További Belföld cikkek
- Vitézy Dávid: Nem gondoltuk, hogy Lázár szó szerint értette, hogy a vasúton sz*rból akar várat építeni
- Lánczi Tamás: David Pressman soha nem látott károkat okozott az amerikai–magyar kapcsolatokban
- Két baleset is történt az M3-as autópályán
- Átalakuló parkolás: Értem, hogy meg van szorítva a főváros, de ne rólunk húzzanak le minden bőrt
- Elítélték a közlekedési táblával autókat fenyegető férfit
Három feltétel
Orbán Viktor hétfőn lényegében megismételte pár nappal korábban tett nyilatkozatát. Mint mondta, a jó csatlakozáshoz legalább három feltételnek kell teljesülnie. Ezek egyike a kis- és középvállalkozások támogatása, amelyet a polgári kormány a Széchenyi-terv keretében tett. Elismerte, hogy a mostani kabinet találhat más módszert is, ugyanakkor szerinte mindenféleképpen folytatni kell a vállalkozások támogatását, nem lehet átengedni a külföldieknek az autópálya-, a vasút- és a gátépítés piacát.
Második feltételként arról szólt, hogy rá kell venni a mostani kormányt az agrárhitelezéseknek az előző kabinet által bevezetett formájának folytatására. Harmadik kritériuma szerint pedig emelni kell a béreket, de nem három százalékkal, mint azt a Medgyessy-kabinet szeretné.
Feltétel nélkül
Kuncze szerint Orbán Viktor saját pecsenyéjét sütögeti és kalandor akciójával a társadalom megosztására törekszik. Az SZDSZ elnöke emlékeztetett arra, hogy az európai integráció az a téma, amellyel kapcsolatban a pártok az elmúlt években konszenzusra törekedtek. Mint mondta, ez helyes is volt, mert az integrációt feltétel nélkül támogatni kell. Ezen múlik gyermekeink és unokáink jövője. A politikai pártoknak ezért színt kell vallaniuk, hogy támogatják-e a csatlakozást, vagy nem.
Bűn
Szent-Iványi István, az Országgyűlés európai integrációs bizottságának szabad demokrata elnöke több mint felelőtlenségnek, bűnnek minősítette Orbán nyilatkozatát. A politikus úgy vélte: különösen fájdalmas, hogy éppen az integrációs bizottság egy korábbi elnökétől hallani ilyen gondolatokat. Szent-Iványi bejelentette: tisztázó találkozót kezdeményez Szájer Józseffel a Fidesz EU-ügyekkel foglalkozó politikusával, hogy megtudja tőle az ellenzéki párt véleményét. Az MDF-nek arra a felvetésére, hogy a parlamenti pártok négypárti egyeztetésen beszéljék meg a kialakult helyzetet, Szent-Iványi István úgy reagált: éppen a héten tartja első ülését az Országgyűlés Európai Integrációs Nagybizottsága, emellett nincsen szükséges új testületre.
Kovács félti az esélyt
Orbán Viktor számára a Fidesz-klientúra földhöz juttatása, a Széchenyi-tervből való részesedése, valamint a szavazatgyűjtés átlátszó populista érvekkel fontosabb, mint az ország európai uniós csatlakozása - reagált Kovács László külügyminiszter a volt kormányfő szavaira. A politikus szerint Magyarország akár el is szalaszthatja az EU-csatlakozás kínálta történelmi esélyt, ha nem lesz alkotmánymódosítás, ami nélkül népszavazást sem lehet tartani a csatlakozásról. Hozzáfűzte: örömmel vette Dávid Ibolyának, az MDF elnökének reális-racionális nyilatkozatát a kérdésben.