A Leporolt akták - Perben a XX. századdal című kötet negyven bírósági ügyön át mutatja be történelmünket az első világháborútól a rendszerváltozás utáni évekig.
MEGVESZEMAz Iszlám Államhoz köthető fiatalt fogtak el Magyarországon
A magát Iszlám Államnak nevező terrorszervezethez köthető magyar fiatalt fogott el a Terrorelhárítási Központ (TEK) – közölte a TEK főigazgatója a közszolgálati televízió hétfő esti adásában.
Hajdu János a napokban történtekről kifejtette: ez az ügy összefügg a júniusban elfogott, magát iszlamistának valló fiatal magyar férfi ügyével, aki többféle terrortámadást tervezett Magyarországon. V. Kende kommunikációelemzése során találták meg beszélgetését a most elfogott T. Dominikkal. Ezzel egy időben a német rendőrségtől is érkezett információ, miszerint a férfi különböző, dzsihadista harcra buzdító anyagokat osztott meg online. Az IP-címet azonosították Magyarországon.
Az elfogott férfi több mint ezer fájlt mentett le a legkegyetlenebb kivégzési módokról, terrorpropagandáról. A férfi olyan oldalakat is elért, amelyekhez rendszergazdai hozzáférés szükséges – mondta a TEK főigazgatója, aki kérdésre megerősítette: az Iszlám Állam propagandacsatornájáról van szó.
Azt mondta: T. Dominik nem tartott a radikalizálódás és a merénylettervezés folyamatában még olyan messze, mint V. Kende, de ha most nem fogják el, „egyenes út” vezetett volna odáig.
A főigazgató elmondta: a 23 éves, magát muszlim vallásúnak valló férfi magyar, édesapja is Magyarországon született, de családja algériai gyökerekkel rendelkezik. A fiatalnak nagyon nehéz a családi háttere, a terrorszervezetek pont az ilyeneket keresik, akik reményvesztettek, senkinek érzik magukat – tette hozzá.
Hajdu Jánost arról kérdezték, hogy egyre aktívabb az online térben az Iszlám Állam. A terrorfenyegetettség nem szűnt meg, hanem átalakult – mutatott rá a főigazgató. Az online radikalizáció nyomán sokkal gyorsabb elkövetések vannak. Ha egy fogékony fiatalt elérnek, utána napokon, heteken belül merényletet hajthat végre. Egészen addig viszont a hatóságok, a családjuk és a környezetük számára is láthatatlanok lehetnek. Elképzelhető, hogy csak az elkövetés napján jelenik meg az online térben, ezért is nehéz a merényletek megakadályozása – fejtette ki.
A TEK főigazgatója szerint szinte minden az interneten zajlik. Hangsúlyozta: az európai közösség felkészült a terrorveszély kezelésére – idézte az interjút az MTI.