Szlávik János: Magyarországon sem kaphatnak a 65 év felettiek AstraZenecát
További Belföld cikkek
- Gyurcsány Ferenc: Ha Magyar Péter magáénak akarja az országot, akkor csöbörből vödörbe kerülünk
- Varga Judit több mint 2 millió forintot keres a Miskolci Egyetem akadémiáján
- Két év alatt több mint 132 millió forintot költöttek Nagy Márton külföldi útjaira
- Északkelet-Magyarországot is elérte a szigorítás, Borsodban is kötelező a maszkviselés a kórházakban
- Már a fél ország beteg, és a kínai vírus is erőre kapott
Magyarország óvatosságból úgy döntött, hogy 65 év felett nem adja be az Astra-Zeneca-oltást – mondta el Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa szombaton az M1-en.
Mint mondta, az AstraZeneca és az Oxfordi Egyetem napokban Magyarországra érkezett oltóanyaga úgynevezett vektorvakcina, amely egy ártalmatlan csimpánz-adenovírust használ arra, hogy azt az emberi szervezet koronavírusként ismerje fel.
A három hét különbséggel beadott két oltást követően több mint 80 százalékos lesz a védettség, ugyanakkor szinte 100 százalékban megvédi az embereket a súlyos megbetegedéstől, a kórházba kerüléstől és a koronavírus-fertőzés miatti haláltól. Az AstraZeneca vakcináját hűtőszekrényben lehet tárolni, ami nagyban megkönnyíti a használatát. Néhány ország, köztük Magyarország is óvatosságból úgy döntött, hogy 65 év felett nem adja be az AstraZeneca-oltást. Ez azonban változhat azzal párhuzamosan, hogy a világban egyre több ennél idősebb ember is megkapja a vakcinát
– mondta Szlávik János. Hangsúlyozta, hogy nem lehet hatékonyság szerint rangsorolni a Magyarországon elérhető, koronavírus elleni védőoltásokat, valamennyinek rendkívül kevés a mellékhatása, alig-alig okoznak helyi reakciókat, és mindegyik képes megakadályozni a súlyos megbetegedést.
Egyik vakcina esetében sincs több mellékhatás, mint a korábban megismert más típusú oltásoknál. Nem kell félni az oltóanyagra adott testi reakcióktól sem, azok ugyanis azt jelzik, hogy az emberi szervezet felismerte a beadott injekciót
– mondta a főorvos, hozzátéve, hogy Magyarországon növekszik az oltási hajlandóság. Mint mondta, néhány hete körülbelül 35 százalék volt azoknak az aránya, akik biztosan beoltatnák magukat valamilyen koronavírus elleni védőoltással, ez az arány ma már több mint 40 százalék, a legnagyobb rizikójúaknál pedig még ennél is sokkal magasabb.
Szlávik János szerint a magyar lakosság 50-60 százaléka májusra megkaphatja a koronavírus elleni első védőoltást, ha megfelelő mennyiségű vakcina érkezik az országba.