A türkmén újságírókkal együtt kivonultunk a Sándor-palota mögé a déli kapuhoz, az üres piros szőnyegek elé. A türkmén sajtótól csak a hivatalos elnöki sajtótudósítók jöttek el, akik ennek megfelelően nagyon szűkszavúak. Egy dagesztáni származású kollégától megtudtuk, hogy Türkmenisztánban télen nagyon hideg van, nyáron nagyon meleg van. Azt is bevallotta, hogy nem tud türkménül csak oroszul, de így is elboldogul.
Közben katonazenekar és mögötte a palotaőrség vonul el a piros szőnyegek előtt egy Budapest város zászlajára hajazó 1848-as honvéd zászlóval.
Kétnapos látogatáson hazánkban tartózkodik a türkmén államfő, Gurbanguly Mälikgulyýewiç Berdimuhamedow. A közép-ázsiai ország államfőjét Áder János köztársasági elnök és Kövér László házelnök is fogadja. Berdimuhamedow ritka vendég a demokratikus országokban, pláne az uniós tagállamaiban, így igyekszünk az eseményt a látogatás jelentőségének megfelelően kezelni.
A türkmén delegáció férfi tagja nem szeretik a cipőfűzőket. Mindegyikük kizárólag belebújos bőrcipőt hord. Rajtuk kívül ilyet legfeljebb a Sándor-palota bizonsági őrei vesznek fel.
Túl korai még részletes életrajzot írnom. Az életrajzom sok szempontból jellemző a generációmra. Istennek hála, az életben elért fontos eredményeim inkább a képességeimnek, a kitartásomnak és a szorgalmamnak köszönhetők, mint egy pártfogónak vagy a rokoni kapcsolataimnak. Az orvosi pálya érdekelt. Fokozatosan lettem közhivatalnok, és ahogy nőtt a tapasztalatom és a tudásom, szükségessé vált, hogy mindezt megosszam a munkatársaimmal és a diákokkal. Némileg meglepett, de örültem neki, hogy szervezői készségeket fedeztem fel magamban. És mivel e készségeket a szükségletek uralják, ez a körülmény lett a karrierem meghatározója.
(forrás)
A Köztársasági Elnöki Hivatal tükörtermében az újságírók izgatottan találgatják, mit tartalmaz majd a két baráti ország közös nyilatkozata. Együttműködés a demokratikus normák terjesztéséért? Stadionépítési tapasztalatcsere? Közös agrárprogram a nomád állattartás fellendítésére?
Nabucco ugyan nincsen, de a türkmén delegáció egyik tagja szerint semmi akadálya nincs annak, hogy megépüljön a Kaszpi-tengeren át, Türkmenisztánból, Azerbajdzsánig futó vezeték, ahonnan Törökországon át technikailag Európa már hozzájuthatna a türkmén gázhoz. „Ez amolyan pót-Nabucco" − mondta forrásunk, elismerve, hogy a projekt nem olcsó, és nyilván Oroszország sem örülne neki. „De ha van politikai akarat, akkor ezt Oroszország nem tudja megakadályozni" − mondta. Forrásunk sejtetni engedte, hogy Magyarország akár a vezetéket megépítő konzorcium egyik megépítő tagja is lehet.
Arról az ügy súlyának megfelelően külön cikkben számolunk be. Ezzel lezárjuk a közvetítést a nemzetközi diplomáciában mérföldkőnek tekinthető látogatásról, köszönjük a kitartó figyelmet. És az érdeklődést. Sose feledjék: Soli Deo Gloria!