Kártérítés járt a könnygáz miatt

2015.02.05. 17:03

Kilenc évvel ezelőtti eset ügyében hozott döntést a Fővárosi Ítélőtábla, ítéletében jogerősen kártérítésre kötelezte a Budapesti Rendőr-főkapitányságot (BRFK) és a Készenléti Rendőrséget, amiért megsértették két ember személyiségi jogát 2006. október 23-án a Nádor utcánál - írta az MTI. 

A két intézkedő rendőr azzal követett el jogsértést, hogy a két felperest nem engedte szabadon távozni a Nádor utca és a Széchenyi utca kereszteződésében körbe zárt tömegből, és ezzel megakadályozta őket abban, hogy a Kossuth térre, az állami megemlékezés helyszínére menjenek. Egyikük esetében azt is megállapították, hogy a BRFK és a Készenléti Rendőrség megsértette a felperes egészséghez fűződő személyiségi jogát, amikor az Alkotmány utcai oszlatás során ingerlőgázt alkalmaztak.

Az ítélőtábla a felpereseknek külön-külön 200 ezer forint és annak késedelmi kamatait ítélte meg.

A még január 30-án született jogerős ítéletről a Nemzeti Jogvédő Szolgálat (NJSZ) tájékoztatta az MTI-t szerdán. Közleményük szerint ügyfelüket, Bognár Tibort - akit Gaudi-Nagy Tamás ügyvéd, az NJSZ ügyvezetője képviselt - „2006. október 23-án délelőtt a budapesti Nádor utcában a Kossuth térre megemlékezni igyekvő honfitársaival együtt Gyurcsány rendőrsége közel egy órán át körbezárta, lökdöste, majd a tömeggel együtt a gyülekezést békés jellege ellenére erőszakkal feloszlatta, és ezáltal megakadályozta részvételét az 1956-os szabadságharcra történő megemlékezésen”.

Az NJSZ szerint a jogerős ítélet megmutatja, hogy a 2006 október 23-án hajnalban a Kossuth téren és délelőtt a Nádor utcában rendőri oszlatás és körbezárás elszenvedőinek kártérítés jár, hasonlóan a 2009. július 4-i jogellenes oszlatás jogsértettjeihez.

Az MTI az ügyben kereste a rendőrséget is, az ORFK kommunikációs szolgálata azt közölte: a rendőrség nem kommentál jogerős bírósági ítéleteket.