Egy 13 éves budapesti diák koronavírustesztje is pozitív lett
További Belföld cikkek
- Felsővezetéki hiba és több járműhiba is volt a MÁV-nál vasárnap reggel
- 300 milliárd forintért takaríthatja a kórházakat egy cég a következő négy évben
- Készüljön fel, érkezik a havazás Magyarországra!
- Bejelentett egy szivárgást a gázműveknek, a kocsijára terhelték a költségeket
- Teljesen kiégett egy hajó a Tiszán
Először a szülők között terjedt a hír szerdán, hogy az egyik hetedikes diák koronavírustesztje pozitív lett, miután az általános iskolás gyerek édesanyjáról is kiderült, hogy megfertőződött. Aztán csütörtökön a Nemzeti Népegészségügyi Központból hívták fel azt az édesapát is, akinek lánya a fertőzött diák osztálytársa, és múlt héten még egy osztályteremben tanultak együtt. A telefonhívás után pedig egy emailt is kaptak, melyben leírják a fontosabb tudnivalókat, de az osztálytársakat és a tanárokat – a szoros kontakt ellenére – sem tesztelik, állítja az Indexnek az édesapa.
A lányomat március 13-tól március 27-ig, a fertőzöttel történt utolsó kontaktustól számított 14 napra, járványügyi zárlat alá helyezték. Tartózkodási helye a saját szobája. Visszamenőleg is egy hétig!
− mondta.
A kormány még vasárnap adta ki azt a közleményt, melyben azt írták
minden magyar állampolgárra egyformán érvényesek a szabályok,
ezért Pintér Sándor belügyminiszter esetében is elkezdődtek a járványügyi vizsgálatok. A miniszternek tünetei nincsenek, ennek ellenére az egészségügyi előírásoknak megfelelően az ő esetében is elvégezték a szükséges vizsgálatokat.”
A belügyminisztert azután kellett vizsgálni, miután kiderült, hogy pozitív lett a tesztje Marokkó közlekedési miniszterének, aki nemrég Pintér Sándorral is találkozott. Müller Cecília országos tisztifőorvos az operatív törzs csütörtöki sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy a WHO jelenlegi ajánlása szerint minden gyanús esetet laboratóriumi vizsgálattal kell ellenőrizni, és teszt alá kell vetni a szoros kontaktokat is. Szerinte Magyarországon ez zajlik a kezdetektől.
De a fertőzött diák osztálytársait és annak a 72 éves fertőzött pesterzsébeti férfinak a feleségét és legközelebbi családtagjait sem tesztelik, aki jelenleg is lélegeztetőgépen van a Dél-pesti Centrumkórházban.
A fertőzött fiú osztályába járó lány édesapja az Indexnek azt mondta, hogy a szülők között van olyan, aki sok pénzért csak azért csináltatott magánkórházban tesztet, hogy a magatehetetlen nagymamát biztonságosan tudják gondozni a következő hetekben, de az eredményére még így is napokat kell várniuk.
Cikkünk megjelenése után egy másik szülői is jelentkezett az Indexnél. A nő elmondta, hogy
az V. kerületi Hild József Általános Iskolából
szerdán jelezték, hogy az egyik gyerek tesztje pozitív lett, a hivatalból őt pedig csütörtökön hívták, majd este negyed tízkor egy határozatot küldtek. Az édesanya szerint azt, hogy mekkora a fejetlenség az is jól mutatja, hogy ebben a hivatalos dokumentumban azzal indokolják, hogy „járványügyi zárlat” alá helyezik fiát, mert
az Ügyfél az előírt egyéni védőeszköz megfelelő alkalmazása nélkül a COVID-19 beteg közvetlen ellátásában/ápolásában részt vett.
Nyilvánvaló, hogy a 13 éves fiam nem egészségügyi dolgozó, mondta a nő az Indexnek. Úgy tudja van olyan diák, akihez személyesen mentek ki és vitték el azt a piros cetlit, ami jelzi, hogy az ingatlanban karanténban lévő személy van, ők viszont eddig ilyet nem kaptak, így azt sem ellenőrzi senki, hogy betartják-e a szabályokat.
