Házkutatás a Szcientológia Egyház központjában
További Belföld cikkek
- Kiderült, miért növekednek folyamatosan a várólisták Magyarországon
- Légvédelmi eszközöket telepítenek Magyarországra északkeleti részébe, a honvédek is készenlétben vannak
- Felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték a mentőápolót, aki kórház helyett hazavitt egy ittas, gerincsérült férfit
- Veszélyre figyelmeztet a rendőrség, senki nincs biztonságban
- Orbán Viktor nagy beszédre készül Matolcsy Györgyék rendezvényén
Házkutatást tartott a rendőrség a Szcientológia Egyház budapesti központjában, erősítette meg olvasónk információját az ORFK kommunikációs szolgálata.
„Az ügyben a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) személyes adattal visszaélés és más bűncselekmények gyanúja miatt folytat nyomozást ismeretlen tettes ellen” – írták megkeresésünkre.
Olvasónk szerint a rendőrök nagy erőkkel vonultak a helyszínre, elkerítették és körbezárták a Váci úti épületet.
A nyomozás érdekeire hivatkozva több részletet nem árultak el az akcióról.
Az ügyben megkerestük az egyházhoz tartozó Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért Alapítványt is. Amint válaszolnak, frissítjük cikkünket.
A székház, ahol a házkutatás zajlik, a Váci úton, a Gyöngyösi utcai metrómegálló közelében van. A Népszabadság egy tavalyi cikke szerint az épület régen gyárként, majd irodaházként működött. Az ötszintes, hatezer négyzetméteres épület mintegy 1,5 milliárd forintba, a berendezés és a szükséges átalakítások újabb egymilliárdba kerültek. A szcientológusok "sajtófőnöke", Miklovicz Attila korábban úgy nyilatkozott, hogy a pénzt kizárólag hívek támogatásaiból teremtette elő a szervezet, de a felajánlások egy része az Egyesült Államokból érkezett.
Egyház vagy üzlet?
A szcientológiát az amerikai L. Ron Hubbard (1911–1986) alapította az általa kidolgozott áltudományos módszer, a dianetika nyomán. Hubbard műveit a szcientológusok istenítik. A szervezet célja, hogy az egész bolygót "tisztává" tegye, ezért a tagoknak különböző szinteket kell teljesíteniük. Ezért egy csomó pénzt kell fizetniük, minél magasabb szinten vannak, annál többet.
A Szcientológiai Egyház 2011-ben elvesztette egyházi státuszát Magyarországon, ezt azóta sem nyerték vissza. A szcientológia - annak bírálói szerint - nem egyház, hanem pusztán üzleti vállalkozás, ráadásul nemzetbiztonsági kockázatot jelent. Utóbbi állítást ugyan a titkosszolgálatok soha nem erősítették meg, de sokatmondó tény, hogy amíg az Alkotmányvédelmi Hivatal elődje, a Nemzetbiztonsági Hivatal évkönyveket adott ki, gyakran utaltak benne a szcientológusokra (bár nem nevezték meg őket), azaz a látókörükben van a szervezet. Az ugyanakkor erős túlzás, hogy a szervezet behálózza az országot, mivel amikor még egyházként működhettek, általában ezer alatt maradt azoknak a száma, akik adóik egy százalékát felajánlották a szervezetnek.
A szcientológia köré Magyarországon is számos szervezet épült, ezek egyike az Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért Alapítvány, amely a pszichiátriai intézeteket szokta erősen bírálni.
Néhány ezren lehetnek idehaza
Becslések szerint a magyarországi szervezetnek négy-ötezer tagja lehet. Egy felmérés szerint a magyarországi hívek túlnyomó többsége városban él, magasan képzett és jól keres, általában műszaki vagy gazdasági beállítottságú. Átlagos életkoruk negyven év körül van.
A Heti Válasz 2007-ben közzétette a lap által 100 legbefolyásosabbnak tartott magyar szcientológus nevét, majd egy évre rá újabb listát tett közzé.
Az, hogy a szcientológusoknál házkutatást tartanak, külföldön is előfordul. 2000-ben például a Szcientológia Egyház párizsi székhelyén volt házkutatás, a rendőrök akkor lemezen őrzött nyilvántartásokat, illetve szervereket foglaltak le. Az azt megelőző évben pedig a belga rendőrök tartottak házkutatásokat a szervezethez kötődő cégeknél.