Korrupciós pénzből vásárolhatott erzsébetvárosi lakásokat az előzetesbe került Schadl György
További Belföld cikkek
- A Pénzügyminisztérium két osztályvezetője is beismerte bűnösségét a korrupciós botrányban
- Márki-Zay Pétert feljelentette Lázár János felesége
- Orbán Viktor: Szeretnék megnyugtató dolgokat mondani, de nem tudok
- „Ott van a sok kölyök, minek tartsam meg?” – élet-halál harcot vívtak egymással a kutyák
- A kormány benyújtotta a magyar kutatási hálózat átalakításáról szóló javaslatot
A Niedermüller Péter erzsébetvárosi polgármester által vezetett testület munkájában a fideszes képviselők nem vették részt. A Fővárosi Kormányhivatal törvényességi felhívással élt, ennek ellenére folytatták a munkát – írja a Népszava.hu.
A különlegesen kedvezményes bérlakásvásárlás a NER-kegyelteken túl gyorsan a kerületekben csábította a strómanokat, akik a bérlők helyett vagy mögéjük bújva vásárolták meg a lakásokat, majd jelentős nyereségre szert téve, piaci áron adták tovább. Erzsébetvárosban 2014-ben még alig 2,5 százalék volt a továbbértékesített lakások aránya, 2015-ben már 46,2 százalék, 2017-ben 62,5 százalék. 2019-re visszaesett 33 százalékra, míg 2020-ban nullára.
Míg 2015-ben a megszerzett bérlakásoknak alig hat százalékát adták el egy hónapon belül, ez az arány egy évvel később már 18, 2018-ban pedig több mint harminc százalék volt.
Az ingatlanstratégia hiányából a vizsgálóbizottság arra a következtetésre jutott, hogy az ingatlaneladásokat nem az érintett kerületek szükségletei, hanem az egyes, a kormánypárthoz, annak holdudvarához közel álló vevők vételi szándékai határozták meg. Ezt támasztja alá az is, hogy a képviselő-testületek elégtelen, felületes információk alapján döntöttek az értékesítésekről. A pályázatokról jobbára bennfentes információk, kapcsolati rendszer révén lehetett információhoz jutni.
A jelentés külön kitér a korrupcióval vádolt és előzetesben lévő Schadl György lakásvásárlásaira is.
A végrehajtói kamara volt elnöke nyolc lakást vásárolt a VII. kerületben. Eredetileg 28 ingatlant hirdettek meg, de a bizottsági ülés előtt egy-két órával egy módosító indítvánnyal tíz lakásra szűkült a kör, ebből vett meg végül nyolcat.
Mivel az eljárás teljesen átláthatatlan volt, felmerül a kérdés, hogy esetleg Schadl esetleg előzetesen válogathatott. A lakásokra egy kivétellel csak ő adott be ajánlatot, és 225 millió forintért vitte . De mivel kiderült, hogy kamarai elnökként jogtalanul jutott nyolc-kilencszázmillióhoz, erősen feltételezhető, hogy a lakásokat korrupciós pénzből vette meg.