Idén sem lesz a gimnazistáknak államilag támogatott kéthetes külföldi nyelvtanfolyam
További Belföld cikkek
- Több ünnepi csodáról számolt be az OMSZ
- Hiába a béremelés, nem vonzza a pedagóguspálya a fiatalokat
- Szakértő segítségével tisztáztuk a magyarok millióit érintő kérdést
- Elmenekült a rendőrök elől, majd egy másik autóval ütközött egy sofőr Budapesten
- Vasárnap még nem fogjuk érezni a felmelegedést: köd, ónos szitálás és hószállingózás is jöhet
Orbán Viktor miniszterelnök 2019 februárjában az évértékelő beszédében jelentette be, hogy minden 9. és 11. évfolyamos tanuló részt vehet egy kéthetes külföldi nyelvtanfolyamon, melynek a költségeit a kormány fizeti.
Azok a diákok, akik abban reménykedtek, hogy már 2020 nyarán élhetnek a lehetőséggel, végül csalódtak, és úgy tűnik, hogy ez idén sem lesz másképp, a programot ugyanis jövő évre halasztották.
A kormány úgy döntött, hogy a járványügyi helyzetre való tekintettel a programot csak 2022-ben indítja el
– válaszolta kérdésünkre az Emberi Erőforrások Minisztériuma.
Érdeklődtünk, hogy milyen feltételekhez lesz kötve a részvétel, és hogy pontosan mely költségeket fedezik majd, erre a kérdésre azonban egyelőre nem kaptunk választ.
Jól hangzott az eredeti elképzelés
Korábban azt ígérték, hogy az állam nemcsak a nyelvtanfolyamok díját, valamint az utazást, a szállást, és az ellátást állja majd, hanem még a diákok zsebpénzét is.
Kásler Miklós emberi erőforrások minisztere korábban azt közölte, hogy csaknem 140 ezer diák jogosult a részvételre. Elmondása szerint a kormány 90 milliárd forintos keretet alakított ki a programra, ami résztvevőnként 2000 eurót, vagyis több mint 700 ezer forintot jelent.
Az angol nyelvű képzéseknél Anglia, Írország és Málta, míg a német nyelvterületek közül Ausztria és Németország szerepelt a célországok között, de Franciaországba és Kínába is utazhattak volna a diákok. Az eredeti tervek szerint délelőttönként nyelvi kurzusokon, délután, valamint hétvégén kulturális és sportprogramokon vettek volna részt, a szállást pedig családok biztosították volna annak érdekében, hogy a nyelvtanulás még hatékonyabb legyen.
Számos változás történt
Az elmúlt években több szempontból is megreformálta a kormány a nyelvtanulásra és a nyelvvizsgákra vonatkozó szabályokat, mutatjuk, melyek voltak a legfőbb állomások.
- 2018-tól minden 35 év alatti fiatalnak megtérítik a sikeres középfokú nyelvvizsga díját.
- 2019 őszétől nyelvtanulásra is felhasználható a diákhitel.
- 2020-ban több mint 75 ezren kaptak nyelvvizsgamentességet, és vehették át diplomájukat a koronavírus-járványra való tekintettel.
(Borítókép: Kínai nyelvóra a III. kerületi Kőrösi Csoma Sándor Két Tanítási Nyelvű Baptista Gimnáziumban 2015. március 19-én. Fotó: Balogh Zoltán / MTI)