Gál György szerint csak morálisan vitathatók tettei
További Belföld cikkek
- Olyat tett az Üllői úton egy mercis, amitől megállt a forgalom
- Tömeges elbocsájtás zajlik a Főváros marketingcégénél
- Megszólalt az ügyészség a Till Tamás meggyilkolásával gyanúsított férfi letartóztatásáról
- Kijöttek az adatok: csaknem 20 ezren fordultak orvoshoz a múlt héten
- Csak óvatosan a Budai alsó rakparton, ha nem figyel, könnyen büntetés lehet a vége
Gál György meghallgatásának második napján is csak erkölcsi felelősségét ismerte el a sok száz milliós önkormányzati korrupciós botrány büntetőperében. A vádpontok között van az erzsébetvárosi önkormányzattal kötött fiktív tanácsadói szerződés és a lakáskiutalás, amely után napokkal már meg is vehette az újdonsült bérlő az ingatlant töredékáron. A haszonélvező az 57 éves Gál György huszonéves barátnője volt, aki szintén vádlott az ügyben.
Gál több órás vallomása szerint a vádbeli, 2003 és 2008 közötti időszakban az MSZP-SZDSZ koalíció által vezetett önkormányzatnál bevett gyakorlat volt mindaz, amit neki az ügyészség felró. Gál, aki a kerületi önkormányzat gazdasági bizottságának SZDSZ-es elnöke volt, ma is úgy véli: nem volt jogsértő, hogy barátnője havi bruttó 300 ezer forintot kapott tanácsaiért az önkormányzattól mint az erzsébetvárosi roma kisebbség problémáinak ismerője; kiutaltak neki egy 60, majd egy csaknem 100 négyzetméteres bérlakást; és megkapta Gál egyik hivatali telefonját is a három közül. Amikor azt kérdezte a bíró, hogy miért is támogatta a gazdasági bizottság Gál barátnőjének nagyobb bérlakásba költözését, a vádlott annyit mondott: "miért ne!?"
Gál szerint a tanácsadói szerződések megkötésekor nem támasztott olyan feltételt az önkormányzat, hogy legyen szakirányú végzettsége a tanácsadónak. A tanácsadók általában havi 280-300 ezer forintot kaptak, teljesítésigazolásra nem volt szükség. "Soha nem volt neuralgikus pont, kivel, miért kötnek szerződést a frakciók", volt, aki a feleségét alkalmazta, mondta Gál.
Az önkormányzati bérlakások kiutalásával kapcsolatos vádpont kifejezetten megdöbbentette Gált. Szerinte ez a vádirat "hangulati eleme", hiszen az Erzsébetvárost irányító két frakció eleve 60-40 százalékban osztozott ezeken az ingatlanokon, és e "két képviselőcsoport osztogatta a bérlakásokat".
Gál szerint a kiutalások indokoltságát nem vizsgálták, abban pedig szerinte nincs semmi különös, hogy esetenként a bérlők a kiutalás után napokkal már megtették vételi ajánlatukat, és máris megvehették a piaci ár töredékért az ingatlant. Gál sógornője is így jutott lakáshoz. Az elsőrendű vádlott azért annyit megjegyzett: "erről morálisan lehet vitatkozni".
Gálnak két hivatali mobilja és három kártyája volt, közülük az egyiket szeretője, majd - a szerelmi viszony megromlása után - Gál felesége használta, összességében több százezres számlát hagyva az önkormányzatra. Arra a kérdésre, hogy mi indokolta a több hivatali telefont, Gál annyit jegyzett meg, hogy "másnak is volt", az egyiket pedig eleve azért kapta, hogy barátnőjének adja. "Természetesen" a telefonhasználat korlátlan volt, és külföldre is vonatkozott, mondta. Gál azt állította, hogy szándékában állt "rendezni" a telefonköltségeket.
A bíróság részletesen áttekintette Gál vagyoni helyzetét, és kiderült, hogy 2004-től szinte évente kötött életbiztosításokat, összességében több tízmilliós értékben, 2008-ban négyéves Jaguar S Type típusú autóját egy Jaguar XF-re cserélte, felesége pedig Land Roverét egy Mercedesre. Gál akkoriban több idős emberrel eltartási szerződést kötött a kerületben, néhány évig fizette helyettük a rezsit, és amikor meghaltak, megkapta lakásukat.
Amikor a bíró arról kérdezte Gált, hogy milyen jövedelmei tették lehetővé a jelentős kiadásokat, a vádlott azt válaszolta: önkormányzati karrierje előtt sikeres, tehetős vállalkozó volt, kábeltévé-hálózatokat épített ki, azután az egyiket 280 millió forintért sikerült eladnia.
A csütörtöki tárgyalás délután várhatóan Hunvald György másodrendű vádlott, a volt polgármester meghallgatásával folytatódik.