- Belföld
- európai unió
- jogállamiság
- jogállamisági eljárás
- európai tanács
- levél
- brüsszel
- ursula von der leyen
- korrupció
- közbeszerzés
- olaf
- magyarország
Jön a levél Brüsszelből: szerdán hivatalosan elindul a jogállamisági eljárás
További Belföld cikkek
- Elérte Magyarországot a kecskepestis, felszámolják az állományt Zalában
- Vitézy Dávid: Már szerdán dönthet a főváros Rákosrendezőről
- Márciustól a BudapestGO appból is riasztható lesz a BKK-rendészet
- Az autógyártók hűvös fogadtatásában részesült Lázár János közlekedési múzeumos ötlete
- Itt vannak a számok, ennyiért veheti meg a főváros Rákosrendezőt
Az Európai Bizottság (EB) szerdán hagyhatja jóvá a Magyarországgal szembeni jogállamisági eljárás elindítását, és Johannes Hahn költségvetési biztos még aznap el is küldheti az erről szóló hivatalos írásbeli értesítést a magyar kormány illetékeseinek.
Azt, hogy az Európai Unió végrehajtó testülete megkezdi a jogállamisági eljárást Magyarországgal szemben, április elején Ursula von der Leyen jelentette be felszólalásában, az Európai Parlamentben. A bizottsági elnök szerint Magyarországon elsősorban a korrupció jelent problémát.
Közvetlenül sérülnek
Ez az első alkalom, hogy az Európai Unió kipróbálja új eszközét, amelynek célja, hogy megakadályozza a közös kiadásokkal való visszaélést. Erről 2020 végén mind a 27 EU-vezető megállapodott.
A fegyelmi folyamatba egyelőre csak Magyarországot vonják be.
A levél elküldésével egy várhatóan hat-nyolc hónapos folyamat veszi kezdetét, aminek a vége az is lehet, hogy a tanács az uniós támogatások egy részének felfüggesztésével vagy zárolásával sújtja Magyarországot. Ehhez mindenekelőtt azonban az kell, hogy egyértelműen bebizonyosodjon: itthon az egyes jogállami normák megsértése miatt közvetlenül sérülnek az EU pénzügyi érdekei – írja a Népszava.
Maradt három hónap
A szerdán érkező levélben az EB nagy valószínűség szerint kitér majd a magyar közbeszerzésekkel kapcsolatos problémákra, a mezőgazdasági földeladások ellentmondásaira, akárcsak az EU Csalás Elleni Hivatalával (OLAF) folytatott együttműködés hiányosságaira.
A magyar kormánynak innentől legfeljebb három hónap áll rendelkezésére a válaszadásra.
(Borítókép: Az Európai Unió zászlói az Európai Bizottság épülete előtt 2014. október 24-én Brüsszelben. Fotó: Carl Court/Getty Images)