a Mehmet Károlyt hazahozó alapítványnál
További Belföld cikkek
- Gyurcsány Ferenc: Ha Magyar Péter magáénak akarja az országot, akkor csöbörből vödörbe kerülünk
- Varga Judit több mint 2 millió forintot keres a Miskolci Egyetem akadémiáján
- Két év alatt több mint 132 millió forintot költöttek Nagy Márton külföldi útjaira
- Északkelet-Magyarországot is elérte a szigorítás, Borsodban is kötelező a maszkviselés a kórházakban
- Már a fél ország beteg, és a kínai vírus is erőre kapott
A csempészés vádjával vasárnap előzetesbe helyezett exrendőr alezredes, Földesi-Szabó László mellett a kuratórium további két tagja tevékenykedett vagy tevékenykedik jelenleg is a hazai titkosszolgálatoknál.
Simon Ibolya az Egymásért Egy-Másért Alapítvány vezetőségének tagja az Index kérdésére elismerte, hogy korábban a nemzetbiztonságnál dolgozott, és hogy a kuratórium másik tagja, Gyarmati György, aki az NBH középvezetője, a hivatal engedélyével vesz részt az alapítvány munkájában.
Eddig egyszer gyűlt meg a bajuk a hatósággal
Az alapítvány körül kitört botrány miatt az Egyesült Államokból hazasiető Simon Ibolya egy szerdai sajtótájékoztatón állította, hogy az alapítvány működésében egyetlen hivatalos szerv sem állapított meg szabálytalanságokat, ezért megdöbbent, amikor arról értesült, hogy vasárnap előzetesbe helyezték Földesi-Szabót.
Simon szerint a szervezetnek eddig egyszer volt problémája a vámhatósággal, amikor egy kávészállítmány behozatalakor utólag kellett megfizetni a jövedéki adót.
A kuratóriumi tag elmondta, az alapítvány vezetőjét egy 2006. szeptember 15-én indult vámeljárással kapcsolatban vették őrizetbe. Az Index kérdésére azonban nem tudta megmondani, hogy mekkora értékű és milyen élelmiszerekből állt ez a szállítmány.
Szerintük legális volt az üzlet
Földesi-Szabó ügyvédje, Radács Gyula azt állította, hogy a vasárnapi gyanúsítás után védence azt nyilatkozta, hogy szabályosan jártak el, és az EU-jogszabályok adta lehetőség szerint az adományként behozott árukért járó pénzt használták fel az alapítvány működtetésére.
Az alapítvány főtámogatója a Herba-csoport, aminek vezetői szintén előzetesben ülnek, Távol-Keletről (főként Thaiföldről) hozott be élelmiszereket, amiket adományként adómentesen vámoltak el. A VPOP közleménye szerint összesen 1,22 milliárdos áfacsalással gyanúsítják az alapítványt és a cégcsoportot.
A Herba ügyvédje, Szőke András szerint a cégcsoport az alapítvány megbízásából végezte az árucikkek eladását, és ebből az amúgy 18 milliárd forintos éves forgalmú vállalkozásnak anyagi előnye nem származott.
Egy harmadik országból származó, adományozott árucikket az uniós jogszabályok alapján nem jogellenes értékesíteni, ezért az ügyvéd szerint a cégvezetés és az alapítvány ellen indult eljárás nem megalapozott.
Mások pezsgőt bontottak
Az Index információi szerint a távol-keleti élelmiszerek kereskedelmével foglalkozó magyarországi cégeknél pezsgőt bontottak, amikor kiderült, hogy a Herba vezetését is - köztük Pongó Sándor tulajdonos-vezérigazgatót - őrizetbe vették.
A cégcsoport ugyanis az alapítvánnyal szimbiózisban kidolgozott adómentes konstrukcióval olyan alacsony áron tudta kínálni termékeit, amivel számos versenytársát kiszorította a piacról. Az adományozási adókedvezménnyel a Herba csoport azt is el tudta érni, hogy bekerült a legnagyobb magyarországi áruházláncok (Tesco, Cba, Spar, Profi, Plus, Metro stb.) beszállítói közé.
Arra a kérdésre, hogy az alapítvány karitatív célokra használt pénzeknek mekkora részét tette ki a Herba csoporttal közösen elért bevétel, Simon Ibolya nem tudott választ adni.
Az alapítvány azonban a fegyveres testületek különböző szervezeteinek segített, március 15-én pl. a BM-kórház alkalmazottait részesítette pénzjutalomban.
Érdekesség, hogy a kórház vezetője Szilvásy György kancelláriaminiszter testvére, a biztonsági vezetője pedig szintén egy volt NBH-s osztályvezető, Cseri Ferenc.