Helyre kell állítani a kiirtott nádat Balatonakalin
További Belföld cikkek
- Politikatörténeti pillanat volt Menczer Tamás és Magyar Péter találkozása?
- Nemi erőszak és gumibotozás a tiszalöki börtönben – jelentést tett közzé az Európa Tanács
- 2053-ig mindent titkosítottak a Védelmi Beszerzési Ügynökség hekkertámadásáról
- Tűz ütött ki egy gödöllői házban és egy soproni lakásban
- Felmondott a Kutyapárt hegyvidéki képviselője a privát munkahelyén a vagyonnyilatkozata miatt
Egy éve írtunk arról, hogy valaki 150 méter hosszan, 8-12 méteres sávban letarolta a kiemelten védett nádast Balatonakali volt kempingjének partján. A területen vízparti villaparkot és hotelt építő ingatlancég tagadja, hogy ők tették volna, a hatóság azonban őket tiltotta el a további mechanikai beavatkozásoktól. A helyiek tiltakoztak, a környezetvédelmi hatóság akcióba lendült, a rendőrség nyomozást indított.
Bár gyorsan megszületett az első fokú határozat a Veszprém megyei Kormányhivatalnál, miszerint a beruházó SSS Group Kft.-t egymillió forintra büntették, és arra kötelezték, hogy telepítse vissza a nádast, a jogerős másodfokú döntésre egy évet kellett várni. A napokban azonban ez is megszületett, és helyben hagyta a korábbi döntést, azaz az ingatlanbefektetőnek rehabilitálnia kell a területet.
Ezt a döntést már máshogy fogadta az SSS Group is. Mint lapunknak küldött közleményükben írják, a cég idei legfontosabb célkitűzése a közel egy kilométeres balatoni partszakasz előtti, állami tulajdonban álló balatoni meder és annak részét képező kiirtott nádas illetve környezetének rehabilitációja.
A cég ugyanakkor fontosnak tartotta közölni, hogy nem mint a természetkárosítás okozóját azonosította őket a kormányhivatal, hanem mint a terület használóját. Ennek értelmében úgy tájékoztattak, hogy a Vízügyi Igazgatóság és a Nemzeti park közreműködésével 2020-ban megkezdik az ingatlanok előtti partrehabilitációt a nádasállomány megóvásával, illetve annak szaporításával.
Minden bizonnyal lesz keret a helyreállításra, mert mint tavaly októberben megírtuk, szépen keltek el sorban, százmilliós áron a nyáron illegálisan nádtalanított part menti telkek Balatonakalin. Cikkünkből az is kiderült, hogy az új tulajdonosok között érdekes nevek bukkantak fel.
A nádirtás ügyében a Somogy Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Igazgatóság Bűnügyi Osztálya természetkárosítás bűntett elkövetésének gyanúja miatt indított eljárást ismeretlen tettes ellen. A rendőrség tájékoztatása szerint az eljárás még mindig folyamatban van, a nyomozás érdekében több információt nem adnak.
A történet itt majdnem hogy happy enddel végződhetne. Csakhogy a napokban érdekes olvasói levelet kaptunk Balatonakaliból. A település éber polgárai ismét valami gyanúsat fotóztak a parton. Mint írták:
Újabb tevékenységet fotóztunk le ugyanott, 19-én és 20-án. A vízparttól kb 15 m-re hatalmas gödröt ástak, ebbe több tíz tonna aszfalt törmeléket hordtak bele, majd azonnal be is fedték fehér murvával, hogy a nyomokat eltüntessék.
Csak remélni merjük, hogy nem a nádrehabilitáció indult meg ilyen unortodox módon. Hogy ezt tisztázzuk, természetesen megkerestük az SSS Groupot és a balatonakali önkormányzatot is, válaszukkal a cikket frissítjük.
Gyors frissítés az aszfalt-törmelékről:
Az SSS Group az aszfalt törmelékkel kapcsolatban a következő választ adta: Az érintett terület az egyik vevő tulajdonában és kizárólagos használatában van, építési jogosultsággal.
Megkérdezték tőle, mi ez, ő pedig azt mondta, hogy egy kivitelező céget bízott meg a villaépítéssel, ami megkezdte a földmunkákat. Az alapok kiásásakor törték fel az útban levő kb 10 négyzetméternyi gyalogos aszfalt járdát, és bontottak le egy régi épületet. A felhalmozott törmelék mellé öntötték le a murvát, a kép ekkor készülhetett. A törmeléket a murva leöntése után felpakolták, és elszállították a hulladéklerakóba.
A kivitelező cég ehhez annyit tett hozzá, hogy semmilyen törmeléket nem ásnak el az épület alá, mert az veszélyeztetné az épület állékonyságát. A törmelékeket lerakóhelyre szállították, amit igazolni is tudnak.