Vigyázat, a csalók kamuvakcinával próbálnak átverni!
További Belföld cikkek
- Magyar Péter: Vogel Evelin nyakláncának a medáljában volt a lehallgatótechnika
- A havas tájakon kemény mínuszokra ébredhetünk
- Kigyulladt egy raktár a IV. kerületben, a tűzoltók megfékezték a lángokat
- Hadházy Ákos a Kelenföldi pályaudvaron ragadt, durva szavakkal támadt neki Lázár Jánosnak
- Kihúzták az Eurojackpot pénteki nyerőszámait
A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda kiberbűnözés elleni főosztálya több olyan webhelyet és fórumot azonosított, ahol ismeretlenek koronavírus elleni csodaszereket és vakcinákat próbáltak meg értékesíteni a lakosság részére – számolt be a Zsaru magazin.
Halász Viktor, a kiberbűnözés elleni főosztály felderítő osztályának vezetője a lapnak elmondta: amikor tavaly február környékén megjelent a koronavírus, a csalók azonnal megszimatolták, hogy a járványveszély, később pedig a járványhelyzet milyen lehetőségeket rejt a számukra.
Először olyan árucikkeket kezdtek hirdetni a különféle internetes fórumokon, amelyekre a legnagyobb kereslet volt: maszkokat és fertőtlenítőket, de sokszor rossz minőségben, és jóval értékük felett. Az is megtörtént, hogy a megrendelők semmit sem kaptak az előre utalt pénzükért.
Halász Viktor hozzátette: már a járvány kezdetén felbukkantak a „csodagyógyszerek”, amelyekkel állítólag meg lehet előzni a fertőzést.
Természetesen ezek a vitaminok és étrend-kiegészítők ilyesmire nem alkalmasak, ahogy arra sem, hogy a koronavírusos megbetegedést gyógyítsák, de a rászedett vásárlóktól borsos árat lehetett kérni értük
– fogalmazott.
Tavaly ősszel, amikor már elérhető közelségbe került a vakcina, megint elárasztották az internetet a koronavírus elleni csodaszerek hirdetései, sőt,
egy idő után illegálisan árult védőoltások is megjelentek.
A hatósági tapasztalat szerint szinte valamennyi vírus elleni csodaszert vagy álvakcinát árusító webhelyet külföldön jegyeznek be, és ezek mögött a leggyakrabban külhoni csalók állnak.
A külföldi csalók gyakran igénybe vesznek call center szolgáltatást, vagyis telefonos ügyintézők bevonásával működtetik.
Akadnak közöttük olyanok is, amelyek gondot fordítanak a hitelesség látszatára, és azt állítják, hogy „szigorú bevizsgáláson” estek át a „gyógyszerek”. Gyakran szakértőket szólaltatnak meg, stúdióbeszélgetéseket imitálnak, illetve a hirdetéseikben tudományosnak látszó tanulmányokra is hivatkoznak.
A kiberbűnözés elleni főosztály felderítő osztályának vezetője hangsúlyozza:
bármelyik hirdetés, amely ismeretlen forrásból származó csodaszereket ígér, átverés csupán.
A fertőzés megelőzésére szolgáló, valódi, bevizsgált és veszélyeket sem rejtő védőoltáshoz pedig csak állami felügyelettel lehet hozzájutni.
A koronavírus elleni csodaszereket és vakcinákat kínáló hirdetések a sötét webnek nevezett titkosított hálózaton, azaz a darkneten is jelen vannak. A hatóság folyamatosan monitorozza az internetet, de nem csupán az álgyógyszeres hirdetéseket követik nyomon, hanem az álhíreket terjesztők tevékenységét is.