"A legfontosabb és legértelmesebb kérdés, amit ma feltehet magának egy ember, egy város, egy térség, egy ország, hogy mit tudunk jól csinálni" - mondja ki Őrfi Ferenc a Délmagyarország mai vezércikkében. Lázár János fideszes frakcióvezető például elképesztően jól tud fogyni és nőni. Rapcsák hódmezővásárhelyi polgármester környezetéből még egy duci és alacsony kereszténydemokrata segéderőre emlékszik az ember, Lázár azóta viszont a fidesz magas és maffiózókosan dögös arcává nőtte ki magát. A mai nálunk ő a nap embere, én fogom követni, amíg bírom a tempóját.
Szorgos kutatómunkával sem lett meg Lázár János, így a mai ülésnapot azzal a konklúzióval zárom, hogy a dögös haj és a csibészes mosoly még akkor sem teszi népszerűtlenné az embert, ha ötből egyszer valami normálisat is mond.
A kormány nevében válaszoló V. Németh Zsolt agrárállamtitkár szerint a kormány "mindent meg fog tenni a vidék fellendítéséért". Például úgy, hogy megadnak minden védelmet és támogatást a magyar gazdáknak, amit más EU-s országok megadnak saját termelőiknek. És még egy "új szemléletű vidékpolitikát" is kidolgoznak. Endrésik nem fogadta el a választ, bár "akadnak jó kezdeményezések", de nem következett be pozitív változás. A parlament ennek ellenére is elfogadta a választ. Ezzel végére is értünk az interpellációknak és hétfői közvetítésünknek.
A hétfőn meglepően aktív Jobbik utolsó interpellálója, Endrésik Zsolt definícióval kezdte, az apró- illetve a kisfalvak fogalmát határozta meg. Előbbiben ötszáznál, utóbbiban ezernél kevesebben laknak. Az apró- és kisfalvak élete nehéz, bár a rendszerváltás után kiépültek a közművek, "felcsillant a remény, hogy a magyar vidék ismét élni fog". 2006 óta viszont megalapozták "a második falurombolási hullámot". Ezt a romló tömegközlekedéssel és a mezőgazdaság tönkretételével érték el. "Bezártak a posták, az egészségügyi intézmének, és - ez már a vég jele - a kocsmák is" - mondta. "Depressziósan várják a csodát" - jellemezte a falusi hangulatot. Hogyan javítaná a kormány a kisfalvak helyzetét, kérdezte.
Szócska Miklós egészségügyi államtitkár szerint a kormány a lelkén viseli az emberek egészségét. Arra biztatott mindenkit, hogy ha gyógyszernek nem minősülő szereket árulna valaki gyógyszerként, jelentsék be az ÁNTSZ-nél. Utána valami egészen másról, az étrendkiegészítők és a testtömegnövelők szabályozásáról kezdett beszélni, elismerve, hogy ennek semmi köze a kérdésben foglaltakhoz. Z. Kárpát nem fogadta el a választ, mert nem történt érdemi cselekvés az ügyben. Azt is mondta, hogy vannak "a kollektív magyar nemzettudatból eredeztethető gyógyszerek". De még ezzel sem győzte meg a kormánypárti többséget, ami elfogadta a választ.
A jobbikos Z. Kárpát Dániel az interneten árult bóvligyógyszerek árusítása ellen szólalt fel interpellációjában. Ezek a bóvliszerek szerinte adott esetben súlyos egészségkárosodást okozhatnak. Javasolta, hogy akár a postázás közben foglalják le a veszélyes termékeket. "Mi a kormány cselekvési terve?" - kérdezte.
A kormány nevében Czene Attila sportügyi államtitkár válaszolt, ha jól értettük, azt, hogy neki nincs köze a témához, ő csak véleményez. Állítása szerint a kormány már feltöltötte a támogatási rendszer leírását egy honlapra, azaz valamikor biztos lesz döntés az ügyről. Varga nem tudja elfogadni a választ, a parlament viszont igen.
