Bill Gates óva int tőle, de Elon Musk nem féli. Mi az?
További Belföld cikkek
- Vízi szórakozás miatt lett maradandó fogyatékossága egy édesanyának
- A hírszerzést is tudományos munkának tekintette a magyar mesterkém
- Révész Zsuzsa gyilkosa azt írta: „Meg lettem csalva 10 hónap szerelem és 3 millió forint költés után”
- Közlekedő Tömeg: járatritkítás, menetidő-növekedés és mellékvonal-bezárások jöhetnek a MÁV-nál
- Vádat emeltek az egyik leggazdagabb magyar ellen
Egyre többet lehet hallani és olvasni a kriptovaluták terjedéséről, amelyre egyaránt lehet a 21. század legnagyobb pénzügyi innovációjaként tekinteni, de nem kevés kockázattal is járhat a használatuk. Nagyon leegyszerűsítve a kriptovaluta egy digitális csereeszköz, amely fizetőeszközként is funkcionál.
A világ egyik leggazdagabb embere, a Microsoft alapítója, Bill Gates nem tartja jó befektetésnek, és óva inti a kriptovalutáktól a kisbefektetőket.
Elon Musk amerikai vállalkozó, a Tesla és a SpaceX vezetője, több felmérés szerint a világ leggazdagabb embere azonban kísérletezőbb személyiség, egyetlen tweetjével is képes volt már befolyásolni a Bitcoin árfolyamát.
Ki hallott már ilyet?
A KutatóCentrum az Index megbízásából 2021 februárjában 1000 fő online megkérdezésével készített országos reprezentatív közvélemény-kutatásban azt vizsgálta, hogy a 18–64 év közötti, legnagyobb részben gazdaságilag aktív, internetező magyar népesség mennyire ismeri, használja és bízik meg a különböző kriptovalutákban.
A két legismertebb kriptovaluta, a Bitcoin és az Ethereum. A KutatóCentrum felmérése szerint a legtöbben inkább az előbbiről hallottak már, de közülük is sokan nincsenek tisztában azzal, hogy egy kriptovalutáról van szó.
A kriptovalutákról a válaszadók 75 százaléka, míg a Bitcoinról a 82 százaléka, végül pedig az Ethereumról a 27 százaléka hallott és/vagy használta már valaha. Összességében a megkérdezettek 87 százaléka hallott már a kriptovalutákról, a Bitcoinról vagy az Ethereumról.
Főleg a 30 év feletti, felsőfokú végzettséggel rendelkező és aktív szellemi munkát végző válaszadók azok, akik körében a legismertebbek ezek a fogalmak. Ugyanakkor a 30 év alattiaknál sem ismeretlenek: körükben valamivel kisebb, de így is 80 százalék fölötti az ismeretség mértéke.
A KutatóCentrum a felmérés összegzéseként megállapította, hogy a válaszadók legnagyobb része találkozott már a kriptovalutákkal.
Az adatok azt mutatják, hogy minél magasabb valakinek az iskolai végzettsége, annál nagyobb a valószínűsége, hogy hallotta már ezeket a fogalmakat
– tette hozzá a közvélemény-kutatással foglalkozó cég. Az alacsony végzettségű válaszadóknál is viszonylag magas ismeretség tapasztalható (60 százalék).
Régiós szinten szintén eltérések vannak: a Közép-Magyarországon élő válaszadók azok, akik jobban ismerik a kriptovaluták fogalmát, míg Nyugat- és Kelet-Magyarország között nem érzékelhető releváns különbség.
Többen inkább bizalmatlanok
A februárban készített felmérésben arra is választ kerestek, hogy a gazdaságilag aktív, online népesség tagjai mennyire bíznának meg a kriptovalutában mint befektetési formában.
A bizalmatlanság aránya magas:
a megkérdezettek mindössze 20 százaléka válaszolta azt, hogy ha rendelkezésükre állna megfelelő összegű megtakarítás, akkor azt elképzelhető, hogy kriptovalutába fektetnék be.
A felmérés szerint a befektetési hajlandóságot két tényező befolyásolja:
- az életkor
- és a jövedelmi helyzet.
Elsősorban a 25–34 éves korosztály bízik a kriptovalutákban, ez a magyarázata annak, hogy a kirpotovaluták elfogadása valamivel magasabb a rosszabb jövedelmi helyzetben élők körében.
Kik is használtak már kriptovalutákat?
A felnőtt, gazdaságilag aktív, online népesség egytizedének van már használati tapasztalata a Bitcoinnal és/vagy az Ethereum kriptovalutákkal – ezen belül a Bitcoint használók aránya kétszerese az Ethereum-használókénak.
Jellemzően a 30 év feletti, de 45 év alatti, felsőfokú végzettséggel rendelkező, gyermektelen, magasabb jövedelemmel rendelkező férfiak azok, akik használtak már valamilyen kriptovalutát.
(Borítókép: Geoffroy Van Der Hasselt / AFP)
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!