Jakab Péter szerint 2035-re nem lehet kiváltani a paksi atomerőművet, ami nélkül dönteni kellene, hogy a hét első vagy második felében töltjük a telefont. A titkosítást viszont feloldaná a szerződésekről. Márki-Zay Péter egyetért ezzel, és a szélerőműveket nem tartja Magyarországon gazdaságosnak.
Karácsony Gergely szerint Orbán Viktor tizenkét éve inflálja a nyugdíjat, sokkal több pénzt kellene adni a nyugdíjasoknak, ha a régi számításból indulunk ki.
Karácsony Fekete-Győrrel vitázott, és elmondta, hogy ő Zuglóban Hadházy Ákost támogatja. Ugyanakkor értésre adta, hogy nem támogatja a momentumos jelöltet a főváros XVI. kerületében, sem pedig a DK jelöltjét Székesfehérváron, de egyébként máshol más jelöltekkel szemben is vannak fenntartásai.
Dobrev Klára megnyugtatja a tévénézőket: ami most történik, az politikai vita, nem kell megijedni, csak elszoktunk tőle. Itt már súroltuk a veszekedést, de ez még abszolút elviselhető. A legfontosabb, hogy ezek a nézetkülönbségek ne vezessenek szakításhoz, bízni kell a szavazók döntésében.
Márki-Zay szerint a kétes jelöltektől meg kell szabadulni, mert csak egy megtisztult ellenzék jelenthet jövőre alternatívát a választóknak.
Jakab Péter szerint a változás az egyik legfontosabb érték, a jobbikosok is sokat változtak. Az elvi nyilatkozatuk arról szól, hogy szélsőségesekkel nem vállalnak közösséget. Aki velük tartott, annak szakítania kellett a szélsőséges kijelentésekkel is. Az előválasztás egyik fő értéke, hogy nincs a pályán a Fidesz, ezért ez nem a másik mocskolásáról szól, és szeretné, ha maradna a pozitív kampány.
Márki-Zay is azt panaszolta, hogy a jelöltjeiket etikai eljárással fenyegették. Karácsony Gergely szerint fájdalmas, hogy most jönnek elő olyan hibák, hogy a jelöltek egy részének múltjáról nem tudták a valóságot. Zuglóban van egy szocialista jelölt, aki olyan vagyont próbál elleplezni, amely árnyékot vet rá. Karácsony kimondta: Tóth Csabát nem támogatja.
Fekete-Győr András Dobrev Klárának szegezte a kérdést: tudja-e, hogy a DK kit támogat Szegeden? Dobrev hirtelen nem teljesen biztos benne, de visszakérdez: tudja-e, hogy ki a Momentum jelöltje Pécsett?
Fekete-Győr szerint a DK által is támogatott Tóth Péter arról beszélt korábban, hogy a végsőkig harcolnak a liberális söpredék és a genetikai hulladék ellen, szerinte nagy tett lenne, ha nem támogatnának homofób embereket.
Dobrev Klára szerint az elmúlt napok arról szóltak, hogy felhevült az előválasztás, etikai vizsgálatok kezdődtek, ez nem jó irány. Olyan momentumosok is vannak, akiknek vállalhatatlan mondatai voltak a múltban. Ne úgy versenyezzünk egymással, hogy megpróbáljuk kizárni egymást, hanem győzzük le egymást.
Karácsony volt az első politikus, aki kitűzte középületre a szivárványos zászlót, és az első főpolgármester, aki beszédet mondott a Pride-on. Így egyértelmű, hogy azt a politikát követi, hogy minden diszkriminatív törvényt azonnal el kell törölni.
Jakab Péter konzervatív álláspontot képvisel a szexuális kisebbségek ügyében. Amíg Fekete-Győr András a Pride-on volt, mi épp helyre próbáltuk hozni az előválasztás összeomlott rendszerét – szúrt oda a Momentum jelöltjének. Az Orbán-kormány egyik bűne az emberek összeugrasztása. Ők senkit nem fognak a gyűlölet céltáblájává tenni. Azt az álláspontot képviseli, hogy gyermeke az anyának és az apának lehet, nem két apának vagy három apának. Örökbefogadás esetén az a legoptimálisabb, ha van apa- és anyamodell – fejtette ki Jakab Péter.
