Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a programok java délután kezdődik, Csengeren például állampolgári eskütétel is lesz. (szon.hu)
Az 56-os forradalom 55. évfordulóján számos budapesti rendezvény lesz. A megemlékezések, a futóversenyek és a tüntetés miatt jó néhány útlezárásra számítaniuk az autósoknak.
Öt évvel ezelőtt egy embernek eltörte az ujját egy rendőr, egy férfinek kilőtték a szemét, egy hazafelé tartó nőt a nyakán talált el egy gumilövedék. Horváth György seregélyesi ékszerész azon a napon elindított egy T/34-es harckocsit az Erzsébet téren, és bekerült a világ szinte összes híradójába, Lanczner Satu Ferdinánd pedig a Kossuth tér parancsnokaként irányította a tüntetőket. Mi lett velük?
Napközben országszerte többnyire erősen felhős vagy borult időre van kilátás. Kisebb eső, zápor bárhol eshet. A keleti, északkeleti szél időnként megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 9, 15 fok, a késő esti 6, 11 fok között valószínű. (met.hu)
Orbán Viktor Brüsszelben van, az Európai Tanács elnöke által összehívott csúcstalálkozón vesz részt. "A magyar miniszterelnöknek mindig ott kell lennie, ahol az országnak a leginkább szüksége van rá" – indokolt Szijjártó Péter, a kormányfő szóvivője hétfőn.
A Parlamentnél kilenckor ünnepélyes zászlófelvonással kezdődött az állami megemlékezés. Közreműködött a Magyar Köztársaság Nemzeti Lovas Díszegysége, a Magyar Honvédség Támogató Dandár Központi Zenekara és Budapest Helyőrség díszelgői. A Himnuszt Bognár Szilvia népdalénekes énekelte el.
A kalocsai páncélosoknál szolgált, és alakulatával átállt a forradalom oldalára a hódmezővásárhelyi Tunyogi Ernő. A harckocsizók a fóti föld alatti lőszerraktárt őrizték, itt fogták el őket a szovjet csapatok. A forradalom után nem kapott rendes munkát. 1969-ben rendőrök gumibotozták meg egy, a forradalommal kapcsolatos megjegyzése miatt. (delmagyar.hu)
Kékessy György szakaszvezető a pestszentlőrinci tüzérlaktanya felé tartott 1956. október 23-án. "Feltűnt, hogy a villamoson milyen vidám hangulat van. Főleg a fiatalok valami egyetemista tüntetésről, felvonulásról és bizonyos pontok felolvasásáról beszéltek egymás között. Egyenesen a laktanyába mentem. A kapunál ekkor már dupla őrség fogadott, igazoltattak. Az eltávozásokat, kimenőket visszavonták, és főleg a tisztjeink roppant idegesnek látszottak". (szoljon.hu)
A nagykőrösi ünnepségen Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője, Kiskunmajsán Kerényi János kormánymegbízott mond beszédet. (baon.hu)
A debreceni Régi Városházán tizenegykor kezdődik az ünnepi közgyűlés, ahol átadják a Csokonai-, Hatvani- és Hajós Alfréd-díjakat is. (dehir.hu)
Corvin köz: A Kócos becenevű Szabó Ilonkára, a Corvin köziek egyik parancsnokára emlékeznek, akit 17 évesen a Práter utca végén lőttek agyon 1956. október 28-án.
A megemlékezésen 40-50 ember vesz részt. Elhangzott, hogy az 56-os forradalom résztvevőinek 5-8 százaléka lehetett cigány származású.
