Az Európai Bizottsághoz fordulnak a színfideszes Médiatanács miatt

HUSZ3748
2019.12.11. 18:10

Az Európai Bizottsághoz, és a Tanácsban a jogállamisági eljárást folytató finn uniós elnökséghez fordult Donáth Anna EP-képviselő a színfideszes Médiatanács miatt, írja a Momentum közleménye. 

A párt célja, hogy a két testület jogállamisági eljárásban „lépjen fel a médiaszabadság sárbatiprása ellen”, valamint felkérték a Bizottságot, hogy indítson kötelezettségszegési eljárást az Orbán-kormánnyal szemben az erre vonatkozó uniós szabályok megsértése miatt. 

A Médiatanács működése jól mutatja, hogy miért beszélünk a jogállamiság tiprásáról és lebontásáról: már a külsőségekre is alig adnak, a gyakorlatban pedig semmilyen fék nincs a rendszerben, csak a hatalom által kézivezérelt, az ellenőrzést eljátszó, valójában lojális káderekkel feltöltött intézmények

– írja Facebook-posztjában Donáth Anna, aki szerint „ma Magyarországon sehova nem fordulhat, aki úgy érzi, hogy a média nem kiegyensúlyozott, nem igazságos”.

Korábban beszámoltunk arról, hogy a Fidesz kedden újabb kilenc évre elfoglalta kizárólagos jelleggel a „demokratikus nyilvánosság működését biztosító” Médiatanácsot, ami dönt a frekvenciapályázatokról, a közmédia szereplőinek a kiválasztásáról, és felügyeli a nyomtatott és elektronikus sajtót. 

A tanács már 2010-ben is eleve csak fideszes tagokból állt fel, a kormánypárti kétharmad ugyanis sem akkor, sem most nem hagyott jóvá egyetlen ellenzéki jelöltet sem. 

A Médiatanács tehát a következő kilenc évben, azaz 2028-ig a következőképpen fog kinézni a parlamenti frakciók szerint:

  • Fidesz: 4 tag,
  • KDNP: 0 tag,
  • MSZP: 0 tag,
  • DK: 0 tag,
  • Jobbik: 0 tag,
  • LMP: 0 tag,
  • Párbeszéd: 0 tag.

Az új tagok megválasztása nem érinti Karas Monika, a Médiatanács elnökének a pozícióját, az ő megbízatása ugyanis 2022-ig szól. 

(Borítókép: Huszti István / Index)