Vízkorlátozásra kényszerül a Tettye Forrásház
További Belföld cikkek
- Reagált a kormány a legújabb Magyar Péter-féle hangfelvételre
- Átkot és rontást is levesznek, de füvesasszony is lesz a Miniszterelnökség által támogatott sámánfesztiválon
- A Hős utcai gettónak már a megépítése sem volt jó ötlet, most felszámolják
- „Ennek k..va nagy következményei lesznek, ebből elég volt” – újabb hangfelvétel került ki Magyar Péterről
- Csaknem húsz éve az Alkotmánybíróság dobta le a „választási atombombát”
A Tettye Forrásház keddi közleménye szerint a hátralék abból adódik, hogy bár a Dunántúl legnagyobb városának vízellátását tavaly október 5. óta a Tettye biztosítja, e tíz településen azonban a Pécsi Vízmű maradt a szolgáltató. A cég azonban sem az átvett ivóvízért, sem a szennyvízkezelésért nem fizet a Tettyének, holott a díjakat beszedi a lakosságtól.
"A Tettye Forrásháznak nincs a Pécsi Vízmű felé ivóvíz átadási kötelezettsége, a vizet üzleti alapon, ellenszolgáltatás megfizetése mellett biztosítja. A vízmű azonban hajlandóságot sem mutat tartozása rendezésére, kockáztatva ezzel a szolgáltatás biztonságát" - írták.
Békésen akarják megoldani
Hozzátették: céljuk a békés megoldás. A fennálló tartozások miatt kialakult problémáról több alkalommal levélben tájékoztatták az érintett települések polgármestereit, s egyúttal arra kérték őket, segítsenek fizetésre késztetni adósukat.
"Meggyőződésünk szerint a települések és a Tettye Forrásház céljai közösek: folyamatosan magas színvonalú, kifogástalan minőségű ivóvizet biztosítani a fogyasztóknak. Azt azonban nem engedhetjük, hogy a Pécsi Vízmű a pécsiek pénzéből szolgáltasson vizet a szomszédos településeknek" - olvasható a közleményben.
A pécsi közgyűlés tavaly október 1-jén alapította a Tettye Forrásházat a városi vízközművek átvételére, miután az addigi szolgáltatóval, az önkormányzati többségi tulajdonú, de francia érdekeltségű Pécsi Vízmű Zrt.-vel határidőre nem egyeztek meg a kisebbségi részvénypakett visszavásárlásáról. A történtek miatt mindkét fél bírósághoz fordult.
Az önkormányzat által megbízott biztonsági cég alkalmazottai négy nappal később ellenőrzésük alá vonták a vízmű épületét, amelyből kizárták a Pécsi Vízmű vezetői körét.
Mindkét fél bírósághoz fordult
A város és a kisebbségi tulajdonos Suez Environnement között azért romlott meg a viszony, mert az önkormányzat szerint a Pécsi Vízmű túl drágán szolgáltatott, nem a vízdíj csökkentését, hanem a terjeszkedést helyezi előtérbe. Emellett az önkormányzat sokallta a befektető osztalékát és egyéb járandóságait, amelyek a képviselők szerint egy száz százalékos városi tulajdonú vízszolgáltató esetén Pécset gazdagíthatnák.
Az ügyben mindkét fél bírósághoz fordult, több pert is indítottak egymás ellen.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara melletti választott bíróság február közepén jogszerűnek találta a városnak a Pécsi Vízművel kötött üzemeltetési szerződés felbontását.
A Pécsi Vízmű Zrt. szerint nincs jogalapja a 164 millió forintos követelésnek.
Azt írják, a Tettyének nincs írásos szerződése szennyvízkezelésre, vízátadásra, holott azt a magyar jogszabályok kötelezővé teszik. Ezen kívül a felek között még a fizetendő összeg nagyságrendjében sincs megegyezés.
"A településeket ellátó ivóvízkutak tulajdonjoga közös. Nemcsak Pécsé, hanem a tíz másik érintett településé is. A Tettyének még jogerős vízjogi engedélye sincs a vízbázisokra, hiszen a kutak tulajdonosai ehhez nem járultak hozzá" - jegyezték meg.