Rendkívüli parlamenti ülés lesz a klímaváltozásról
Jövő szerdán tartja az Országgyűlés ellenzéki kezdeményezésre összehívott rendkívüli ülését, amelyen határozatképesség esetén egy klímaügyi határozati javaslatot vitatnának meg.
Kövér László házelnök napirendi javaslata szerint - amelyet pénteken tettek közzé az Országgyűlés honlapján - a rendkívüli ülés 10 órakor kezdődik napirend előtti felszólalásokkal, és ha ezek után határozatképes lesz a Ház, akkor az interpellációk, az azonnali kérdések és a kérdések elhangzását követően megvitathatják az éghajlatváltozási veszélyhelyzetből fakadó, halasztást nem tűrő feladatokról szóló, ellenzéki határozati javaslatot.
A határozatképességhez a Fidesz-KDNP képviselőinek is meg kellene jelenniük, megkérdeztük a kormánypártot, hogy képviseltetik-e magukat az ülésen. Amint válaszolnak, frissítjük cikkünket.
Az LMP augusztus végén jelentette be, hogy kezdeményezi a parlament rendkívüli ülésének összehívását, amelyen tájékoztatást vár a kormánytól Magyarország klímaügyi vállalásairól. A rendkívüli ülés összehívását az LMP-s képviselők mellett támogatták a Párbeszéd-, a DK-, a Jobbik-frakció tagjai, valamint MSZP-s és független képviselők is.
Az ülés megtartását a szeptember 23-i ENSZ-klímacsúcs miatt tartják fontosnak az ellenzéki képviselők, akik szeretnék megvitatni a kormány klímacsúccsal kapcsolatos álláspontját, valamint azt, hogy Magyarország milyen kötelezettségeket vállal 2030-ig a klímaváltozás megfékezése és az alkalmazkodási feladatok terén.
Nemrég bemutattuk, hogy a Fideszben azért nem szeretik a klímatémát, mert nem lehet benne pártpolitikai törést képezni. A kormánypártban évek óta olyan ügyeket keresnek, amelyek mindenkit megszólítanak, de a pártok ellentétes véleménnyel vannak róla. Ilyen például a migráció, amiben az emberek négyötöde egyet ért Orbánékkal, viszont az ellenzéki pártok nem.
A klímaváltozás elleni küzdelemmel az a probléma a kormánypárt politikusai szerint, hogy nemcsak jobboldali és baloldali szavazók tartják fontosnak, hanem az ellenzéki pártok is; emiatt Orbán a baloldalhoz hasonlóan kénytelen azt mondani, hogy "miután úgy látjuk, hogy ez globális természetű, ezért a vele szembeni fellépés vagy a következmények elhárítására tett intézkedések is globális szintű cselekvést igényelnek".