Sima Fidesz-győzelem a láthatáron
További Belföld cikkek
- Azt hazudta, hogy infarktusa van, majd ellopta a defibrillátort az uszodából egy férfi Budapesten
- Orbán Viktor bejelentkezett a Karmelitából, Szoboszlai Dominik BL-mérkőzése is előkerült
- Az ünnep szempontjából kulcsfontosságú dologra figyelmeztet a katasztrófavédelem
- Ingyen utazhatnak a kutyák, és a kerékpárszállítás is díjmentes lesz a MÁV budapesti járatain
- Ellopták a kiállított adventi dekorációt egy magyar nagyvárosban
Szokatlan esemény zajlott le májusban a hódmezővásárhelyi városházán. Orbán Viktor személyesen látogatta meg az önkormányzat testületét és kérte ki a képviselőktől és a várostól Lázár János polgármestert, aki a miniszterelnökséget vezető államtitkárnak nevezett ki. Lázár így nem vezetheti tovább a várost.
Orbán gesztusa
Bár az eseményen Lázár maga is elismerte, a gesztust sokan furcsának találhatják, de azt mondta, a vásárhelyieket más fából faragták, itt természetes az ilyesmi.
Az azonban már akkor is jól látszott, valójában egy kampány első, egyben talán legfontosabb állomása volt Orbán látogatása. A miniszterelnök akkor azt mondta, Vásárhely azok közé a városok közé tartozik, ami nélkül ma nem lehetne nemzeti-keresztény kormánya az országnak.
Könnyen lehet, a rajt-cél győzelem pillanata volt ez a választási kampányban. A választást az új polgármester személyéről szeptember másodikán tartják, nyáron pedig semmi olyan fordulat nem történt, ami arra utalna, ne fideszes vezető váltaná Lázárt.
Könyvtárosból lehet polgármester
A jelölt az eddigi alpolgármester, Almási István, akit a Fidesz és a KDNP helyi csoportja egyhangúlag támogatott. A jelölés indoklása szerint “Almási 18 éve önkormányzati képviselőként, 12 éve alpolgármesterként dolgozik a városért, tevékenysége, tapasztalata és elkötelezettsége garanciát jelent Hódmezővásárhely hosszú távú, biztos és kiszámítható fejlődésére”. Almási korábban dolgozott tanárként, népművelőként és a városi könyvtár vezetőjeként is.
Ellene indultak tehát az ellenzéki jelöltek eleinte nagyobb, később egyre kisebb lelkesedéssel. Sokat mond az esélyekről, hogy az LMP végül nem is állított jelöltet. “A visszajelzések és a vélemények alapján az rajzolódott ki, hogy nincs tétje ennek a választásnak, ráadásul ha ellenzéki jelölt is nyer, egy fideszes többségű testülettel találja magát szembe, ami Esztergom példáját ismerve nem szerencsés” - mondta az LMP regionális térségi delegáltja, Oláh Péter a Népszabadságnak. Nem indít jelöltet a Demokratikus Koalíció sem, aki az MSZP jelöltjének támogatására bíztatják híveiket.
Három jelölt száll végül szembe Almásival.
Plakátok és pártkatonák
Az MSZP színeiben Kis Andrea, akit Botka László, a párt csongrádi elnöke felkészült lokálpatriótának nevezett. Az elmúlt két évtizedben 20 százalékkal csökkent Hódmezővásárhely lakossága, és ezzel párhuzamosan visszaesett a település gazdasági teljesítménye is. Szegednek elemi érdeke, hogy Hódmezővásárhely a leszakadás, a lemaradás útjáról letérve pályát váltson – mondta Botka, aki egyben szegedi polgármester is.
Kis Andrea békés, pozitív kampányt ígért, melyben saját programját akarja megismertetni a választókkal. Azt mondta, be kell mutatnia, hogyan tud a város újra fejlődési pályára állni.
Különösebb botrányról nem is érkeztek hírek a kampányban, kisebb összezördülések azért voltak.
Havasi Katalin, a Fidesz hódmezővásárhelyi elnöke azzal vádolta a szocialistákat, hogy a pártközpontból “pártkatonákat” vezényeltek Vásárhelyre ajánlószelvényeket gyűjteni, akik agresszívan zaklatták az embereket. Kis Andrea azzal vágott vissza, a várost elárasztották a szocialistákat lejárató plakátok. Egy másik szocialista sajtótájékoztatója többek között “Ne hazudjatok” és “Vásárhely nem kér belőletek” feliratú transzparensekkel jelentek meg ellentüntetők.
Ezek a fordulatok egy langyosabb politikai klímájú városban sem jelentenének túl sok izgalmat, nemhogy azon a helyen, amit Lázár az érzelmek városának nevezett.
Függetlenül is sikerült
A Jobbik jelöltje Kovács Sándor, a párt hódmezővásárhelyi alapszervezetének alelnöke, aki civilben autóalkatrész-kereskedő. “A munkanélküliség megoldását elsősorban kisvállalkozóink segítségével és a vásárhelyi emberek összefogásával tartom elképzelhetőnek.
A magyar vállalatok megmentéséhez elengedhetetlen a munkaadókat terhelő adóterhek csökkentése” - írja, és tartott például utcai fórumot Murányi Levente országgyűlési képviselővel.
Összegyűjtötte a szükséges 760 ajánlószelvényt, így indulhat a címért függetlenként Nagy László is, a Magyarok Szövetsége Egyesület nevű szervezet elnöke is.
Az ügyek szószólója
Bárki is lesz a polgármester végül, a város ügyeinek mindenképp lesz egy nála is befolyásosabb szószólója - Orbán ugyanis éppen azt kérte Lázártól, képviselje továbbra is államtitkári kinevezése mellett a város érdekeit. Sőt, azt is megígérte, nem csinál pesti politikust Lázárból, ami amúgy sem állna jól neki.
Hazai pálya
A 2010-es választáson Lázár 10521 szavazatot kapott, ez 66,69 százalékot jelentett. A második akkor a jobbikos Molnár Lászlóné volt 2008 szavazattal (12,73 százalék), Kis Andrea 1304 voksot kapott (8,27 százalék).
Őt még a most nem induló Havránek Ferenc is megelőzte a harmadik helyen a Zöld Baloldal színeiben, aki 1942 szavazatot szerzett (12,31 százalék). Almási István akkor a helyi I. választókerületet nyerte meg 63,76 százalékos eredménnyel. 2006-ban még meggyőzőbb volt a fölény, akkor 72 százalékos eredménnyel győzött Lázár. Előtte 1990-től kezdve minden önkormányzati választást a 2002-ben elhunyt Rapcsák András nyert meg.