Fodor szembenézne a helyzettel
További Belföld cikkek
- 2053-ig titkosították a Védelmi Beszerzési Ügynökséget ért hekkertámadásról szóló bizottsági ülés dokumentumát
- Tűz ütött ki egy gödöllői házban és egy soproni lakásban
- Felmondott a Kutyapárt hegyvidéki képviselője a privát munkahelyén a vagyonnyilatkozata miatt
- Török Gábor szerint Menczer Tamás kocsmai szintre ment le, a Nézőpont elemzője nekiment a politológusnak
- Index-értesülés: Gyurcsány Ferenc kihívója randalírozott hajnalban Budapesten, rendőrségi ügy lett belőle
Nem sokkal 12 óra előtt tartott sajtótájékoztatót Fodor Gábor az SZDSZ ügyvivői testületének (üt ülése után. Ismét hangsúlyozta, hogy az EP-választás eredménye pártja számára kudarc, és ezzel őszinte szembenézésre van szükség. Az üt teljes megújulás mellett döntött a program, a vezetés és a szervezeti működés tekintetében egyaránt.
Fodor úgy véli, hogy liberális pártra igenis szükség van, mert szerinte a választók többsége liberális nézeteket képvisel - ezt amúgy a közvélemény-kutatások nem támasztják alá, az SZDSZ két éve még azzal büszkélkedett, hogy egy felmérésben a magyarok több mint harminc százaléka azonosult a liberális értékekkel, amelyeket már pártok is képviselnek amúgy.
"Elsősorban magunkban kell keresni a hibát" - jelentette ki Fodor. Az üt ézért javasolta a szombaton ülésező Országos Tanácsnak, hogy hívja össze a párt küldöttgyűlését, amelyen a programról és a pártelnök személyéről is dönthetnek.
A küldöttgyűlés időpontjáról még vita van, az üt többsége ősszel tartaná. Mivel az elnökről csak a küldöttgyűlés dönthet, Fodor addig bizonyosan megtartja tisztségét, de ez nem változtat lemondási szándékán. Ugyanakkor Fodor külön újságírói kérdésre sem árulta el, hogy megpályázza-e újra az elnöki posztot.
Egyelőre arról sincs döntés, hogy az SZDSZ a jövőőben együttműködik-e más pártokkal, illetve, hogy kitart-e a Bajnai-kormány mellett. A válságkezelő programot viszont továbbra is támogatják, bár Fodor is elismerte, hogy vannak viták.
Fodor mellett a párt kampányfőnöke, Horn Gábor is bejelentette lemondását. Az SZDSZ kampányát a párton belül is sokan bírálták, bár tény, hogy nem azon múlt a választási kudarc. Tény azonban, hogy az SZDSZ folyamatosan kereste a hangját a kampányban, ami egy erőtlen identitáskampányból egy agresszív, Jobbik-ellenes negatív kampányba csapott át minden kézzel fogható, a párt jövőbeni terveiről szóló üzenet nélkül.
A párt parlamenti frakciójával kapcsolatban Fodor nem tartja szükségesnek a megújulást, mint mondta, szeretné elkerülni a pánikreakciót, nem örülne, ha a frakciótagok kiugrálnának és nem vennének részt az új politikai stratégia kidolgozásában.
A sajtótájékoztatón szóba került a Kakukk fedőnevű állambiztonsági ügynök személye is, akiről a csütörtöki leleplezése óta annyit tudni, hogy 1989-ben az SZDSZ egyik vezetője volt. Fodor azt mondta, nem tudja kiről lehet szó, de a múlt feltárásán ügyködő párt elnökeként örül a leleplezésnek.