A kazincbarcikai 1956-os emlékműnél tizenegykor kezdődik ünnepi műsor és koszorúzás. Beszédet mond Szitka Péter polgármester, közreműködik Kamarás Iván színművész és Merényi Ákos musicalszínész. (boon.hu)
Orbán Viktor miniszterelnök Brüsszelből, az európai uniós válságkezelő csúcstalálkozó helyszínéről nyilatkozott az MR1-Kossuth Rádió Vasárnapi újság című műsorának. Elmondta, a szerdai sikerességhez vasárnap néhány kérdésben egyetértésre van szükség, ezért is tartózkodik Brüsszelben, dacára annak, hogy nem ott volna a helye, hanem Budapesten, "mert 1956-ot ünnepeljük, mert minden, ami ma jó, és esélyt ad a jövőre a mi életünkben, az mind 56-ból fakad". (MTI)
Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a programok java délután kezdődik, Csengeren például állampolgári eskütétel is lesz. (szon.hu)
1956-ban, amikor minden sarkon állt egy puskás öcsi. (heol.hu)
A Mecseki Láthatatlanok az 1956-os forradalom és szabadságharc idejének egyedülálló egysége volt Magyarországon, hozzájuk hasonló egy sem akadt. Nem magányos harcosokról van szó, hanem eleinte ezerfős, később 330-340 főre olvadó alakulatról, amelyet eredetileg részben Pécs védelmére szerveztek. (sonline.hu)
Bácskai Endre a Petőfi kör tagjaként vett részt a forradalomban. Fegyverrel a kezében harcolt a Magyar Rádiónál. 1956. október 24-én hajnalban azonban szovjet tankok érkeztek a Múzeum Kávéház felől, és egy lövedék szétroncsolta a térdét. A Vas utcai kórházban megkapta az utolsó kenetet, állapota válságos volt. Tizenöt társával együtt Bécsbe indították, de a szigorúan titkos Sziklakórházba vitték őket, ahonnan sok szenvedés után igen szerencsésen szabadult. (MR1-Kossuth Rádió)
Deák Ernő 16 évesen hagyta el az országot 1956-ban. "Nem tipikus 56-os sors az enyém, mert egészségügyi okból jöttem el. 15 éves koromban súlyos tbc-t kaptam. December 9-én egy újabb tüdővérzés jelentkezett, és az volt a meggyőződésem: ha nem jövök ki Ausztriába, akkor az út a temetőbe visz. (vasnepe.hu)
Kossuth tér: Nem ideális az idő a szabadtéri programoknak, szakad ugyanis az eső. Ennek ellenére a Kossuth téren az aszfaltrajzersenyen kívül minden programot megtartanak, sőt, a rajzolni vágyó gyerekek a Vidékfejlesztési Minisztérium árkádjai alatt papíron alkothatnak.
Egy sátor alatt tartják meg az Olvasóligetet, ahol a forradalom irodalmából olvasnak fel színészek, és van zenei színpad is, tudósítónk a 12:30-kor kezdődő Bohemian Betyarst ajánlja az olvasók figyelmébe.
És nyílt nap keretében a Parlamentbe is be lehet menni, a 20-30 fős csoportok beengedése folyamatos.
Bródy Sándor utca: Mindjárt kezdődik a Főváros megemlékezése a Magyar Rádió épületénél, ahol Tarlós István főpolgármester is beszédet mond.
Az Olaszországba menekült 56-os magyarok jelképes helyszínein emlékeztek meg a nemzeti ünnepről Rómában és az abruzzói Capestranóban, ahol ma nyitották meg Kapisztrán Szent János magyar segítséggel helyreállított szülőházát. (MTI)
Kossuth tér: 15-20 gyerek rajzolgat, hideg padokon ülnek szegények, de rendületlenül rajzolnak. A legtöbb alkotáson szerepel a tank, a lyukas zászló és a Parlament épülete. van, aki szívecskét és virágot is rajzol hozzá.
Bródy Sándor utca: A Himnusz éneklésével elkezdődött a Főváros megemlékezése. A hallgatóság létszáma ötven és száz fő között lehet. Az ismert emberek közül megjelent a két főpolgármester-helyettes, Bagdy Gábor és Csomós Miklós. Az első sorban áll a kerületi polgármester, Kocsis Máté is.
Kossuth tér: A fanfárokkal kísért őrségváltás annyira jól sikerült, hogy a külföldi, főleg japán turisták megtapsolták.
A mártírhalált halt miniszterelnök unokája, Jánosi Ferenc meghatározó gyermekkori élménye, hogy a forradalom leverése után Romániába internálták őket. Mire visszatértek, nagyapját már kivégezték, édesapja nyolcéves börtönbüntetését töltötte. Ferenc közlekedési mérnök lett. (MR1-Kossuth Rádió)
Bródy Sándor utca: Körülbelül húsz percen át beszélt a főpolgármester a megemlékezésen. Tarlós egyszer kapott nagyobb tapsot, amikor az Új Színházra utalva arról beszélt, hogy nem helyes lenácizni egy olyan színházat, amely például Gyurkovics Tibor műveit játssza, és ha megjelenik valami új a palettán, akkor a sokszínűség bővül. Összefogásra szólította fel az embereket, azt mondta, őszinteségre, hitre és összefogásra van szükség ahhoz, hogy a fővárost kiemeljék nehéz helyzetéből. Tarlós egyfelelől a jelenlévők, másfelől a parlamenti erők és a kerületek segítségét kérte ehhez.
Mintha ma történt volna, úgy mesél az ötvenöt évvel ezelőtti időkről Szemán István és Földes Imre. A forradalom idején a barikád ellentétes oldalán álltak Dorogon. Ma jó barátok. (kemma.hu)
"A sajnálatos októberi eseményekkel maszatoló KISZ-titkárok meg a Biszku Bélák ma könnyű nyári öltönyökben sétálnak a zöldövezetekben, míg az '56 utáni megtorlások túlélői gyakran nyomorognak és lekapcsolt villany mellett várják a nyugdíjat hozó postást" – mondta Lázár János Hódmezővásárhelyen. (MTI)