Lánczi András szerint megkésett rendszerváltás megy végbe az egyetemeken
További Belföld cikkek
Megkésett rendszerváltás zajlik a felsőoktatásban – vélekedett a Corvinus Egyetem volt rektora a Magyar Nemzet keddi számában megjelent interjúban. Lánczi András emlékeztetett, hogy a Corvinus volt az első hazai egyetem, amely átállt az alapítványi fenntartásra. Ezt maguk kezdeményezték, mert az egyetem már régóta szerette volna, hogy észrevehető átalakulás történjen.
A kancellári rendszer célja az eladósodottság megszüntetése volt, az alapítványi átalakulás már az egyetemek jobbá válását szolgálja
– fogalmazott a volt rektor, aki szerint téves megközelítés azt mondani, hogy a kormány el akarná foglalni az egyetemeket.
Elfoglalni egy földet, egy fizikai valóságot lehet. Agyakat, gondolkodást nem lehet elfoglalni
– jelentette ki, elismerve mindazonáltal, hogy minden kormánynak van politikai elképzelése és véleménye az intellektuális folyamatokról, így természetesen van egy harc, de ez szerinte nem korlátlan.
A konzervatív felfogású oktatóknak ugyanolyan lehetőségeket kell biztosítani egy egyetemen, mint másoknak – hangoztatta, hozzátéve, hogy most van először igazából módja a rendszerváltás óta egy jobboldali kormánynak, hogy megmutassa, mit gondol az egyetemekről és a kultúra egészéről.
Lánczi András szerint a hatvanas évek újbaloldali mozgalmai az egyetemeket vették célba, mondván, meg kell tisztítani őket a tekintélytől.
Ma ez tér vissza a radikális baloldali liberális woke-mozgalomban, amely az egalitarianizmus kommunista ideológiai tulajdonságaival bír. Az egyetem közvetlen, nyílt politikai leigázására tesznek kísérletet
– vélekedett, leszögezve, hogy az egyetem mindig is tekintélyelvű intézmény volt, ahogy az egyház és a hadsereg is.
A volt rektor bírálta a kormányt tudományellenességgel vádolókat is, mivel szerinte ez pusztán politikai kommunikáció.
Egy kormány definíciószerűen nem lehet tudományellenes, mert akkor maga alatt vágja a fát
– állapította meg. Szerinte a kormány nem véletlenül hozott létre egy innovációval foglalkozó minisztériumot, ahonnan folyamatosan jönnek a koncepciók, miként kellene a tudományt galvanizálni, és – úgymond az akadémiai bezártságot felszámolva – valódi teljesítésre késztetni a rendszert.
A mostani kormány jelentősen több forrást biztosít a korábbiaknál, de cserébe komoly teljesítményt vár el az intézményektől
– állította Lánczi András, aki szerint a diploma presztízse nagyot zuhant ugyan, de élethosszig nagyobb megélhetési biztonságot ad.
A volt rektor kritikusan szólt az egyenlőség eszméjéről is, amely az egyetemeket uralja.
Az egyetem ne legyen érzéketlen a hallgatók hátterére, de ne verjük szét az egyetemeket szociálpolitikával. Csak azért, mert valaki szegény, ne kerüljön be az egyetemre
– mondta, kiegészítve azzal, hogy csak szabad, gondolkodó emberek együttműködése tarthat fenn egy egyetemet. Ha ipari folyamattá degradálják az oktatást, amiben csak a mennyiség és a tömegesség számít, az nem egyetem – zárta gondolatait.