A Lánchíd budai hídfője: Megállt a tömeg, bemondták, hogy a tüntetés véget ért, jöjjenek el szerdán a HÖOK tüntetésére, „amin már 10 ezren lesznek”. Többen most tanácstalanul állnak a hídon.
Szegedről jelentik: Miután nem csatlakozhatott a valamivel több, mint száz hallgató a kormányhivatalban tüntetőkhöz, kint kényszerültek várakozásra. Mivel nagyon hideg van, haza indultak, főleg az után, hogy Török Márk EHÖK-elnök elmondta, hogy csak holnapra terveznének inkább, és a fővárosi tömegdemonstráció nem jelenti azt, hogy nekik is törvényt kell sérteni. Kinevették, többen hazaindultak, nagyon fáznak.
Délután a hallgatói fórumon nehezen tudtak megegyezni a diákok arról, hogy mit foglaljanak el. Szó esett arról, hogy megszállják az Emberi Erőforrások Minisztériumát.
Megértjük, ha a diákok úgy érzik, szeretnék valahogy kifejezni, hogy tartanak a változásoktól, de bízunk abban, hogy az ellenállásból megértés lesz, mert a változások értük és nem ellenük vannak – olvasható az Oktatásért Felelős Államtitkárság hétfő délután kiadott közleményében.
A HaHa további követelése, hogy állítsák le az egyetemi forráskivonásokat is. A kormány november elején döntött arról, hogy a felsőoktatási intézmények idei költségvetéséből 7,33 milliárd forintot zárolnak. Emiatt több intézményben szénszünetet tartanak. A tervek szerint jövőre további 23 milliárd forintot vonnak el az egyetemektől.
Érdemi egyeztetést követeltek a felsőoktatás jövőjéről a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) auditórium maximumában hétfő este rendezett fórumon résztvevő hallgatók és oktatók.
A felsőoktatási keretszámok tervezett változása miatt összehívott nyílt fórumon részt vett az SZTE szinte valamennyi dékánja és az intézmény rektora, Szabó Gábor akadémikus is.(MTI)
Az eseményeket a Délmagyarország percről percréjében követhetik>>>
A jövő évi költségvetésről szóló parlamenti vita közben a jobbikos Szávay István felszólalt, és azt mondta: jönnek a diákok a parlamenthez.
Kiskörút: Az ELTE Bölcsésztudományi Kara előtt volt egy kis félreértés, de eljöttek onnan, mert zárva volt a kapu. Megérkeztek a dobosok. Többen vannak, mint az induláskor, úgyhogy sikeres lehet a mozgósítás.
A felsőoktatásért aggódó soproni egyetemisták egy csoportja nyílt levelet írt a város polgármesterének és országgyűlési képviselőjének. A diákok a Fő téren tiltakoztak a felsőoktatást érintő kormányzati döntések ellen. (Kisalföld)
Idén először az állami ösztöndíjas képzésben résztvevőknek úgynevezett hallgatói ösztöndíjszerződést kellett aláírniuk. A szerződés a beiratkozás feltétele, amiben a diák vállalja, hogy az ingyenes taníttatásáért cserébe a képzési idő kétszeresét Magyarországon dolgozza le.
A HaHa egyik követelése, hogy a keretszámokat állítsák vissza legalább a 2011-es szintre. Idén az alapképzésekre bejutók 75 százaléka nyert felvételt államilag támogatott helyre: alapképzésben 31 750 hallgató tanulmányait fizeti teljesen az állam, és kétezren kaptak részösztöndíjat. A mostani koncepció szerint ezt a keretszámot tervezik lecsökkenteni, és csak 10 500 elsőéves képzését finanszíroznák teljes mértéken.
A megmozdulások egymásra licitálnak, állítják HÖOK-os forrásaink. Ennek volt betudható a délelőtti szegedi kormányhivatal-foglalás. A hídfoglalást valójában a szerdai HÖOK-os tüntetés egyik fő attrakciójának szánták, de a hangulat hevében már most megtették. A szerdai akció jóval nagyobbat szólt volna, mivel ott nem több százan, hanem több ezren bénították volna meg a forgalmat.
Kiskörút: Most már biztos, hogy a Kossuth térre megy a tömeg, többen mobilon hívják a barátaikat, hogy csatlakozzanak a spontán demonstrációhoz.
Az LMP-s politikus – a tüntetők számát kicsit túlbecsülve – írta ki a mikroblogjára:
Jönnek az egyetemisták a Kossuth térre
megkérdeztem a frakcióirodán, hogy lehet-e csoportos belépőt kérni a barátaimnak.
Hivatalvezető: mennyien vannak a barátaid?
én: háromezren
A Hallgatói Hálózat és a csatlakozó szervezetek nem vállalnak felelősséget azokért az eseményekért, amelyek a hétfő délutáni, az ELTE Lágymányosi kampuszán tartott fórum után, a rendezvényen kívül történnek - közölték a fórum szervezői az MTI-vel, miután hallgatók lezárták a Petőfi hidat, majd a Budapesti Corvinus Egyetemhez indultak.
Kiskörút: Aranyos volt, amikor a hangzavarra a Corvinus ablakán kihajolt egy lány, és egy „Lets go, Red Bulls!” feliratú táblát lengetett. A tömeg az Astoria felé tart, azt skandálja, hogy „Aki dudál, velünk van!”, amire több autós dudaszóval felel.
A tömeg eleje a Parlament felé tart.
Belgrád rakptart: A Corvinus új épülete előtt a tüntetők elsorolták a HaHa követeléseit, majd tovább indultak. Megint rejtély, hogy hova.
„Gyertek velünk!” – skandálják a tüntetők mindenkinek, akit meglátnak.
Belgrád rakpart: Rendőrök közül csak forgalomelterelőket láttunk eddig. Jó a hangulat, több százan skandálnak. Elég egyértelmű, hogy a Corvinus a célpont, valószínűleg oda tart a tömeg.
Mindketten ott voltak a fórumon, akárcsak az LMP Jávor Benedek, Ertsey Katalin és Szabó Tímea. A DK ifjúsági tagozatának elnöke, Szarvas Koppány Bendegúz is elmondta a véleményét (azaz hogy a diákok ne alkalmazzanak erőt a tiltakozás közben, mert a készenléti rendőrség úgyis erősebb). Kifütyülték.
0. Követeljük a köz- és felsőoktatás átfogó reformját!
1. A keretszámokat állítsák vissza legalább a 2011-es szintre!
2. Állítsák le a forráskivonást, kompenzálják az elvonásokat!
3. Töröljék el a hallgatói szerződést!
4. Ne korlátozzák az egyetemi autonómiát!
A diákok délután 4 órára szerveztek hallgatói fórumot az ELTE Lágymányosi Campusára. A hallgatók beszédeket mondtak, és a Hallgatói Hálózat elmondta az ötpontos követelését. Ezután fórumot tartottak, amin megszavazták, hogy elfoglalják az Emberi Erőforrások Minisztériumát, majd újra szavaztak, és több százan abban maradtak, hogy elfoglalják a Petőfi hidat. El is foglalták, majd elindultak a Nagykörúton Pest felé.
Több száz hallgató foglalta el a Petőfi hidat a keretszámcsökkentés ellen tiltakozva. Buda és Pest felől is dugó alakult ki, de a demonstrálók a villamost elengedik. A helyszínen egy járőrautó van. A hallgatók elindultak Pest felé, egyelőre nem világos, hogy hova.