"Ne haragudjon, ezt az óvodás módszert, hogy megkérem, hogy maradjon csenben, nem a parlamentben kéne megtárgyalnunk" - fegyelmezte Budai államtitkár a közbekiabáló Schiffer képviselőt. "Szeretném felhívni az LMP-s képviselők figyelmét, hogy a napirend előtti felszólalások alatt nem illeti meg őket a viszontválasz joga, különösen nem kórusban" - tromfolt rá Kövér házelnök.
A halott házastárs feléledése is benne van a nyugdíjtörvény ma tárgyalandó módosításában, de lehet, hogy Orbán miniszterelnök is sorompóba lép, így borzongatóan izgalmas napra számíthatunk. Főleg, hogy Varga Mihály délelőtt beismerte, hatalmas kiigazítás lesz jövőre, akkora a lyuk a kormány tervei és a valóság között.
"Ne haragudjon, ezt az óvodás módszert, hogy megkérem, hogy maradjon csenben, nem a parlamentben kéne megtárgyalnunk" - fegyelmezte Budai államtitkár a közbekiabáló Schiffer képviselőt. "Szeretném felhívni az LMP-s képviselők figyelmét, hogy a napirend előtti felszólalások alatt nem illeti meg őket a viszontválasz joga, különösen nem kórusban" - tromfolt rá Kövér házelnök.
Balczó képviselő szerint nemcsak a szocialisták "feküdtek le Dominique Strauss-Kahnnak", hanem a Fidesz is az IMF-nek. Ezúton is gratulálunk a volt IMF-vezér elleni szexvádakra finoman reagáló szóhasználathoz! Balczó ezután arról beszél, hogyan hajtotta végre az Orbán-kormány is az IMF 2008-as követeléseit, például a szociális támogatások csökkentésével, vagy a gyógyszerkassza csökkentésével. Szerinte a kormány csak azért példálózik mindig azzal, hogy a szocialisták megvonták a 13. havi bért a közalkalmazottaktól, mert azt már nem nekik kell megtenni. Különben is, a Fidesz a szocialisták minden megszorítását megszavazták.
Balczó visszautalt Matolcsy híres, hárombetűs intézményes nyilatkozatára, amiben még azt állította, hogy az IMF-fel szemben határozzák meg gazdaságpolitikájukat. Ezt kérte most számon a kormányon.
Varga Mihály IMF-miniszter szerint még nincs ideje aggódni, hiszen még semmiről nem is állapodtak meg az IMF-fel. Sőt, egyelőre csak arról tájékoztatta az IMF-et, milyen kérdésekről nem is hajlandó tárgyalni. Amiről pedig mégis, azt az ország érdekében álló intézkedésnek nevezte. Varga szerint a közszféra csökkentése, a gazdaság fehérítése, az adóbeszedés hatékonysága, az áfa és a bérszabályozás lehetnek olyan területek, amikről tárgyalhatunk az IMF-fel. Ezeket a kérdéseket szerinte az IMF-től függetlenül is érdemes volna áttekinteni.
Utolsóként Iván László professzor szólalt fel napirend előtt. Orbán idősügyi tanácsadója szerint a miniszterelnök újra gesztust tett az idősek felé. Megfigyelése szerint "mondhatnánk, hogy őszül a világ népessége". Azt is mondta, hogy 1982 húsz éve volt, akkor fogadta el az ENSZ az elöregedési stratégiát. Felsorolt még pár stratégiát, jelentést és chartát, melyek közül egyet Orbánék fogadtak el 2001-ben. Majd a negatívumokról beszélt. A szocialisták idején "csonkult az idősek fennmaradási képessége", tudtuk meg. De jött újra a Fidesz, és 2012-ben máris figyelemfelkeltő rendezvényeket tartottak az időskorúak megbecsülésére. Szeptemberben például a Művészetek Palotájában ünnepelték az idősek világnapját.
A kormány nevében Soltész államtitkár köszönte a hozzászólást, "már csak azért is, mert a házban kevesen vannak azok, akik nem ismerik el az ön tudását és szaktekintélyét ezen a területen". "Mit mond, illetve mit és hogyan mond, és mit tesz egy kormány ebben az ügyben" - vezette fel válasza érdemi részét. Felismeri például a problémát, bezzeg a szocialisták egyéni üzleti érdekből bevezették a kötelező magánnyugdíjpénztárt. Megszünteti a korai nyugdíjakat, bezzeg a szocialisták támadják ezt a lépést. A következő gondolat a rokkantnyugdíjasokról szólt, sajnos kivehetetlenül. A lényeg, hogy a kormány vagy meg tudja védeni a nyugdíjasokat, vagy nem.
