Eddig huszonötezer aláírás gyűlt össze az ellenzék népszavazási kérdései mellett
További Belföld cikkek
- Átkot és rontást is levesznek, de füvesasszony is lesz a Miniszterelnökség által támogatott sámánfesztiválon
- A Hős utcai gettónak már a megépítése sem volt jó ötlet, most felszámolják
- „Ennek k..va nagy következményei lesznek, ebből elég volt” – újabb hangfelvétel került ki Magyar Péterről
- Csaknem húsz éve az Alkotmánybíróság dobta le a „választási atombombát”
- Rogán Antal: Megpróbálunk rendet vágni, de teljes felelősséget nem vállalunk
Az egységes ellenzék által kezdeményezett jövővédő népszavazás célja, hogy Magyarország legyen mindenkié: végre vegyük kezünkbe a járvány miatt nehéz helyzetbe került magyarok megsegítését, és hogy a kormány a magyarok érdekeit védje, ne pedig a fideszes kiváltságosok és Kína érdekeit
– olvasható a közös közleményben.
Az ellenzék azt is írta: az álláskeresési járadék jelenlegi három hónapos időtartama a legalacsonyabb az EU-ban, ami szerintük azt mutatja, hogy az Orbán-kormány „csak emberi erőforrásként tekint ránk, és a végletekig kizsigerel minket”.
Azt azonban elismerték, hogy a járadék kilenc hónapra emelése önmagában nem oldja meg az ország szociális gondjait, de kijelöli azt az utat, amelyen haladni kell.
A Fudan egyszerre külpolitikai üzenet is, ahol hitet teszünk az ország uniós tagsága mellett, egyben a fiataloknak szóló üzenet is, akiktől Orbán Viktor elvenné a még meg sem épült Diákvárost, a tanulási lehetőséget, hogy mindezeket a kínai kommunista pártnak adja
– közölték az ellenzéki pártok.
Úgy vélik, most bebizonyosodik, hogy van igény a demokráciára Magyarországon, és hogy az egységes ellenzék közös aláírásgyűjtése újra mozgósítani tudja a változást akarókat, „mert a nyílt diktatúra irányába lépkedő NER egyre több ember számára válik élhetetlenné”. Azt is megjegyezték, az ellenzéki összefogás a NER helyett kínál alternatívát.
A közleményben hét ellenzéki politikus álláspontja, személyes tapasztalata is olvasható az aláírásgyűjtésről:
- Z. Kárpát Dániel, a Jobbik országgyűlési képviselője szerint fantasztikus látni, hogy milyen lelkesedéssel állnak sorba, hogy nemet mondjanak a keleti diktatúrákra és igent a nyugati jólétre.
- Hohn Krisztina, az LMP országgyűlési képviselője elmondta, hogy egymás kezéből vették ki a tollat az aláírók Gödöllőn, mert nagyon érzékenyen érinti őket, hogy három hónap alatt nem lehet munkát találni, de a gyerekeknek akkor is kell enni adni.
- Oláh Lajos, a DK országgyűlési képviselője úgy fogalmazott, amíg valaki aláír, olyan elszántság látszik az arcán, amivel egyetlen hatalom sem szállhat szembe soha. Nagyon jó ezt látni!
- Orosz Anna, a Momentum elnökségi tagja, országgyűlési képviselőjelölt szerint az előválasztás világosan megmutatta, hogy van igény a demokráciára Magyarországon, az emberek nem akarják Orbán Viktorra bízni az ország jövőjét.
- Az MSZP által támogatott Vajda Zoltán képviselőjelölt, XVI. kerületi önkormányzati képviselő elmondta, hogy az Örs vezér téren folyamatosan jönnek aláírni. Az emberek inkább várnak tíz percet, mint újabb négy évet.
- Szabó Tímea, a Párbeszéd országgyűlési frakciójának vezetője azt tapasztalta, hogy sokan vannak, akik leváltanák a hatalom embereit. Ez a népszavazás az első lépés a kormányváltás felé.
- Bana Tibor, a Mindenki Magyarországa Mozgalom képviselőjelöltje az aktivisták áldozatos munkáját hangsúlyozza. Az ő segítségükkel tudják a legkisebb településekre is eljuttatni az íveket.
Hétfőn a Magyar Kétfarkú Kutya Párt sérelmezte, hogy nem kaptak elég aláírásgyűjtő ívet a hatpárti ellenzéktől. Facebook-oldalán a párt azt is közölte: „a hatpárti ellenzék oldalán meghirdetett helyeken az aláírók szerint sok esetben nincs valójában pult, hiába mennek oda. Készül valami fotó egy-egy politikussal, aztán annyi.”
Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő a Kutyapárt segítségére sietett. „Ezen ne múljon, én szívesen adok! Aztán majd kérek a központból másikat helyette. Keressétek a kollégáimat holnap!” – írta a független képviselő a Kutyapárt Facebook-oldalán.
A Nemzeti Választási Iroda december 15-én adta át Karácsony Gergelynek a Fudan Egyetemre és az álláskeresési járadékra vonatkozó népszavazási aláírásgyűjtő íveket.
Márki-Zay Péter civil szervezete szerint szándékosan nem kapnak elég ívet
A Mindenki Magyarországa Mozgalom sajtóosztálya külön is kiadott egy közleményt, a szervezet szerint a Nemzeti Választási Iroda „folyamatosan és szándékosan nehezíti”, „minden lehetséges eszközzel hátráltatja” az ellenzék népszavazásához szükséges kétszázezer támogató aláírás összegyűjtését.
„Budapest főpolgármesteréhez ma eljuttatott tájékoztatójuk szerint csak december 23-án tudnak további íveket biztosítani” – közölte az MMM.
Állításuk szerint a pótlólag megigényelt aláíróíveket 2021. december 17-én kérvényezték az NVI-től.
„A máskor órákon belül nyomtatványokat előállíttatni képes közhivatal most egyhetes határidővel nyomtatja az egyébként térítési díjas íveket. A 2021. decemberben kikért íveket is az ígért 13-a helyett csak 15-én délután vehették át a kezdeményezők” – írták. Hozzátették: „A kormány húzza az időt, a Nemzeti Választási Iroda pedig asszisztál ehhez.”
(Borítókép: Bodnár Patrícia / Index)