Márki-Zay katolikusként kiáll amellett, hogy az állam minden polgárának azonos jogokat biztosítson az élet minden területén, ha kell, ezért küzdeni fog.
Fekete-Győr szerint félmillió olyan magyar van, aki másként szeret. Ők pedig csak a gyűlöletpropagandával találkoznak. Kéri jelölttársait, hogy ne féljenek a másság témájától. El kell törölni a homofób törvényt, lehetővé kell tenni a más neműek házasságát és hogy más neműek is fogadhassanak örökbe.
Dobrev Klára szerint most 2022–23-ra és az előttük álló feladatokra kell figyelni, és nem a régmúlton rágódni.
Márki-Zay Péter nehezen látja azt, hogy a 2010 előtti kormányra akarnának szavazni az emberek. Azokat is meg kell nyerni, akik nem akarják visszahozni azokat a hibákat, ezért csatlakozik Fekete-Győr véleményéhez. Az az érdekük, hogy miniszterelnök-jelöltként is olyan jelöltet találjanak, aki a vidék, a bizonytalanok és a volt fideszesek megszólítására is képesek.
Karácsony Gergely is olyan kormányzást sürget, amely túlmutat az elmúlt tizenkét év leváltásán. Nem szabad engedni belerángatni az ellenzékieket a múlt vitájába. Szerinte a jelöltek közül bárki jobb kormányfő lenne, mint Orbán Viktor. Magyarország legnagyobb problémája, hogy megosztott, egyesíteni kell az embereket.
Abban állapodtunk meg, András, hogy nem te döntöd el, nem mi döntjük el, hogy ki lesz a miniszterelnök-jelölt, hanem rábízzuk a szavazókra – hangzik Dobrev Klára válasza. Ezekben a napokban sok százezren szavaznak, ő bízik a bölcsességükben. A DK jelöltje hozzátette, hogy Fekete-Győr akkor még Fidesz-szavazó volt, Jakab Péter nem is politizált, Márki-Zay Amerikában volt, Karácsony Gergely pedig tanácsadóként dolgozott.
Fekete-Győr utalt az őszödi beszédre, generációjának ez volt az az esemény, ami segítette az öntudatra ébredését. Szerinte Dobrev az őszödi beszéddel a háta mögött nem fog győzni. Ezért is sürgette, hogy mindenki menjen el szavazni és segítse a generációváltást az ellenzéki vezetők soraiban.
Jakab Péter szerint nem kell félni a koalíciós kormányzástól, ez pontosan olyan lesz, mint amilyen Magyarországot szeretnének: egységes, de sokszínű. Nem kell mindenről ugyanazt gondolni, de a sokszínűséggel együtt is ki tudják mondani a nemzeti minimumokat. A döntéshozatal már most is konszenzussal történik, akkor születik meg egy döntés, ha mind a hat párt igent mond. Erre fel lehet építeni egy kiszámítható és erős Magyarországot. A kontroll, a visszacsatolás lehetősége mindig megvan. Orbán Viktor egyedül dönt, nincs a környezetében senki, aki azt mondja, hogy rossz irányba mennek a dolgok, mert aki ezt teszi, az „mehet a hátsó sorba”.
Márki-Zay szerint csak a DK támogatottsága nem elég az ellenzéki győzelemhez, közösen kell küzdeni. Szerinte a közös programjukat egy szakértői kormány tudja majd végrehajtani, amelyhez olyan vezetők kellenek, akiknek ebben már van gyakorlatuk.
Dobrev Klára megrögzött koalíciópárti, szerinte nincs az a koalíció, amely ne tudna jobb döntéseket hozni annál, mint amikor egy személy dönt. A koalíciós kormányzás nehéz, tele lesz vitákkal, néha veszekedésekkel. Az a lényeg, hogy ezek ne vezessenek szakításhoz. Úgy gondolja, hogy erre képesek, így stabil lesz a koalíció. Sok kormányt látott már, sok száz szakmai szervezetet, sok ezer civil szervezetet, önkormányzatot kell egy koalícióban összetartani. Egy felmérésre hivatkozva Dobrev Klára azt állítja, hogy a nők hatékonyabban tartják össze a koalíciós partnereket.
