Szigetvár volt fideszes polgármestere egy év felfüggesztettet kapott első fokon
További Belföld cikkek
- Rétvári Bence: Januártól átlagosan 21,2 százalékkal nő a tanárok és az óvónők bére
- Sulyok Tamás karácsonyi üzenete: Sose tekintsünk a másik magyarra ellenségként!
- Műtét közben tanul az új budapesti robotsebész, de egyedül mégsem operálhat
- „Megszólalt a Kicsi” – karácsonyi különkiadást kapott a Menczer–Magyar-csörte
- Padlógázzal ment szemben a forgalommal egy ámokfutó sofőr Szolnokon
2017 januárjában kezdődött meg a hivatali vesztegetéssel és más bűncselekményekkel vádolt volt fideszes szigetvári polgármester, Kolovics János, egy korábbi önkormányzati képviselő és egy önkormányzati cég volt vezetőjének büntetőpere szerdán a Pécsi Törvényszéken. Az ügy harmadrendű vádlottja, Kolovics János 2010 és 2014 között volt Szigetvár polgármestere, az elsőrendű vádlott, Z. L. M. önkormányzati képviselő volt. A Szabadpécs beszámolója szerint elsőfokú ítélet született most, ami ennek megfelelően egyelőre nem jogerős.
Az ítélet szerint az elsőrendű vádlott, a volt képviselő két évre börtönbe kell, hogy vonuljon, amennyiben jogerőssé válik az ítélet, a másodrendű vádlott, a Szigetvárt polgármesterként 2010-2014 közt vezető Kolovics János nevelt fiát, M. G.-t is bűnösnek találták, de ő pénzbüntetést kapott, 1 millió 50 ezer forintot kell megfizetnie. A volt polgármester pedig egy év felfüggesztett börtönbüntetést kapott első fokon.
A 2010-es helyhatósági választások után a többségi önkormányzati tulajdonú vízközmű-szolgáltató kft. ügyvezetője a polgármester feleségének fia - az ügy másodrendű vádlottja -, M. G. lett. Őket az ügyészség folytatólagosan elkövetett hivatali vesztegetéssel és más bűncselekményekkel vádolta, írta az ügy tavalyi bemutatásakor az MTI.
A vádirat szerint jogszabályváltozások miatt a szigetvári vízközmű-szolgáltató társasága más szolgáltató cégekbe olvadt. A képviselő-testület azonban úgy döntött, hogy a különös jelentőségű nem víziközmű-vagyonelemek - köztük a szigetvári gyógyfürdő és tanuszoda, a gyógyfürdőhöz kapcsolódó hotel - a város tulajdonában maradjanak. Ezek működtetésére új gazdasági társaságot kívántak létrehozni.
A polgármester azt szerette volna, hogy az új cég ügyvezetője is nevelt fia, M. G. legyen, szándékát azonban a képviselő-testület egy része nem támogatta.
A városvezető több képviselőt is megkeresett - a minősített többségű döntéshozatalt igénylő - javaslat támogatására, ők azonban visszautasították kérését - derült ki a vádiratból. Az elsőrendű vádlott önkormányzati képviselő szorult anyagi helyzete miatt külföldön dolgozott - idézték fel a vádiratban, kiemelve: a polgármester őt azért kereste meg, hogy vegyen részt a döntő szavazáson.
A képviselőnek a városvezető önkormányzati gépkocsit biztosított a külföldről történő hazatéréshez, illetve a visszautazáshoz.
Az elsőrendű vádlott szavazata által biztosított minősített többséggel 2013 októberében a képviselő-testület döntött az új gazdasági társaság megalapításáról, illetve M. G. ügyvezetővé választásáról. Ennek kompenzálásaként - az ügyészség szerint - a polgármester 2014 januárjában utasította az ügyvezetőt, hogy a képviselő cégével 3,8 millió forintos vállalkozási szerződést kössön.
A vád szerint az elsőrendű vádlott cége munkát nem végzett, ennek ellenére a cégvezető teljesítésigazolást állított ki a vállalkozói díj kifizetésére. A 2017-es első tárgyaláson a büntetett előéletű elsőrendű vádlott nem ismerte el büntetőjogi felelősségét, majd a bíróság előtt vád tárgyát képző szavazásról szólva hangsúlyozta, hogy Szigetvár érdekeit szem előtt tartó, jó döntést hozott.
A vállalkozási szerződésre kitérve azt mondta akkor, az abban vállalt feladatok teljesítése "részben megtörtént".
A másodrendű vádlott ezzel szemben elismerte büntetőjogi felelősségét 2017 januárjában. A Kovács Attila tanácsvezető bíró által felolvasott vallomása szerint a vállalkozási szerződés a "kezdetektől fogva valótlan tartalmú volt, e mögött teljesítés nem volt". A tárgyaláson az is elhangzott, hogy a vádlott a 3,8 millió forintos kárösszeget letétbe helyezte a Pécsi Törvényszéknél. A harmadrendű vádlott egykori városvezető szintén nem ismerte el bűnösségét. Felolvasott vallomásában kijelentette, nem követett el bűncselekményt, majd többször "logikátlannak és életszerűtlennek" minősítette a vádirat egyes pontjait.