A héber nyelvért lobbiznak a zsidók
További Belföld cikkek
- A Fidesz és a DK jelöltje is összegyűjtötte az ajánlásokat a tolnai időközi választáshoz
- Kiderült, hogyan lehet megúszni az autópálya-matricák miatti nagy büntetéseket
- A régészek ma is keresik a verhetetlen hadvezér, Kinizsi Pál földi maradványait
- Nemzetközi kitüntetést kapott Rómában Erdő Péter bíboros
- Magyarok ezreinek életét mentheti meg ez az újítás
Június elején az Oktatásért Felelős Államtitkárság az egységesebb, átláthatóbb és költséghatékonyabb vizsgarendszerre hivatkozva több ponton is módosította az érettségi vizsgák szabályait. Ezek közé tartozik az is, hogy csökkentették a válaszható vizsgatárgyak körét. "Mindezek hozzájárulnak az érettségi rangjának növeléséhez, és tükrözik a tényleges vizsgázói szándékokat is" – írták a vonatkozó kormányzati döntést ismertető közleményben.
A változás érintette a választható idegen nyelveket is, így 2014-től csak angol, német, francia, olasz, orosz, spanyol, japán, kínai, latin nyelvekből, illetve a magyarországi nemzetiségek nyelvei közül a magyarországi középiskolában oktatottakból érettségizhetnek a diákok. Azaz az eddigi 24 választható nyelv közül kikerült például a beás, a bolgár, az eszperantó, a lovári, az ukrán, és az újgörög nyelv mellett a héber is.
Csekély érdeklődés
A 2010-es érettségi adatok szerint héber nyelvből a középszintű vizsgán 14-en, emelt szinten pedig 5-en adnak számot tudásukról, de az Oktatási Hivatal idei adatai se mutatják azt, hogy tömegek akarnának héber nyelvből maturálni: a májusi írásbeli érettséginél három vizsgahelyszínen mindösszesen hét diák vizsgázott ebből a nyelvből.
A választható nyelvek szűkítése és a megszűnő héber érettségi vizsga miatt a héber nyelvet oktató három fővárosi iskola és a héber érettségi tételkészítő bizottság május 2-án levelet írt Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkárnak. Mivel a levélre nem kaptak választ, a hét elején több zsidó intézmény és közösség vezetője fordult Balog Zoltán emberi erőforrások miniszteréhez, amelyben kifejtették, hogy mind az esélyegyenlőség, mind a szabad vallásgyakorlás, valamint a hagyományok őrzése szempontjából egyaránt nélkülözhetetlennek tartják, hogy továbbra is lehessen érettségizni héberből.
Héber nyelvből idén már csak középszinten lehetett érettségizni. A vizsga négy elkülönülő részből áll: a vizsgára adott 180 perc alatt az első résznél az olvasott szöveg értése egy óra, a második rész, a nyelvhelyesség feladatsorának megoldására fél óra áll a vizsgázó rendelkezésére, majd ugyancsak egy fél órás hallott szöveg értése rész következik, amit egy órás íráskészség feladatsor zár.
A levél aláírói többek között a bejegyzett magyarországi zsidó egyházak vezetői, Schweitzer József nyugalmazott országos főrabbi, Schőner Alfréd, az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem rektora, az Izraeli Kulturális Intézet vezetői, a héber nyelvet oktató középiskolák pedagógiai és vallási vezetői, a héber nyelv érettségi tételkészítő bizottság vezetője és tagjai és több magánszemély is szerepelt.
"A héber egyfelől klasszikus nyelv, amely szerves részét képezi a zsidó-keresztény kultúrának, másfelől pedig azok közé a nyelvek közé tartozik, amely ugyan formálisan nem nemzetiségi nyelv, de még 2012-ben is a családok jelentős százalékában élő kultúrája van a zsidó hagyományok őrzésének, a judaisztika fontos értékeinek ápolásának, melynek szimbolikus megtartója az országban több iskola által oktatott héber nyelv. A héber nyelv ismerete nélkül sem a zsidó vallás gyakorlata, sem pedig az etnikai kisebbségi létezés feltételei nem biztosítottak" – írták közleményükben a középiskolák vezetői.
Az érettségi tárgyak szűkítését Gloviczki Zoltán oktatásért felelős államtitkár az MTI-nek eljuttatott közleményében azzal magyarázta, hogy a rendelet egyik célja, hogy az európai gyakorlattól eltérően indokolatlanul sok választható tantárgyak számát csökkentse, valamint biztosítsa a vizsgarendszer áttekinthetőbb, ésszerűbb és költséghatékonyabb átalakítását.