A szocialista Varga László az iránt érdeklődik, hogy mikor hagyhatja jóvá az Európai Bizottság a társaságiadó-kedvezményre vonatkozó törvényeket. A kormány egyik nyári törvénymódosítása alapján társaságiadó-kedvezmény járna az öt kiemelt látványsportágat - foci, kézilabda, kosárlabda, vízilabda, jégkorong - támogató cégeknek. Az intézkedést az EB még nem hagyta jóvá, a kérdés, hogy mit tesz a kormány ennek érdekében.
A kormány nevében Czomba Sándor államtitkár egyetértett az interpellációkban foglaltakkal, azzal is, hogy a válságadók nem piacszabályozó adók. Szerinte a polcpénz betiltásával a kormány már sokat tett az adó áthárításának megakadályozására. A narancsadóról szóló javaslat szerinte a közösségi jogba ütközne, viszont nem oldaná meg a problémát. Azt a válságadótörvény módosítása szolgálja, amely alapján az áthárított költségekből befolyó bevételekre is különadót vetnének ki. Vágó nem fogadta el a választ, javasolta a polcpénzbüntetések összegének megemelését, hogy azok tényleg elrettentőek legyenek. A parlament viszont már ebben a formájában is elfogadta a kormány válaszát.
Az elempés Vágó Gábor az iránt érdeklődik, hogyan kívánja megakadályozni a kormány a kereskedelmi vállalkozásokra kivetett válságadó áthárítását a beszállítókra. Szerinte nem elég, ha egy miniszter ezt képtelenségnek nevezi, hiszen a beszállítók szerint igenis ez történik. A beszállítók ráadásul kiszolgáltatott helyzetben vannak. Vágó szerint a válságadó nem piacszabályozási adó, nem alkalmas az áruházláncok terjedésének megállítására. "Milyen piacszabályozó eszközökkel kívánja mindezt megakadályozni a kormány" - kérdezte, és javasolta, hogy a távolsági zöldségkereskedelemre vessenek ki ideiglenes, kétharmados narancsadót.
Czomba Sándor nemzetgazdasági államtitkár válaszát a magyarországi turizmusban foglalkoztatottak számának ismertetésével kezdte, aztán beszélt az idénymunkáról, az egészségiparról, képzési programokról, ezzel el is töltött egy percet. Végül csak rátért az idegenvezetés problematikájára is, szerinte a szabályozás összhangban van az európai ajánlásokkal. Felhívta a figyelmet arra, hogy ha egy külföldi idegenvezető származási országában letette az idegenvezetői szakvizsgát, akkor Magyarországon is vezethet idegent. Az olasz példával meg az a baj, hogy azt a szabályozást éppen most kell összhangba hozni az uniós szabályokkal. Zakó László úgy érzi, nem kapott választ, ezért nem is fogadta el. A parlament viszont igen.
A jobbikos Zakó László arra a visszásságra figyelt fel, hogy Magyarországon idegenek vezetnek idegeneket. Azt szeretné, ha ez nem lehetne így, hiszen "elveszik a magyar munkavállalóktól a lehetőségeket". Pedig a hatályos törvények értelmében csakis magyarországi szakvizsgával lehetne idegent vezetni az országban. Zakó szerint a kiszabható 30 ezer forintos pénzbírság nem jelent visszatartó erőt, Olaszországgal példálózott, ahol szerinte akár börtönt is ki lehet ezért szabni. Mit kíván tenni a kormány, érdeklődött.
Akármiről is szólt Németh Zoltán és Kocsis Máté kérdése, és bármit is válaszolt rá a kormány nevében Fónagy államtitkár, az interpellálók "megnyugvással fogadták a választ".
