Kevés ember bízná rá a pénzét Gyurcsány Ferencre, aki nemcsak az országot vitte csődbe, de saját pártját is, mondja Rétvári. Mit javasolhatunk, mely napszakokban ne találkozzon az Európai Bizottság képviselője Gyurcsány Ferenccel, akire az uniós pénzek ellenőrzését akarják rábízni: sem reggel, sem délben, sem este, mert semmikor sem tudja elmondani az igazságot, adja meg a választ Rétvári.
A parlament keddi ülésén Orbán Viktor válaszolt Schiffer András azonnali kérdésére, aki azt firtatta: a kormányfő is részt vett-e azokban a döntésekben, amelyeknek köszönhetően a veje is közbeszerzésekhez jutott. Orbán azt felelte: senki nem élvezhet előnyt vagy hátrányt amiatt, mert a családtagja. A miniszterelnök korábban állítólag arra utasította a nemzeti fejlesztési minisztert, hogy ha valaki rá vagy a családjára hivatkozva megjelenik egy állami vállalatnál, azt azonnal zavarják el.
A másodfokú bírósági ítélet jogerősen is kimondta, hogy a földművelésügyi tárca hamis állításokkal megsértette a Kishantosi Nonprofit Kft. jó hírnevét. Ez is szerepet játszott az ökogazdaság tönkretételében, aminek új tulajdonosai nem is helyben lakó gazdák, mondja a jobbikos Magyar Zoltán. Az ügyben még 15 per van folyamatban. Mikor fognak bocsánatot kérni, és kártalanítani a gazdákat? Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter válaszában gratulált az "iratismertetéshez", amiből azonban jogászhoz nem méltó módon, kimaradt az a hét per, amiben a kormány nyert. Sőt, a jobbikos képviselő az Élőlánc álláspontjára rímelve mintha ezzel a felszólalással az egykori SZDSZ-es szavazóbázist is meg akarná nyerni, ironizál a miniszter. Fazekas azokra a bírósági ítéletekre is hivatkozik, amelyek alapján a kishantosiak jogtalanul használták a földeket, sőt egy ideig bérleti díjat sem fizettek.
Miért nem indulnak meg a 2014-2020 közötti időszakra szóló uniós források kifizetései?
– kérdezi Schmuck Erzsébet (LMP) Lázár Jánostól, a miniszterelnökséget vezető minisztertől. Orbán Viktor az EU élvonalába vizionálja Magyarországot, és a következő EU-s ciklusban tényleg sok pénzt kaphatunk, az uniós pénzek hajtóerőt jelenthettek volna – mondta Schmuck, kifejtve, hogy hiányolja a nyertesek kihirdetését. Nincs is még meg az intézményrendszer és problémás az informatikai monitoringrendszer. De vajon miként fognak gondoskodni arról, hogy az EU-s források biztosította lehetőséggel élni fogunk?
Kovács Zoltán államtitkár válaszában
A magyar szabadalmi hivatal újdonságkutatásokat végez a szingapúri szabadalmi hivatalnak. A munka egy részét azonban nem a hivatal, hanem annak egy cége (Hipavilon Kft.) végzi, mondja interpellációjában a szocialista Harangozó Gábor István. 2013 óta 330 millió forintot fizettek ki ennek a kft.-nek, amelyre nem vonatkozik a titoktartási szerződés, és amely a munkához külső szakértőket is felkérhet, azaz a pénz egy része magánzsebekbe vándorolhat. Nem egy fideszes pénzszivattyú ez is? Répássy Róbert válasza szerint szükség volt a cég létrehozására a feladatok egy részének ellátására. A nonprofit kft. 100 százalékban az állam tulajdona, folyamatos ellenőrzés alatt áll, a befolyó pénz egy részét a költségekre fordítják, a többi része a hivatal, azaz a költségvetés bevétele. A szabadalmi hivatal vezetése ráadásul a szocialista kormányzás óta nem változott, ennyit a fideszes pénzszivattyúról.
A miniszterelnökhöz fordult azonnali kérdésben a szocialista Harangozó Tamás. A kérdés az volt, mit csinált Orbán Viktor azokon a szerdai egyeztetéseken, amelyeken Németh Lászlóné korábbi fejlesztési miniszterrel a közbeszerzéseket beszélték át, hozott-e döntéseket, hogy ki nyerjen. Orbán erre röviden ennyit válaszolt:
A fejlesztési kabinet minden ülésén részt veszek.
Harangozó erre elkezdte sorolni, hogy mi van nemzeti parkok széthordásával, a stadionokkal, ki az a Habony Árpád, mi van a Nemzet Gázszerelőjével, a kormányfőnek a közvilágítási közbeszerzéseken rendkívül sikeres vejével, Tiborc Istvánnal, mi van Andy Vajna gazdagodásával és így tovább. Orbán erre azt felelte: minden értelmes kérdésre válaszol, de provokációkra nem. A nemzeti fejlesztési kormánybizottság működési rendje nyilvános, mindenki elolvashatja, ami megkímél egy parlamenti képviselőt attól, hogy szamárságokat kérdezzen, mondja Orbán.