Első interpellálóként a szocialista Kiss Péter követelt évközbeni nyugdíjemelést. Válaszában Cséfalvay államtitkár azt mondta, hogy 2011-ben a nyugdíjak pont az infláció arányában emelkedtek, tehát megőrizték értéküket. Ráadásul az áfaemelés nem érintette a nyugdíjas fogyasztói kosárban lévő termékeket. Végül arról beszélt, hogy a szocialistáknak rossz a lelkiismeretük, mert ők viszont csökkentették a nyugdíjakat.
Kiss nem fogadta el a választ, mert például Lázár államtitkár javaslatára most vonnak el 6-800 milliárdot a nyugdíjalapból. Arra utalt, hogy az állam eltőzsdézheti az einstandolt magánnyugdíjvagyon még megmaradt részét. A parlament viszont elfogadta a választ.
A jobbikos Zakó László szerint csalókák a turizmusról szóló számok. "Persze, hogy nőtt a belföldi turizmus, mert egy átlagos családnak Horvátország már a világvégén van" - mondta. A hazai turizmus áfatartalma pedig az áfa emelése miatt nőtt. A szerzői jogdíjakról is beszélt, mert azokat az Artisjus még az üres szállodai szobák után is beszedi a díjat. És még a Balaton vizét is leeresztették. Taxikáoszról és a nyilvános vécék hiányáról is beszélt, meg az útfelújítások miatt eltévedő külföldi autósokról. A magyar nyaraló pedig "akár egy héten át" hűtőtáskából étkezik. Ha meg véletlenül vendéglőbe jár, ott alkalmatlan pincérek próbababája lesz.
Közben ő az első ember a Ház történetében, aki az "ajvékolók klubja" kifejezést használja.
Cséfalvay államtitkár nem hiszi, hogy a jobbikos képviselők tudnának a vízen járni. Ezt a Balaton gázlóvá minősítésére válaszolta. Majd statisztikai adatokat sorolt arról, hogy hány vendégéjszakát töltenek a magyarok szálláshelyeken. Többet, mint 2007-ben. És 26 százalékkal több holland jött idén, mint tavaly. Az árbevétel pedig hat százalékkal nőtt, mondta, majd nem sorolt több adatot. Azt ugyanakkor elismerte, hogy a válság visszafogja a belföldi turizmust, ezért vezették be a SZÉP-kártyát. "Négy és félmillió ember nem tévedhet" - mondta. Ennyi turista volt ugyanis az első félévben Magyarországon.
Zakó nem fogadta el a választ, a kormánytöbbség igen.
Az elempés Dorosz képviselő elismerte, hogy a kormány 2010-ben nagyon rossz állapotban vette át a rendőrséget, de sajnálatára azóta se sikerült rendbe tenni azt. A rendőrök szerinte a nyáron Cegléden és Csókakőn is díszpáholyból nézték végig a törvénysértéseket. Felemlegette a Teve utcában történteket is, ahol a rendőrfőkapitány az egyik reggel egy köntösös, strandpapucsos civilbe botlott. A rendőri korrupció leleplezését is negatívumként hozta fel, mert az az példázza, hogy az alvilág beépült a rendőrségbe. Igaz, ő azt feltételezi, hogy még nem mindenki bukott le. Pintér belügyminisztert pedig alkalmatlannak tartja, hiszen az elmúlt húsz évből ötben rendőrfőkapitány volt, hatban pedig belügyminiszter. "Nem mehetünk el szó nélkül amellett, hogy az LMP nem csak kritizálni akar, hanem javaslatai is vannak" - zárt bravúrosan.
És ez nem MSZP-s vagy jobbos gúnyolódás, hanem a színtiszta valóság! Ezer árboc és szerteszét szórt vízipipa, ez a durva, nem az új választási törvény!
és Dorosz vasprefektus vezeti a robotrendőrséget!
