Inaktiválták a koronavírust Pécsett
További Belföld cikkek
- „Megszólalt a Kicsi” – karácsonyi különkiadást kapott a Menczer–Magyar-csörte
- Padlógázzal ment szemben a forgalommal egy ámokfutó sofőr Szolnokon
- Három hónapos csecsemő halt meg Budapesten
- Órákon belül új hagyományt teremt Sulyok Tamás köztársasági elnök
- Rónai Egon: Ha akkor nem rúgnak ki, az életem egészen másfele kanyarodik
Ez nem azt jelenti, hogy szuperfegyvert készítettek a világjárványt okozó vírus ellen, de a találmány által szélesebb körben válik kutathatóvá a Covid–19 kórokozója.
Az egyetem tájékoztatása szerint az intézmény Szentágothai János Kutatóközpont Virológiai Nemzeti Laboratóriumában UV-C fény segítségével sikeresen inaktiválták a Covid–19-pandémiát okozó SARS-CoV-2 vuhani és delta-variánsát is, viszont úgy, hogy nem károsodtak a vírus fehérjéi.
A kutatások során az UV-C által inaktivált új típusú koronavírust többek között a vírusspecifikus antitestes és sejtes védelem kimutatásához, valamint a SARS-CoV-2 specifikus immunprofil jellemzéséhez használják fel a szakemberek. Ezek az eredmények remek alapot adhatnak a Covid–19-hez köthető klinikai diagnosztikai és vakcinahatékonysági vizsgálatokhoz is.
Jelen kutatásokat a RoLink Biotechnology Kft. által elnyert csaknem 130 millió forint teszi lehetővé.
Szegedi csoda
A gazdasejtek vírusfertőzésének időbeli és térbeli mintázatát leíró modellt készítettek a Szegedi Tudományegyetem Bolyai Intézetének munkatársai, írta meg az Index korábban. A kutatás eredményei a közelmúltban jelentek meg a Royal Society Open Science folyóiratban. Ezt a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága közölte a távirati irodával.
AZ INTÉZET MATEMATIKUSAI EGY OLYAN, MODERN TECHNIKÁKAT ÖTVÖZŐ SZIMULÁCIÓS ESZKÖZT FEJLESZTETTEK KI, AMELY KÖVETI A SEJTEK FERTŐZŐDÉSÉT, A VÍRUSREPLIKÁCIÓT ÉS A KÓROKOZÓ SEJTEK KÖZÖTTI TERJEDÉSÉT IS.
Az egyetem szerint a kutatók eredményei pontosabb előrejelzéseket adnak a fertőzés lefutásáról, mint a klasszikus módszerek. A modell képesnek bizonyult a virológusok által lefolytatott kísérletek szimulációs reprodukálására is.
Tablettával a Covid ellen
A fluoxetint tartalmazó antidepresszánsok szedése segíthet a súlyos tüdőgyulladásos betegségben szenvedő páciensek kezelésében – ez derült ki egy magyar kutatásból, amely az Ideggyógyászati Szemlében jelent meg.
A retrospektív esetkontroll-vizsgálatot a Semmelweis Egyetem Uzsoki Utcai Gyakorló Kórházában végezték 2021. március 17. és április 22. között, összesen 269 páciens bevonásával. A betegek a szokásos belgyógyászati kezelés mellett célzott, koronavírus elleni kezelésben (favipiravir, remdesivir, baricitinib vagy ezek kombinációi) részesültek.
Egy részüket, 159 főt csak a fentiekkel kezeltek, míg a csoport másik fele, 110 fő ezenfelül napi 20 mg fluoxetint is kapott. A 269 páciensből összesen 205-en maradtak életben, és 64-en haltak meg. A vizsgálati eredményből kitűnik, hogy
A FLUOXETINT SZEDŐ CSOPORT MORTALITÁSA JELENTŐS MÉRTÉKBEN, 70 SZÁZALÉKKAL ALACSONYABB VOLT.
Vagyis ebben a csoportban arányosan nézve körülbelül harmadannyian haltak meg, mint a másikból. A kutatók alaposan megvizsgálták a csoportok összetételét életkor, nem, illetve fontos egészségügyi tényezők tekintetében is, és megállapították, hogy a csoportok összetétele nem tartalmazott jelentős, vizsgálati eredményt befolyásoló különbségeket.