Fekete-Győr szerint gyakran szivárványkoalíciónak nevezik őket, ami büszkeséggel tölti el. Ez azt jelenti, hogy a közösen megszavazott terveket együtt kell és lehet végrehajtaniuk.
Hatékony döntéshozatal kontra koalíciós viták a következő téma. Karácsony Gergelynek a főváros vezetése miatt vannak tapasztalatai arról, hogyan lehet koalíciót működtetni. Ha a színfalak mögött meg tudják oldani a vitákat, az ország fel tud virágozni, erre számos példa van az önkormányzatokban.
Márki-Zay Péter hangsúlyozta, hogy egyszerűen nem jutott el még az ellenzékiekhez sem az a tény, hogy lakosságarányosan nálunk halt meg a legtöbb ember a járvány alatt. Ez pedig egyértelműen arra mutat, hogy a kormányt mindenképpen le kell váltani, véget kell vetni az egyoldalú információáramlásnak.
Fekete-Győr András szerint az a kérdés, hogyan érné el a következő miniszterelnök, hogy beoltassák magukat az emberek. A Momentum jelöltje úgy számol, hogy a vadászati kiállítás pénzéből nyolcszázezer embernek lehetne százezer forintot adni arra, hogy beoltassa magát.
Dobrev Klára szerint 670 milliárd ment egy év alatt a leggazdagabb oligarchának a járványkezelés idején, ez felháborító.
Fekete-Győr András szerint sokan vetik fel a negyedik hullám közepén, hogy korlátozásokra van szükség. Ő ezzel nem ért egyet, szerinte arra van szükség, hogy minél több embert oltsanak be, mert az nem járja, hogy akik vállalták a védőoltás felvételét, a négy fal között legyenek. Azoknak kell otthon maradniuk, akik nem kértek vakcinát, az oltottaknak szabadon kell menniük bárhova.
Jakab Péter szerint sikerült elüldözni ötezer egészségügyi alkalmazottat az elmúlt időszakban, ami azt jelenti, hogy rendet kell tenni az egészségügyben. Mindenkit az oltás felvételére kell buzdítani, de nem lehet kötelezővé tenni. Mindenkinek kellene biztosítani az ingyenes tesztelést, ami a kormány feladata lett volna.
Márki-Zay Péter szerint ha nem „a teljesen feleslegesen beszerzett lélegeztetőgépekből” akartak volna gazdagodni, hanem a tesztekből, nem a második legtöbb halálozás történt volna Magyarországon lakosságarányosan a világon. Ausztriában egy-egy dolgozónak minden hónapban adnak teszteket, van kontaktkutatás, Németország is jó példa, ahol azonnal szigorítanak azokon a területeken, ahol a járvány felüti a fejét.
A járványkezelésről Karácsony Gergely azt mondta, hogy a főváros sikeresen védekezett, mert itt volt legkevesebb többlethalálozás. Ennek része volt a kötelező maszkviselés időbeni elrendelése, utána a zárt szociális otthonokban elrendelték a zárlatot. Százezer tesztet végeztek a fővárosban, ezzel kikényszerítették a pedagógusok szűrését is. A mi vizsgálataink mutatták ki, hogy gyakran nem hatásosak a kínai oltások, és ezután rendelte el a kormány a harmadik oltást.
Az első téma a járványkezelés. Dobrev Klára szerint az elmúlt másfél év járványkezelése volt az utolsó csepp, ekkor döntötte el, hogy miniszterelnök-jelölt lesz. A legfontosabb, hogy a következő kormány teszteléssel, kontaktkutatással próbálja megállítani a járványt. „Micsoda gátlástalan dolog”, hogy amikor nálunk halnak meg szinte a legtöbben, a Fidesz oligarchái arra használják fel a helyzetet, hogy gazdagodjanak – fogalmazott a DK jelöltje.