Vona Gábor kérdése felvezetésében elmondta, szerinte Orbán sajátos vitastratégiát használ: világos kérdéseket tesznek fel neki, ő pedig nem ad világos választ. A jobbikos vezető David Cameronnal példálózva újra előállt az EU-csatlakozási szerződés módosításával, szerinte 10 év EU-tagság után erre megérett az idő. Ahogy Cameron összeállította a maga pontjait, úgy kéne Magyarországnak is összegyűjteni hasonlóan a problémás pontokat – javasolta, majd megkérdezte Orbánt:
Fontosnak tartja az csatlakozási szerződés módosítását vagy nem?
Orbán elmondta: „ezek fontos részletkérdések, de pontosan tudjuk, itt két párt két különböző álláspontjáról van szó″. Bújhatnak önök mögé népszavazásjavaslatok mögé, de a lényeg, hogy a Jobbik azt akaja, hogy léjünk ki az EU-ból és a NATO-ból, fogalmazott. Mi ezzel szemben, bár szémos kritikai észrevételünk van, de azt gondoljuk, hogy az az érdekünk, hogy tagok vagyunk, mondta.
A miniszterelnök döntött-e olyan pályázatokról, amelyeken Orbán vejének cége, az önkormányzati közvilágítási projekteken sikeres Elios nyert meg, teszi fel kicsit konkrétabban a kérdést Schiffer András, az LMP elnöke.
Orbán válasza: megszokta már, hogy valójában őt támadják, amikor a családtagjait támadják. A viták és érdekkijárások nem a parlamentbe valók. Az üzleti vitákat az üzleti életben kell eldönteni és a nem a politikában. Az elve az, hogy
senki nem élvezhet előnyt, és nem szenvedhet el hátrányt kapcsolatai, származása és politikai nézetei miatt.
A miniszterelnök állítása szerint korábban utasította is az állami cégekért felelős nemzeti fejlesztési minisztert, hogy
ha az állami vállalatoknál bárki, aki rám vagy a családomra hivatkozva megjelenik, azt azonnal zavarják el.
Milyen lépéseket tett a tárca a levélhamisítási ügyben? – tette fel a Corvinus feldarabolására utaló kérdést Pósán László fideszes képviselő, melyre Rétvári Bence elmondta: a botrányt kirobbantó levél hamis volt, és azok a politikusok, akik erre hivatkoztak, meg kell, hogy kövessék a nyilvánosságot.
Jól jellemzi ez a mai politikai eszköztárat, hiszen ez okirathamisítás.
– mondta Rétvári. Pósán elmondta: volt, aki nem felelős vezetőként járt el az egyetemen, és kíváncsian várja a vizsgálat eredményét. Rétvári szerint minden a hónapokkal ezelőtt nyilvánosságra hozott stratégia szerint történik, aki pedig azt hiszi, titkos tárgyalások folynak, ne üljön fel híreszteléseknek.
Mirkóczki Ádám a halálbüntetést húzta elő a farzsebéből, Orbán Viktort idézve, aki korábban maga jelentette ki, hogy az EU-tagságunkkal nem fér össze a halálbüntetés. A jobbikos Mirkóczki most Orbán szemére vetette, mostanában több helyen „hitett tett” a halálbüntetésről szóló vita mellett – majd megkérdezte, hogy mi változott Orbán gondolkodásában?
Orbán Viktor elmondta: országos felháborodást okozott az a rablógyilkosság, amikor egy húszéves lányt meggyilkoltak, és ez az eset már magában felveti a kérdést, hogy elég mélyen átgondoltuk-e a halálbüntetés kérdését. Ráadásul Brüsszel „megtámadta a tényleges életfogytiglani börtönbüntetést”, ami egy új helyzetet teremtett, ezért „ne védekezzünk, hanem lépjünk előre.” Mirkóczki elmondta, parlamenti vitanapot kezdeményeztek, melyről a Fidesz frakciója nem foglalt állást, Orbánt kérte fel, hogy a pártból elsőként támogassa a vitanapot. Orbán azzal hárította el, hogy állást kelljen foglalnia, hogy a vitát először a Fidesz-KDNP-n belül szeretnék lefolytatni.
A KDNP-s Firtl Mátyás a hadügyminisztertől kérdezte meg, mit tesz a magyar kormány Magyarország védelmére. „Az biztonsági környezetünk romlása az elmúlt másfél-két évben átírta az egész NATO terveit” – mondta az ISIS-re és Ukrajnára utalva Hende Csaba. Firtl örömmel nyugtázta, hogy növekszik a katonai kiadás, és fontosnak nevezte, hogy az iraki misszióban is részt vesz az ország. A nemzetközi szerepvállalásunk tovább öregbíti katonáink hírnevét. Hende szerint a megnövelt költségvetésből elsősorban „a legfontosabbra, az emberre” költünk.
A romákat a bűnbak szerepébe taszítják – fogalmazott az MSZP-s politikus a bevándorlásról szóló kormányzati kommunikáció kapcsán. Mit tett a Fidesz-KDNP a romák tényleges integrációjáért? – kérdezte, kiemelve, hogy „a közmunkával csak a statisztikákat tudják kozmetikázni”. De vajon mit tesznek például a gyerekszegénység ellen? Trócsányi László igazságügyi miniszter kikérte magának a rasszista vádaskodást.
Az Orbán-kormány szerint Magyarország már csak azért sem tudja befogadni a gazdasági menekülteket, mert gondoskodnia kell 800 ezer cigány felzárkóztatásáról
- érvelt korábban Trócsányi László a „gazdasági bevándorlók befogadása” ellen.