Tállai András államtiktár szerint a szocialisták folyamatosan vonták el a forrásokat az önkormányzatoktól, ezért van most baj. Erről szerinte a volt államtitkár Pál személyesen is tehet. Tállai szerint az önkormányzatok igenis végeztek számításokat a kötvénykibocsátások előtt, így összességében nem jelenthet problémát. Szerinte a gazdaságilag erős önkormányzatok bocsátottak ki kötvényeket. Pál Tibor csak arra kiváncsi, hogy az erős önkormányzatok ugyan már miért bocsátottak ki kötvényeket? A választ nem tudta elfogadni, mert nem is kapott kérdésére, hogy hogyan segítené a kormány a bajba jutott önkormányzatokat. Bár a Fidesz padsoraiban is sok polgármester ül, ők nem aggódtak, elfogadták Tállai válaszát.
A mikroblogvilágban nem mindenki Lázár-rajongó. A fenti kérdésre Parlament válasza: "A cinizmus elleni háborúban tanúsított cinikus mosolya". Mivoltmaaneten szerint meg "hogy mellette egész szerethetővé vált a semjén zsolt is".
A szocialista Pál Tibor szerint a feladatok és a finanszírozások nem megfelelő összhangja miatt problémák halmozódtak fel az önkormányzati rendszerben. Az önkormányzatok a forráshiányt kötvénykibocsátásokkal pótolták ki, az elmúlt években ötszáz milliárd forint értékben adtak ki papírokat. Mindezt likviditási elemzés nélkül, nagy árfolyamkockázattal, hiszen a kibocsátott kötvények nagy része devizaalapú. A kötvények nem kerülnek ki a másodlagos piacra, azaz a kibocsátó bank vásárolja fel azokat, ami a gyakorlatban úgy is értelmezhető, hogy a bank hitelt ad az önkormányzatoknak. Mit kíván tenni a kormányzat a lejáró kötvények miatt nehéz helyzetbe kerülő önkormányzatok megsegítésére?
Mivel a tumblres Sámli szerint Lázár János "észvesztően szexi", kicsit kinézek a folyósra, hátha ott megy az erotikázás. Közben Harrch Péter Simicskó Istvánra irányozta az unalomágyút, ez se lesz unalmas küzdelem, de nekünk most csakis a nap embere számít.
Reméljük, sírva borotválja a koponyáját a vizesblokkban. Ilyen az, ha valakit a hajával szalámiz le Lázár János. De mégis ott ül Schiffer! "Wax vagy zselé" - kérdezi a mellette ülő honatyától. Az csak int, lemondóan. Nem lesz itt potens ellenzék egy darabig, attól félek.
A most elfogadott javaslat értelmében a Költségvetési Tanács képviselője is felszólalhat a 2011. évi költségvetésről szóló törvényjavaslat vitájában.
A budapesti XX-XXI. kerületi bíróság megsértette Borbély Lénárd mentelmi jogát egy magánvádas ügyben, jelentette be a parlament jegyzője.
De mi kiröhögtük. Ezzel a jó kisfiús szőrharanggal ütné ki a nyeregből Lázár János parkettáncosséróját? Nevetséges! Schiffer ki is odalgott a sajtópáholyból, ez nem jött be, Elnök úr, korábban kell kelni a sajtó eredményes befolyásolásához!
Harrach Péter a közelmúlt politikai döntéseiről kívánt szólni egységes rendszerben. "Politikai döntések léteznek azóta, amióta az emberiség szervezett társadalomban él" - mutatott rá a nyilvánvalóra. Tovább fokozva a nyilvánvalóságot azt is elmondta, hogy a politikai döntések ideológiák alapján születnek. Ismertette "a keresztény társadalomelmélet öt kulcsszavát", elsőként az emberi méltóság tiszteletét, amit szerinte az elmúlt évek jogsértéseinek kárpótlásával már meg is oldottak. A második a szolidaritás, szerinte ezt szolgálja, hogy a nők korábban nyugdíjba vonulhatnak. A szubszidiaritás elvét a kormányhivatalok felállítása teljesíti - bár az az ügyek helyi szinten való eldöntéséről, nem pedig a helyi döntések központi ellenőrzéséről szól. Az igazságosság elvét pedig a most újra beterjesztett különadó szolgálja, mely immár a kereszténydemokraták elvi szempontjait is magában foglalja.
