Müller Cecília: Jól halad a magyar vakcinafejlesztés

D MTZ20200224004
2020.12.03. 16:01

Az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának ülésén hallgatták meg Müller Cecília országos tisztifőorvost, aki szerint a koronavírus-világjárvány második hulláma minden mutató szempontjából sokkal erőteljesebb.

Az MTI összefoglalója szerint Müller Cecília többek között az alábbi adatokról számolt be:

  • március 4-től (az első esetek regisztrálásától) november 22-ig 3891-en hunytak el a koronavírussal összefüggésben,
  • a járvány első hullámában 605 igazolt fertőzött hunyt el,
  • ez az összes elhunyt 15,5 százaléka, 84,5 százalékuk a második hullám áldozata,
  • azon elhunytak aránya, akiknél más alapbetegséget, társbetegséget nem tártak fel, jelenleg 4–7 százalék.

A korcsoportos eloszlást kifejtve Müller Cecília elmondta: az első hullámban inkább az idős korosztály volt érintett. A fertőzöttek 14 százaléka 80 év feletti volt, 9,8 százalékuk a 70–79 éves korosztályba tartozott. Azt is megfigyelték, hogy a férfiak között magasabb volt a fertőzöttek száma.

A második hullám elején a 20–29 éves, majd a 10–19 éves korosztály volt leginkább érintett, később az egyre magasabb életkorúak is bevonódtak. Jelenleg a fertőzöttek átlagéletkora 40, az elhunytaké 76 év.

Arra is kitért, hogy most már nincs olyan település, amely ne lenne érintett a járványban. A célzott csoportos tesztelés elindult, a PCR-vizsgálatok száma és lehetősége pedig kibővült. Az országos tisztifőorvos beszélt a nemzeti oltóanyaggyár létrehozásáról is, és elmondta:

a magyar vakcinafejlesztés jól halad.

Müller Cecília abban bízik, hogy Magyarország kötelező védőoltási rendszere elegendő bizalmat kelt a lakosságban, így élnek majd az oltás lehetőségével.

Képviselői kérdések Müller Cecíliához

A bizottsági ülésen kérdezni is lehetett az országos tisztifőorvostól. A felszólaló kormánypárti és ellenzéki képviselők is köszönetüket fejezték ki a védekezésben részt vevőknek, többen is kiemelték a kórházakban dolgozó orvosok és ápolók munkáját.

Kósa Lajos, a bizottság fideszes elnöke egyebek mellett a vakcinalehetőségekről kérdezett. Müller Cecília elmondta, többféle oltóanyag érkezhet egy időben Magyarországra. Valamennyi típusút kétszer kell beadni, 3-4 hét múlva ugyanazzal a vakcinával meg kell ismételni az oltást.

Lukács László György, a bizottság jobbikos alelnöke arról kérdezett, hogy Magyarországon mely minisztérium foglalkozik az oltási menetrenddel. A tisztifőorvos arra hívta fel a figyelmet, hogy a menetrendet az Emberi Erőforrások Minisztériuma koordinálja az NNK közreműködésével.

A krónikus betegekkel és a védekezésben részt vevőkkel kezdik az oltást, majd terjesztik ki a kört a lakosságra. A vakcinainfo.gov.hu oldalon hamarosan lehet jelezni, hogy ki szeretné beoltatni magát. A nyugdíjasok számára hagyományos módon tervezik ezt a felmérést.

Vadai Ágnes, a bizottság DK-s alelnöke erősen bírálta a koronavirus.gov.hu oldalt, és azt kérdezte, lesz-e idősoros adatokat ismertető oldal, ahol a kórházi ágyak foglaltsága, a tesztek számának alakulása is követhető. Továbbá arról is kérdezett, hogy tavaszhoz hasonlóan miért nem kapnak most is tájékoztatást az önkormányzatok a karanténban lévőkről.

Müller Cecília elmondta: az elvégzett tesztek számát folyamatosan közzéteszik a koronavirus.gov.hu oldalon. Az adatszolgáltatással kapcsolatban hozzátette:

az egy rendkívül bonyolult folyamat, nemcsak számokat kell összeadni, hanem valamennyi adatszolgáltató rendszerből kell egy validált adatsort összeállítani.

Arra is kitért, sok kifogás érkezett amiatt, hogy a pozitív esetekről értesítették az önkormányzatokat. Különösen kis településeken beazonosítható a fertőzött ember, akit így szegregáció érhet. Ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy így is bárki kérheti az önkormányzat segítségét.

Az MSZP-s Harangozó Tamás többek között arra volt kíváncsi, hogy a szociális ágazat tesztelését miért nem sikerült megvalósítani. Ő és Simon Miklós fideszes alelnök is kérdezett arról, hogy az idei influenzaszezonra biztosított-e az oltóanyagellátás. A szocialista képviselő felvetette azt is, hol van az a négykomponensű oltóanyag, amit a kormány felvásárolt, és miért volt erre szükség.

Müller Cecília cáfolta, hogy a szociális ágazatban ne valósulna meg a tesztelés. Az influenza elleni védekezéssel kapcsolatban arról tájékoztatott, hogy

a legutóbbi heti jelentés szerint jelenleg is minden megyében rendelkezésre áll még oltóanyag.

Arra kérte a háziorvosokat, ha igényelnének még vakcinát, jelezzék a járási népegészségügyi osztálynak. A tisztifőorvos azt is elmondta: a kormány nem foglalt le semmit, azért vette meg a négykomponensű oltóanyagot, hogy az is mindenki számára elérhető legyen térítésmentesen.

Van olyan kórházfőparancsnok, aki infarktust kapott, többen fertőzöttek

A bizottsági ülésen Halmosi Zsolt országos kórházfőparancsnok kijelentette:

nincs olyan kapacitás-, technikai vagy védőeszközhiány az egészségügyi intézményekben, ami hátráltatná a védekezést.

Amikor a járvány tavaszi első hulláma után a kormány megszüntette a veszélyhelyzetet, a kórházfőparancsnoki rendszert továbbra is fenntartották, ám azt az igényekhez igazították – tájékoztatott Halmosi Zsolt.

Tavasszal még 109 kórházparancsnokot rendeltek ki 108 intézménybe, jelenleg 93 egészségügyi intézményben 94 kórházfőparancsnok végzi munkáját. Közülük 48-at a rendőrség, 17-et a katasztrófavédelem, 29-et pedig a honvédség állományából rendeltek ki a feladatra.

Az egészségügyi intézmények mellett 19 szociális intézményben van intézményparancsnok, ezek olyan intézmények, ahol az elhelyezettek száma 200 vagy annál több. Közülük tizennégyet a rendőrség, egyet a katasztrófavédelem, négyet pedig a honvédség állományából rendeltek ki.

Külön szólt arról is, hogy a kórházparancsnokok kockázatnak kitettek, amióta a rendszert létrehozták, három kórházparancsnokot ért súlyos egészségromlás – például infarktust kaptak –, és jelenleg tizenegy kórházparancsnok küzd koronavírus-fertőzéssel. A váltásukról intézkedtek.

(Borítókép: Müller Cecília országos tisztifőorvos a koronavírus-fertőzés elleni védekezésért felelős operatív törzs ülése után a Belügyminisztériumban 2020. február 24-én. Fotó: Máthé Zoltán / MTI)