"Igen, igen, igen" - válaszolta Dorosznak Kontrát Károly belügyi államtitkár, aki szerint Magyarországon rend van, amit bizonyít a kormányzatiul három csapásnak nevezett három hiba törvény, és a szabálysértési elzárás intézménye is. "Amikor szervezetátalakításba kezdtünk, akkor hirtelen az lett a probléma, hogy kapkodással vádolnak bennünket" - tett hozzá az ülés retorikai színvonalához ő is. Megtudtuk, hogy a több feljelentés a lakosság bizalmának a bizonyítéka. Azt, hogy 2011 első tíz hónapjában 76 emberölés volt, az elmúlt évek legjobb adatának nevezte. Beszélt még a halálos közúti balesetek számának csökkenéséről.
Dorosz azzal próbált poénkodni, hogy Kontrát Gyurcsány kampánydalát idézte, amiben viszont egyel kevesebb igen volt. Kontrát három igent mondott, azt a dalt pedig a Fidesz használta kampányában. Sebaj. A választ nem fogadta el. A kormánytöbbség viszont igen.
pedig citromsavgyárról van szó!
A szocialista Gögös képviselő szerint a kormány súlyos kudarcot vallott az állami földpályázatokkal. A megpályáztatott földek 80 százaléka 26 Fidesz-közeli családhoz került, mondta. Példaként a Nemzeti Földalapot vezető Nagy hasonló nevű unokaöccsének a sikerét hozta fel. Meg egy csornai földét, amiről ugyan június elején döntöttek, de csak szeptemberben hozták nyilvánosságra, hogy nem egy helyi nyert. És van olyan föld, aminek a nyerteséről még mindig nincs hivatalos értesítés. Ez az, amit Budai Gyula unokaöccsének az apósa nyert, aki Budai szerint neki jogilag nem rokona. Gögös szerint ilyenek után egy normális országban le szoktak mondani.
Aki tud unalmasabb, kevésbé szexi szót, mint az önkormányzatiság, az írja meg nekünk, kértem a közvetítés elején. Naszima szerint az "önkormányzatiatlanság", András szerint a "parlamentalizmus", míg Máté szerint a "Németh Lászlóné" és a "kötöttfogású birkózás" ilyenek.
Budai szerint titkolózni a szocialisták szoktak, például eltitkolták a párttag Braun Róbert milliós tanácsadói szerződését a Nemzeti Banknál. (Valójában fordítva, Braun párttagságát titkolták el, nem a tanácsadóságát, de ez tán lényegtelen.) A konkrétumokra annyit felelt, hogy a csornai nyertes 18 kilométerre lakik a földterülettől, ami törvény szerint helyben lakónak számít. Majd megismételte, hogy unokaöccse apósa jogilag nem rokona vagy hozzátartozója.
Gögöst nem érdekli, hogy Budai unokaöccsének az apósa "rokon vagy nem rokon, keresztapa vagy nem keresztapa". A választ nem fogadta el, a kormánytöbbség viszont igen.
A jobbikos Apáti István tavasszal még reménykedett benne, hogy nem teszik tönkre a gyógyászati ellátást, de csalódnia kellett. A kormányzati "ámokfutás" miatt több városban megszűntek a kórházak. Ehhez képest hárommilliárd forintot költenek parkolóra az egészségbiztosítónál, amely miatt már a rendőrség is nyomoz. Apáti szerint nem nokiásdobozban, hanem Ifa-platón hordták el a pénzt.
Halász János szerint a Fidesz a vizitdíj és a fizetős egészségügy ellen tiltakozott, nem a kórházbezárások ellen. Meg a hazugság ellen, és Apáti szerinte hazudik. Mert a kormány célja, hogy minden beteg megkapja a szükséges ellátást. A változások alapja a betegek érdeke, szemben az elmúltnyolcévvel, amikor íróasztalok mellett döntöttek. "Egyetlen kórház sem szűnik meg, legfeljebb más funkciót kap" - mondta ki a kormányzati kulcsszót. Halász szerint az sem igaz, hogy sok embert rúgtak volna ki a kórházakból. Na nem azért, mert keveset, hanem mert nem orvosokat rúgtak ki.
Apáti nem fogadta el a választ, a kormánytöbbség igen.
A szocialista Varga Zoltánt az érdekli, mi lesz azokkal a dolgozókkal, akik megszűnő önkormányzati hivatalokban dolgoznak. Ez, mint megtudtuk, egy "emberek által feltett kérdés". Az önkormányzati hivatalok dolgozói azért aggódnak, mert megszünik majd a munkahelyük, hiszen jövőre már járási rendszer lesz.