Tudta, hogy Harrach Péter fel akar szólalni, ezt tényleg nem bírhatta ki fizikailag, így kiment.
Na, ezt csinálja utána valami fékes-ellensúlyos nyafogó liberális! Harrach Péter a parlamenti pletykák szerint egyperces csendes szemléléssel képes elaltatni egy megtermett tyúkot. Durvább, mint az MSZP-s Szabó Imre, aki nutriával tudja ugyanezt, de öt perc alatt.
Vona Gábor felszólalására a kormány nevében Németh Zsolt válaszolt. "Szeretném felhívni a frakcióvezető úr figyelmét, hogy a Jobbik még nagyon nem alakult meg, amikor mi már magyar-magyar csúcsot hívtunk össze, az első Máértre 1999-ben került sor" - kelt versenyre magyarságteljesítményben a Jobbikkal. "Keleti szél fúj, de nyugati zászló alatt halad a hajó" - válaszolta a keleti nyitás kérdésére. Azaz, a kormány álláspontja nem változott a Déli Áramlat ügyében. Törökországgal, Közép-Ázsiával és az arab világgal dinamikusan fejlődik a kapcsolat. Afganisztánból pedig nem vonulunk ki, hiszen ez szövetségesi kötelezettségünk.
fideszes képviselővel sustorgott hosszasan, a helyén ülve. Utána sincsen sok nyugta, mert Kocsis "Pubi" Máté, a választóleányok és -asszonyok kedvence, illetve Répássy Róbert állandóan böködik és dumálnak hozzá. Csapj szét köztük, János!
A jobbikos Vona Gábor pártja választási programjának megvalósulását véli felfedezni, a magánnyugdíjpénztárak államosításától a trianoni emléknapig. A Máért ülésén újabb ilyen programpontra lett figyelmes, hiszen Orbán Viktor meghirdette a keleti nyitás politikáját. Ez szerinte komoly változás, hiszen "emlékszünk rá, hogy Orbán Viktor milyen kellemetlen konfliktusba keveredett az orosz nagykövettel az orosz-grúz konfliktus kapcsán", a Déli Áramlat gázvezeték építését pedig orosz gyarmatosításnak nevezte. Most örül, hogy változott a kormány álláspontja, főleg mert a Jobbik is keleti nyitásról beszélt választási programjában. Törökországra is felhívta a kormány figyelmét, meg a turáni népekre, az arab világra és Iránra is. Zárszóként követelte az Afganisztánban és Irakban szolgáló magyar katonák visszahívását is.
"Most, hogy a saját bőrünkön érezzük a bármi áron való jövedelemszerzés kényszerét, talán jobban megértjük az út szélén partnererekre vágyó prostituáltak helyzetét is." - írja a mai Szabad Föld. Hát Lázár János és én nem értjük meg, innen üzenem!
Egyre erősödik a kormány államosítási lendülete, kezdte felszólalását a szocialista Szabó Imre, aki külön felhívta a figyelmet, hogy "a kormány mindent visz" című felszólalásában a kérdőjel után felkiáltójel is van. "Sokasodnak a kérdő- és a felkiáltójelek" - figyelte meg ennek kapcsán. Azt is kifogásolta, hogy a kormány korlátozni akarja a civil szervezetek jogorvoslati jogát is, és még a pénzüket is elveszi. Tudomása szerint a felére akarják csökkenteni a támogatott civilszervezetek számát és az erre fordított összeget. A megfelezett támogatásoknak ráadásul már csak a feléről dönthet a Nemzeti Civil Alap, ahol a civil szervezetek autonóm módon dönthettek a támogatások elosztásáról.