Már masíroznak a magyar űrkatonák
További Belföld cikkek
- Olyat tett Sulyok Tamás, amire még nem volt példa elnöksége alatt
- Nem tartanak a magyarok az atomháborútól, de Orbán Viktor békemissziójában sem bíznak
- Magyarok tízezrei szenvednek a rejtélyes betegségben: „Úgy fájt, hogy állva aludtam, az ajtónak támaszkodva”
- Letartóztattak egy apát, akit a saját lányának molesztálásával gyanúsítanak
- Hollik István: Magyarországnak a saját útját kell járnia
Végeztek az első magyar „űrkatonák” – írtuk május eleji cikkünkben. Befejeződött a Debreceni Egyetemen a „Bevezetés az űreszközök üzemeltetésébe” tanfolyam. Ferencz Orsolyát arról kérdeztük, hogy pontosan mi lesz a feladata az ezen részt vett magyar katonáknak, és miért van erre szükség?
Az űrtevékenység a 21. század közepe felé haladva messze több annál, mint távoli területek vizsgálata. Itt a kritikus infrastruktúra részét képező alapvető szolgáltatások üzemeltetéséről is szó van
– kezdte a Külgazdasági és Külügyminisztérium űrkutatásért felelős miniszteri biztosa, majd azzal folytatta, hogy az ilyen, például navigációt és távközlést segítő eszközök védelme nemzetbiztonsági kérdés.
Ferencz Orsolya arra is felhívta a figyelmünket, hogy a NATO 2019-ben műveleti területté nyilvánította a világűrt, innentől kezdve pedig minden tagállam hadseregének feladata, hogy birtokába legyen azoknak a képességeknek, amelyek az űrben használt eszközök üzemeltetéséhez szükségesek.
A Magyar Honvédség és a Debreceni Egyetem mérnök végzettségű katonatiszteknek szervezte a 950 órás továbbképzést, és azt is megtudtuk a miniszteri biztostól, hogy a program nem áll le, valószínűleg új „évfolyammal” mennek tovább.
Magyar sikerek
Ferencz Orsolya több kiemelkedő magyar űrkutatási eredményt is felsorolt az elmúlt időszakból:
- A magyar fejlesztésű TRITEL sugárzásmérő lesz a hold körüli pályán a Lunar Gateway belső sugárzásmérő rendszerének egyik eleme.
- A NASA támogatja a Puli Space új, „vízszimatoló” detektorát, a Puli Lunar Water Snoopert.
- Pályára állt a BME legújabb fejlesztésű pikoműholdja.
- A világon elsőként vizsgálták magyar cégek a koronavírus ellen használt remdesivirt a Nemzetközi Űrállomáson, azzal a céllal, hogy magasabb kockázatú betegeknél is alkalmazhassák a gyógyszert.
Eközben megnégyszerezték a magyar befizetést az Európai Űrügynökségnél, ezt a magyar cégek és kutatóintézetek a földrajzi visszatérítés elve alapján vissza tudják hozni a magyar űrszektorba, hazai projektekre.
Mikor lesz magyar űrhajós?
Terveink szerint az évtized közepén juttathatunk magyar kutató űrhajóst nemzetközi együttműködésben a Nemzetközi Űrállomásra.
A miniszteri biztos ezt azért nevezte különösen fontosnak, mert az az idő, amit ott kísérletezéssel tölt egy kutató, felbecsülhetetlen értékű, ez pedig a munkában részt vevő egyetemeken, intézeteken és cégeken keresztül a teljes high-tech szektort katalizálja, növelve a versenyképességet.
Sok ország vár arra, hogy kutatót küldhessen az ISS-re, és több szempontot is figyelembe vesznek a kiválasztásnál.
Az egyik döntő tényező a tudományos tartalom, közel száz tudós bevonásával készítettük el azt a programot, amit egy magyar űrhajós végezne az ISS-en. Ez a misszió hossza miatt is kérdés, mert ettől függ, hogy a zsúfolt menetrendben mikor van szabad hely, illetve szükség van diplomáciai tevékenységre is.
Az orosz Szojuz menetrendszerű járatai mellett az Egyesült Államok is visszaszerezte az emberes utazás képességét a SpaceX és a NASA együttműködésében, miközben az Európai Űrügynökségnél is van olyan törekvés, hogy képesek legyenek önállóan embert juttatni az űrbe.
A szükséges dokumentumok feltöltésével az ESA honlapján magyar állampolgárok is jelentkezhetnek űrhajósnak, vagy a paraasztronauta programba – akár hivatásszerű, hosszú távú munkavégzésre, vagy egy-egy projektre.
(Borítókép: Résztvevők az első magyar űrkatonák oklevélátadási ünnepségén a Debreceni Egyetem aulájában 2021. május 6-án. Fotó: Balázs Attila / MTI)