Egy, az ülésteremből mikroblogoló képviselő szerint ilyenek hangoztak el a szabolcsi kórházak miatt kipattant jobbik-fidesz-csörte közben.
A kormány nevében Szabó Erika közigazgatási államtitkár válaszolt. Szerinte Vargának, volt önkormányzati miniszterként ismernie kéne a rendszert, tehát nem őt, hanem a belügyminisztert kellett volna kérdeznie. Ő csak a járási átalakításról tud beszélni, ezért arról is fog, mondta. A lényeg, hogy a járási hivatalok kialakítása nem jár munkahelyvesztéssel, mert nincs közük az önkormányzati hivatalokhoz. Azok az önkormányzati hivatalok összevonása miatt fognak megszünni. A járási hivatalok pont, hogy átvesznek köztisztviselőket az önkormányzati hivataloktól, mondta.
Varga nem fogadta el a választ, a kormánytöbbség igen.
A jobbikos Rubi Gergely kételkedik benne, hogy rend volna az országban. Ezt több gyilkosság felsorolásával példázta. A kiválasztott gyilkosságokban szerinte az a közös, hogy csoportosan követték el őket, brutálisan, nyereségvágyból. Eztán cigánybűnözőzésbe kezdett, ugorjunk.
Kontrát államtitkár szerint a közbiztonság nemzeti ügy, ezért átalakították a rendőrképzést, több rendőrt vettek fel és minden településen körzeti megbízotti irodát szeretne nyitni. A rendőrség a jövőben még hatékonyabb lesz, ígérte. A Rubi által emlegetett gyilkosságok elkövetőit gyorsan elfogta, a gyilkosságok száma pedig a képviselő állításával szemben csökken. A rendőrség "korra, nemre, fajra, felekezetre tekintett nélkül" üldözi a bűnt, míg a Jobbik politikai haszonszerzésre koncentrálva ragad ki ügyeket, zárta felszólalását.
Rubi nem fogadta el a választ. Ha jól értettük, még azt is kifogásolta, hogy a rendőrség közpénzből vesz lőszert. A kormánytöbbség elfogadta a választ.
"Mit mondanak a hangok a miniszterelnöknek" - kérdezte Nemény András Orbántól. Mindezt azért, mert a kormány visszavonta a Vát-Horpác közelében tervezett reptérhez adott hozzájárulását. Pedig azt még a Fidesz megyei elnöke is támogatta, amikor hazatért Sanghajból. Orbán a turizmus visszaesésétől tartott, ami Nemény szerint egy reptér esetén nonszensz. Hacsak nem a helyi vadásztársaságot birtokló Nyerges Zsolt és a közeli kastélyt birtokló Simicska Lajos érdekeit nézik. Ők a hangok, akikre kérdése címében utalt.
"Van egy hang, amire minden körülmények között figyelek. Az Magyarország hangja" - mondta, majd a rendszerváltásról beszélt, ami szintén Magyarország hangja miatt történt. Orbán azóta is szereti meghallgatni az embereket, ezért a nemzeti konzultáció. Orbán az emberek érdekeit tartja szem előtt. Váton teherszállító-repteret akart építeni a kínai befektető, de 2009 óta semmit sem tett az ügyben, ezért vonta meg a kormány a kiemelt státust a stagnáló beruházástól. Ha mégis van szándék, akkor adják be a papírokat, mondta.
Nemény szerint a döntést az a fejlesztési tanács hozta meg, amiben Németh Lászlóné a főnök, és amire ráhatása van Nyerges Zsolt testvérének, Nyerges Attilának is. Orbán viszontválaszában Némethné nevében visszautasította Nemény szavait. "Adják be a szükséges engedélyek iránti kérelmet. Nem elég kérni a jóistent, hogy öttalálatosunk legyen, néha venni kell szelvényt is" - tréfálkozott.
A válasz komcsizással indult, a nemzeti konzultáció dicséretével folytatódott, majd egy ténnyel zárult: a kérdéses reptér befektetője 3 éve nem jelentkezett, nem kért engedélyt, így komolytalannak ítélték. A válasz sima nyergesezés, az Orbán által említett tényre való bármiféle refletálás nélkül.
ritkán hallani ilyen bénán elővezetett nyergesezést. Miniszterlnöknek még nem volt ilyen szerencsétlen ellenzéke.