A szülőket arról is tájékoztatták, hogy a 13 éves fertőzött diák először múlt pénteken járt a Szent László Kórházban, de akkor még nem végezték el rajta a tesztet, erre csak hétfőn került sor, aminek szerdán lett meg az eredménye. Az Indexnek nyilatkozó édesanya úgy tudja, hogy a gyereknek nincsenek tünetei.
Miért csinálnának? Majd ha tüneteik lesznek
A 72 éves pozitív esetet először a soroksári polgármester osztotta meg a Facebookon csütörtökön, miszerint az egyik önkormányzati dolgozó apja kapta el a vírust, ezért mindenkit hazaküldtek, az épületet pedig fertőtlenítik.
Ezután jelentkezett az Indexnél a fertőzött férfi családja. Felesége szerint a 72 éves, COPD tüdőbeteg férfi hétfőről keddre virradó éjszaka rosszul lett, hányt, és bár felhívták az ügyeletet, azt válaszolták, hívják fel reggel a háziorvost. A férfi állapota viszont hajnalra sem javult, összeesett, ezután mentő vitte őket a Jahn Ferenc Kórházba, de feleségét kizavarták onnan, mondván, hogy zárlat van, a férjét pedig átvitték a Korányi Intézetbe.
Itt végezték el a férfin kedden a koronavírustesztet a felesége szerint, amiről azt mondták, másnap lesz eredménye.
Szerdán viszont nem mondtak neki semmit az eredményről, de férjét lélegeztetőre tették, és kapott antibiotikumot.
A nő szerint még szerda este bement egy doktor a férfihoz, és megkérdezte, hogy ki csinált rajta tesztet, de eredményt még ekkor sem közöltek vele. Végül csütörtök reggel árulták el neki, hogy férje tesztje pozitív lett, így átszállították őt a Dél-pesti Centrumkórházba, tehát a Szent László Kórházba. Az asszony szerint neki ekkor mondták, hogy készüljön fel, mert őt is keresni fogják majd.
TESZTET VISZONT AZÓTA SEM VÉGEZTEK rajta, és A LEGKÖZELEBBI CSALÁDTAGJaikat sem tesztelték, akikkel egy udvarban élnek.
A férfi lánya viszont minderről értesítette a munkahelyét, a soroksári önkormányzatot (ezután írta ki a polgármester az esetet a Facebookra). Az önkormányzat ezt jelentette az ÁNTSZ-nek, amelynek illetékesei végül kimentek a családhoz, és egy hatoldalas határozatot írattak alá velük a kötelező házi karanténról. A feleség azt állítja az Indexnek, megkérdezték az ÁNTSZ munkatársait, hogy csinálnak-e majd rajtuk tesztet, mire azt felelték:
MIÉRT CSINÁLNÁNAK? HA LESZNEK TÜNETEIK, JELENTKEZZENEK A HÁZIORVOSNÁL, ÉS Ő MAJD INTÉZKEDIK.
Mindenesetre a családot április 1-jéig karanténba helyezték, az ajtajukra pedig kiragasztották a piros cetlit.
A 72 éves férfit március 20-án, pénteken kezdték el vizsgálni a Dél-pesti Centrumkórházban, vért vettek tőle és váladékmintát, a család szerint egyelőre semmilyen kezelést nem kapott a vírusra, de továbbra is lélegeztetőgépen van.
A két konkrét esettel kapcsolatban küldtünk kérdéseket a Kormányzati Tájékoztatási Központnak és az operatív törzsnek is, amennyiben válaszolnak, cikkünket frissítjük.
Vannak, akiknek már nincsenek kérdéseik, és vannak, akik az Indexet olvassák! Támogasd te is a független újságírást, hogy ebben a nehéz helyzetben is tovább dolgozhassunk! Kattints ide!
(Borítókép: Mentőautók távoznak a budapesti Szent László Kórházból 2020. március 10-én. - fotó: Szigetváry Zsolt / MTI)