Székesfehérvár polgármestere május közepéig kéri felfüggeszteni az előválasztási kampányt
További Belföld cikkek
- Megérkezett a havazás, baleseteket és fennakadásokat okozott az utakon
- Uszály ütközött a Margit híd lábának, több hajóban is kárt tett
- Orbán Viktor: A békéről beszélni Európában olyan volt, mintha ördögöt idéznél
- Kemény üzenetet küldött David Pressmannek lehetséges utódja: Hagyd abba ezt az ostobaságot
- Parázs vita alakult ki Magyar Péter és Fülöp Attila között
Míg az ellenzéki összefogás „az új magyar demokrácia megteremtésének első lépéseként” készül az előválasztásra, Szemereyné Pataki Klaudia kecskeméti polgármester egy Facebook-bejegyzésben arról értekezett, hogy a városnak a jelenlegi kritikus helyzetben nem előválasztási kampányra, hanem nyugalomra és felelősségteljes politizálásra van szüksége.
Meggyőződésem, hogy az előttünk álló egy évben lehetséges találni a jelenleginél alkalmasabb időszakot belső vitáik lefolytatására és az előválasztás lebonyolítására
– fogalmazott a kecskeméti polgármester.
Napokkal korábban, április 16-i bejegyzésében hasonló álláspontot fogalmazott meg Cser-Palkovics András székesfehérvári polgármester is, aki szerint a városnak békére van szüksége, nem pedig előválasztási kampányra.
Azt ugyan hozzátette, hogy normál körülmények között semmilyen probléma nem lenne az előválasztással, „de a mostani se nem normál, se nem ideális helyzet”.
Minden egyes napunkat a világjárvány uralja, a jövő rövid távon bizonytalan, a jelen pedig végtelenül monoton. Erre az egyetlen gyógyírt a normális életünk, a békénk visszanyerése jelenti. Ezt az egy éve áhított békét fogja ellehetetleníteni egy pártpolitikai csata, melynek színvonalára és kiélezettségére már most következtethetünk
– írta Cser-Palkovics András a közösségi oldalán.
Az Index mindkét kormánypárti polgármesterhez kérdésekkel fordult, hogy megindokolják az ellenzéknek szánt kérésüket. Szemereyné Pataki Klaudia válaszlevelében azt írta, hogy a felfüggesztési kérelmére vonatkozó érveit már részletesen kifejtette a Facebook-bejegyzésében.
Arra kérdésre, hogy ha a járványhelyzet/veszélyhelyzet a 2022-es választásig elhúzódik, mit gondol, hogyan lehet majd választási kampányt folytatni és hogyan lesz megtartható a választás, konkrét választ nem adott. Azt azonban megjegyezte, hogy a választások megszervezésére és lebonyolítására irányuló technikai kérdésekben nem illetékes dönteni.
Cser-Palkovics András készségesebben válaszolt az Index kérdéseire, és a következőképpen érvelt álláspontja mellett:
Egy kérést fogalmaztam meg levélben az ellenzéki önkormányzati képviselők felé. A járvány egyik legnehezebb időszakát éljük. Még mindig magas a napi megbetegedések száma, sokan vannak kórházban és sajnos áldozatokat is követel a vírus. Óriási nyomás van az egészségügyi rendszeren, akik a betegellátás mellett óriási erőfeszítéseket tesznek az oltási program végrehajtása tekintetében is. Ebben az időszakban nincs szükség további feszültségre a városban, a kampány pedig szükségképpen feszültséget jelent
– írta a székesfehérvári polgármester lapunknak.
Utalva az ellenzéki pártok előválasztási menetrendjére – amely szerint a regisztrációra és az előválasztásra majd augusztusban, illetve szeptemberben kerülhet sor –, úgy fogalmazott:
Nem látom tehát akadályát, hogy – az újraindítási menetrendet is figyelembe véve – május közepéig felfüggesszék a helyi előválasztási kampányt. Kérem, hogy most minden politikai szereplő inkább azért kampányoljon, hogy az emberek jelentkezzenek az oltásra.
Cser-Palkovics András az ellenzéki előválasztás egyéb részleteiről nem kívánt véleményt formálni.
Mivel a kecskeméti polgármester Facebook-bejegyzésének tartalma és az ő véleménye hasonló, megkérdeztük, hogy az álláspontjuk a Fidesz központi kommunikációját tükrözi-e, de azt válaszolta: nincs ilyenről szó.
„A kezdeményezést Székesfehérvár polgármestereként indítottam el, kérésként megfogalmazva a négy székesfehérvári ellenzéki önkormányzati képviselő felé levélben. Közülük egy képviselő válaszolt levélben, a többi képviselő eddig nem” – írta Cser-Palkovics András.
Az Indexnek reagáló Momentum szerint a kormánypárti polgármesterek kérése „képmutatás a köbön”, mert „a Fidesz a járványt gyakorlatilag folyamatos kampányra és az ország közvagyonának alapítványokba való kimentésére használja”.
Az ellenzéki párt azt is közölte, ha a városvezetőket ennyire zavarja a politika a járványhelyzetben, akkor ne csak üzengessenek, mutassanak példát, lépjenek ki a Fideszből, és ne foglalkozzanak pártpolitikával.