Čačić lemondott, és kész börtönbe vonulni
További Belföld cikkek
- Feljelentik Gulyás Gergelyt és Lánszki Regő államtitkárt
- Szájer József: A politika bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam
- Tarjányi Péter: Nem gondolnám, hogy Oroszország a békére törekedne
- Milliárdokat érő luxusrepülő jelent meg Ferihegyen, elindultak a találgatások
- Egy testvérpár különös közéleti összefonódásai – Kicsoda Magyar Péter öccse?
A Kaposvári Törvényszéken kihirdetett ítélet után néhány órával lemondott Radimir Čačić, a horvát kormány első miniszterelnök-helyettese és gazdasági minisztere. Čačićot szerdán a Kaposvári Törvényszék halálos közúti baleset okozásának vétsége miatt jogerősen egy év, tíz hónap letöltendő fogházbüntetésre ítélte. A horvát politikus 2010. január 8-án az M7-esen 140-150 kilométeres sebességgel rohant bele autójával egy nála 20-50 kilométerrel lassabban haladó Skodába, amelynek két utasa is életét vesztette.
Radimir Čačić Zoran Milanović miniszterelnök kíséretében szerda délután Zágrábban, rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be lemondását. Čačić emlékeztetett korábbi ígéretére, amely szerint viseli a következményeket, amennyiben a bíróság jogerős ítéletet hoz. „A következmények világosak, lemondok a horvát kormányban betöltött alelnöki tisztségről, valamint gazdasági miniszteri posztomról” – jelentette ki, és ismét részvétét nyilvánította a magyar áldozatok családjának.
A kaposvári bíróság tájékoztatása szerint Čačićnak nincs joga fellebbezni, a fogházbüntetést pedig legkésőbb két hónapon belül meg kell kezdenie.
„Az egészen biztos, hogy Radimir Čačić letölti a rá kiszabott szabadságvesztést, a kérdés csak az, hogy ezt Magyarországon vagy Horvátországban teljesíti” – mondta az Indexnek Zamecsnik Péter ügyvéd, aki a horvát politikust védte a bíróságon. Az ügyvéd szerint ez attól függ, hogy a két állam hogyan állapodik meg egymással. Horvátország ugyan még nem tagja az Európai Uniónak, de már most aláírt több uniós kötelezettségre vonatkozó megállapodást.
A jogerősen kiszabott szabadságvesztés büntetés végrehajtásával kapcsolatban az illetékes büntetés-végrehajtási bíró intézkedhet, közölte kérdésünkre a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium. Ha az elítélt külföldön tartózkodik, a bíróság nemzetközi illetve európai elfogatóparancsot bocsáthat ki, és azt megküldi az igazságügyért felelős miniszternek. Ha a terheltet az Európai Unió tagállamain kívül fogják el, az igazságügyért felelős miniszter dönt arról, hogy előterjeszt-e kiadatási kérelmet.
Horvátország még nem tagja az EU-nak, a jelenleg hatályos Európa tanácsi kiadatási egyezmény alapján nem adja ki saját állampolgárát. Miután azonban Horvátország várhatóan 2013-ban csatlakozik az Európai Unióhoz, a tagállamok között – így Magyarország és Horvátország között is – az európai elfogatóparancsot alkalmazzák, ha azt a bíróság elrendelte, közölte a KIM.
Az európai elfogatóparancs alapján az igazságügyi hatóságok – bíróságok – közvetlenül döntenek a keresett személy átadásáról. A kérelem előterjesztése, illetve végrehajtása ügyében a miniszternek nincs döntési jogköre. A vonatkozó nemzetközi jog szerint Horvátország akkor tagadhatja meg az európai elfogatóparancsot, ha a szabadságvesztés végrehajtását átveszi, azaz Čačić ottani börtönben tölti le büntetését.
Zamcsenik Péter hangsúlyozta: Radimir Čačić esetében nincs szükség európai elfogatóparancsra, ő ugyanis önként bevonul a börtönbe, ha megkapja az erre vonatkozó felhívást. Ha Horvátország jogsegély keretében kéri, hogy ott töltse le büntetését, akkor ügyfele horvát börtönbe vonul, mondta az ügyvéd.
A Tanács kerethatározata alapján ha az elítélt személy saját országában mentességet vagy kiváltságot élvez, a horvát igazságügyi hatóságnak haladéktalanül meg kell keresnie az illetékes hazai szervet, jelen esetben a horvát parlamentet.
Čačić ügyéből így várhatóan nem lesz újabb Tobin-ügy. Az ír Francis Ciarán Tobin, aki egy biztosító képviseletében dolgozott Magyarországon, 2000. április 9-én Leányfalun gázolt halálra két gyereket. A magyar bíróság 2002-ben távollétében három év fogházra ítélte. A magyar hatóságok kiadatási kérelmét az ír legfelsőbb bíróság idén júniusban végleg elutasította. Indoklásuk szerint a baleset bekövetkeztekor hatályos ír jog értelmében erre csak akkor lett volna lehetőség, ha a keresett személy megszökött volna Magyarországról. Az ír bíróság szerint azonban Tobin nem elmenekült Magyarországról, hanem kiküldetése lejártával még a magyarországi bírósági eljárás kezdete előtt távozott.
A magyar igazságügyi miniszter azóta is folyamatosan sürget valamilyen megoldást a jogerősen kiszabott szabadságvesztés végrehajtására. Nemrég az elgázolt kislányok édesapja videóüzenetben fordult az ír kormányfőhöz. Navracsics Tibor legutóbb azt javasolta, hogy Francis Ciarán Tobin töltse le Írországban büntetését.