Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEM- Belföld
- freund tamás
- magyar tudományos akadémia
- harmadik oltás
- negyedik hullám
- koronavírus
- koronavírus magyarországon
- egészségügy
- oltás
- vakcina
- kórház
- covid-19
Az MTA elnöke szerint el kellene törölni az oltási regisztrációt
További Belföld cikkek
- Padlógázzal ment szemben a forgalommal egy ámokfutó sofőr Szolnokon
- Három hónapos csecsemő halt meg Budapesten
- Órákon belül új hagyományt teremt Sulyok Tamás köztársasági elnök
- Rónai Egon: Ha akkor nem rúgnak ki, az életem egészen másfele kanyarodik
- Nem akármilyen drogfogásról számolt be a budapesti rendőrség
Aki még nem oltatta be magát, minél előbb kérje az oltást − áll Freund Tamásnak, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnökének a koronavírus-járvány negyedik hullámával és a harmadik oltás szükségességével összefüggő állásfoglalásában, amelyet pénteken juttatott el az MTI-hez.
A Magyar Tudományos Akadémia elnökeként szakértők szakmai véleménye alapján javaslatokkal kívánom segíteni Magyarország kormányának, szakembereinek és állampolgárainak a felkészülését a negyedik hullámra, és megküzdését a Covid−19-járvánnyal
− írta Freund Tamás, aki szerint a védőoltások a járvány elleni védekezés legfontosabb eszközei. Hozzátette, hogy a komoly mellékhatások előfordulásának gyakorisága nagyon alacsony.
Az Akadémia elnöke elmondta, hogy a világ számos országából érkező beszámolók szerint a negyedik hullám miatt kórházba vagy
lélegeztetőgépre kerülő betegek csaknem kilencven százaléka az oltatlanok közül kerül ki.
Harmadik oltás jelenleg azoknak javasolt, akiknek a szervezetében nem mutatható ki ellenanyag. Ennek vizsgálata kiemelten fontos a hatvan év felettiek, az immunhiányos vagy csökkent immunitást okozó kórképekben szenvedő betegek és a fertőzésnek fokozottan kitett – például egészségügyben dolgozó, közszolgálatot ellátó – állampolgárok esetében.
Az Akadémia elnöke szerint fontos, hogy a fiatalok 12−18 évesen is megkapják a védőoltást, különösen azok, akik krónikus betegségben szenvednek, fogyatékkal élnek, illetve akiknek családtagjai immunhiányos vagy egyéb krónikus betegségben szenvednek. A Pfizer és a Moderna vakcinája már megkapta az erre vonatkozó engedélyt.
Freund Tamás szerint érdemes lenne a kormánynak megfontolni
- a regisztráció eltörlését,
- az oltások széles körű beadási lehetőségének bővítését,
- az oltások ajánlásában és beadásában dolgozó orvosok lehetőség szerinti tehermentesítését,
- továbbá a veszélyeztetettek, idősek antitestszintmérésének lehetővé tételét állami támogatással.
Javasolja továbbá az elzárt, gyakran szegénységgel küzdő településeken az oltásban való részvétel támogatási lehetőségeinek feltárását és bevezetését, valamint annak vizsgálatát, hogy mi az oka a vakcina visszautasításának. Az Akadémia elnöke szerint
érdemes a kormánynak megfontolnia a védettségi igazolvány és a maszkviselés előírását a nagyobb tömeget fogadó, elsősorban zárt terű események látogatásához.
Ez már több európai országban újra gyakorlat, ideértve az éttermek látogatását is − tette hozzá Freund Tamás.