Népszavazást kezdeményez a Jobbik a túlóratörvényről
További Belföld cikkek
- Kunhalmi Ágnes: Miniszterelnök Úr, inkább Önt vigye el az az ördög!
- A Városháza park terve kész, de megépítésének idejéről nem nyilatkoznának
- A Valton Security kamerázta be az Integritás Hatóság elnökének házát
- Másodfokú figyelmeztetést adtak ki keddre az ónos eső miatt
- Vallomást tettek a hatévesen a mogyoróallergiája miatt meghalt Máté szülei
Népszavazást kezdeményez a Jobbik a túlóratörvényről, hogy "a dolgozók döntsenek a saját sorsukról, ne a multik érdekeit képviselő Fidesz. A multik parancsát teljesítő kormány eddig nem merte megmérettetni magát valódi népszavazáson, most ennek is eljön az ideje", írja a párt a sajtóközleményében.
Orbán Viktor az Országházban kedden azt nyilatkozta az Atv.hu -nak, hogy a munkaidő-beosztás önkéntes megváltoztatásáról szóló törvény a munkások érdekét szolgálja.
Arra a felvetésre, hogy a munkaadók kényszeríthetik a dolgozókat, hogy vállaljanak túlmunkát, különben elbocsátják őket, a kormányfő azt mondta: Magyarországon ma munkaerőhiány van. A munkásokat az a gazdaságpolitika védi, amely munkaerő-keresletet teremt és a munkások most már több lehetőségek között választhatnak. "Azért dolgozom, hogy minél több lehetőség között választhassanak, mert (...) annál inkább ki tudnak állni az érdekeikért" - mondta.
Az Országgyűlés akár már a jövő héten elfogadhatja a munka törvénykönyvének módosítását, ami jelentősen megváltoztatja, hogy a munkáltatók mennyit dolgoztathatják a dolgozóikat, mennyi túlórát várhatnak el tőlük, és ezt hogyan számolják el.
- a jövőben 250 óra helyett 400 óra túlórát várhatnak el a munkáltatók egy évben, ha ebbe a dolgozók beleegyeznek;
- ezt egy év helyett elég 3 éven belül kifizetni;
- a rendes munkaidő pedig a heti 40-ről heti 48 órára növekedne, vagyis gyakorlatilag egy munkanappal hosszabb is lehetne a munkahét.
A módosítást elfogadhatatlannak tartják a szakszervezetek, a kormány szerintük csak a multinacionális cégeknek akarja kiszolgáltatni a magyar dolgozókat (azt a Fidesz vezető politikusai sem tagadják, hogy a multiknak kedveznének a törvénnyel), miközben családok szakadnak szét a túlóra miatt. A szakszervezetek szombaton tüntetettek is a javaslat ellen.