- Belföld
- közoktatás
- herman ottó gimnázium
- klik
- reform
- petíció
- tanártüntetés
- oktatás
- válság az oktatásban
Közel 16 ezren írták alá a miskolci gimnázium petícióját
További Belföld cikkek
- Rétvári Bence: Januártól átlagosan 21,2 százalékkal nő a tanárok és az óvónők bére
- Sulyok Tamás karácsonyi üzenete: Sose tekintsünk a másik magyarra ellenségként!
- Műtét közben tanul az új budapesti robotsebész, de egyedül mégsem operálhat
- „Megszólalt a Kicsi” – karácsonyi különkiadást kapott a Menczer–Magyar-csörte
- Padlógázzal ment szemben a forgalommal egy ámokfutó sofőr Szolnokon
A tanitanek.comon már 15 721-en írták alá a miskolci Herman Ottó Gimnázium nevelőtestületének petícióját, amiben az ellen tiltakoznak, hogy meglátásuk szerint az egész oktatási rendszer van veszélyben, kaotikussá vált minden, miután annyi reformot vezettek be a közoktatásba.
Az aláírók között a civileken túl számos oktatási intézményt is megtalálni, így a legfrissebb csatlakozók között ott van például a békásmegyeri Veres Péter Gimnázium, a miskolci II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola, a kőbányai Fekete István Általános Iskola, a budapesti Károlyi Mihály Magyar–Spanyol Tannyelvű Gimnázium, illetve a Szekszárdi Szakképzési Centrum Szent László Szakképző Iskolája és Kollégiuma.
A nyílt levélben a petíció kezdeményezői felsorolják az általuk problémásnak látott ügyeket: a folyamatosan változó alaptanterveket, a kísérleti tankönyveket, amelyekkel valójában a gyerekeken és a pedagógusokon kísérleteznek, a nemzetközi felméréseken rosszul teljesítő diákok ügyét, az érettségi követelmények változását, majd hozzáteszik, hogy van olyan gyerek, aki iskolai pályafutása alatt 6-8 újításhullámot is elszenved, a tanárokkal együtt.
A tanárok azt követelik, hogy a kormány függessze fel a reformokat, amíg társadalmi-szakmai konszenzus nem születik – és ne önmagával, azaz a kormány által létrehozott Nemzeti Pedagógus Karral egyeztessen a közoktatás ügyeiről. Ugyanakkor meglepő módon éppen a Nemzeti Pedagógus Kartól kapták az első támogató levelek egyikét.
Az aláírók száma percről percre nő, egy hete, amikor a miskolci gimnázium sajtótájékoztatót tartott az ügyben, még csak háromezren támogatták őket. A civileken és az oktatási intézményeken kívül a támogatók között vannak neves művészek, közéleti szereplők, egyetemi tanárok, civil szervezetek is.
Az Indexnek a kezdeményezés szószólója, Pliz Olivér elmondta, hogy hivatalos válaszokat továbbra sem kaptak a nyílt levélben megfogalmazott problémákra a Klebelsberg Intézményfenntartó Központtól vagy az Emberi Erőforrások Minisztériumától, ugyanakkor úgy tudják, hogy egyre magasabb szinten kezdenek foglalkozni az üggyel.
A Nemzeti Pedagógus Kar elnökétől azt a tájékoztatást kapták, hogy bár korábban ők is megfogalmazták kritikáikat, és a döntéshozóktól szintén nem kaptak választ a kérdéseikre, most megindultak a tárgyalások, és az álláspontok közeledni látszanak. Pliz úgy tudja, hogy az üggyel a jövő héten az Országgyűlés oktatási bizottsága is foglalkozni fog. A Miskolci Pedagógus Szakszervezet pedig azt tervezi, hogy a még nagyobb nyilvánosság érdekében támogatói sétát szerveznek Miskolcon február 3-án.