- Belföld
- háború
- orosz-ukrán-konfliktus
- magyarország
- orbán viktor
- fidesz
- országgyűlési választások
- keleti nyitás
A Fidesz oroszpolitikájának megváltozásáról írt elemzést a Financial Times
További Belföld cikkek
- Rétvári Bence: Januártól átlagosan 21,2 százalékkal nő a tanárok és az óvónők bére
- Sulyok Tamás karácsonyi üzenete: Sose tekintsünk a másik magyarra ellenségként!
- Műtét közben tanul az új budapesti robotsebész, de egyedül mégsem operálhat
- „Megszólalt a Kicsi” – karácsonyi különkiadást kapott a Menczer–Magyar-csörte
- Padlógázzal ment szemben a forgalommal egy ámokfutó sofőr Szolnokon
Az elemzés szerint a miniszterelnök megpróbál lépést tartani a szavazókkal az április 3-án esedékes országgyűlési választások előtt. A lap azt írja, hogy a korábban általa meghirdetett keleti nyitással szorosabbra fűzte az üzleti és politikai kapcsolatokat Oroszországgal, miközben kormánya blokkolta Ukrajna NATO- és esetleges európai uniós tagságát.
A Financial Times elemzésében leszögezi: Orbán Viktor miniszterelnök elítélte Oroszország Ukrajna ellen indított támadását, egyúttal kifejezte szolidaritását Kijevvel.
A lap által megszólaltatott magyar politikai elemzők viszont úgy látják: a Fidesz szavazói közül sokan határozottabb véleményen vannak Oroszországgal kapcsolatban a magyar miniszterelnöknél.
László Csaba, a Political Capital választási szakértője a brit lapnak úgy fogalmazott:
A Fidesz nem számolt ilyen nehéz helyzettel a kampányában. Most viszont olyan identitásproblémák léptek fel, amelyek kockázatos a Fidesz számára.
A Financial Times megjegyzi, hogy a Fidesz támogatói között sok az idős szavazó, akik már éltek a Szovjetunió alatt, ezért bennük még érzékenyen élnek a kommunizmus 1989-es összeomlásakor tapasztaltak.
Török Gábor politológus szintén nyilatkozott a lapnak, megismételve korábbi álláspontját. Szerinte ugyanis a Fidesz számára fejfájást okoz az Ukrajnában zajló orosz invázió.
Évek óta először oszlanak meg a kormánypárt szavazói egy kulcskérdésben. Orbánnak nehéz az egyensúly fenntartása: baráti kapcsolat Moszkvával, miközben Magyarországnak a NATO-ban és az EU-ban is részt kell vennie
– fejtette ki.
A Financial Times elemzésében azt is fejtegeti, hogy a Fidesz megpróbálja újrafogalmazni az Oroszországgal kapcsolatos eddigi álláspontját, de mint írják, a választók továbbra is össze vannak zavarodva.
A cikk a helyzet vizsgálata közben arra a következtetésre jutott, hogy a nagyobbik kormánypárt „a hirtelen változás miatt elveszítheti irányérzékét, ami hitelességi deficitet okozhat és okoz is”.
Az orosz–ukrán háború eseményeit folyamatosan követjük, percről percre frissülő hétfői cikkünket itt találja.
(Borítókép: Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin 2018. szeptember 18-án. Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI)